Sekyra Group mění tvář industriálního Smíchova

Smíchov City, moderní výstavba v samém centru Prahy, přinese městu novou plně funkční čtvrť. Součástí budou obytné bloky, komerční budovy, ale i kvalitní veřejný prostor. Na realizaci se podílí řada tuzemských i zahraničních architektů. Jedná se o největší projekt v moderních dějinách Prahy.

Ze zanedbaného brownfieldu bude srdce Prahy 7

Pražskou čtvrť Holešovice – Bubny-Zátory, která byla poslední roky zanedbávaná, čeká razantní proměna. Díky strategickému umístění blízko centra a rozsáhlému území má potenciál stát se novým srdcem Prahy 7. Drážní objekty bývalého nádraží v současnosti brání propojení Letné a Holešovic, ale v budoucnu by se brownfield měl stát novým domovem pro 25 000 obyvatel, nabídnout 11 000 nových bytů, vytvořit 29 000 pracovních míst a poskytnout 5 000 míst pro žáky ve školách.

Nákladové nádraží Žižkov: transformace zanedbaného brownfieldu do moderní městské čtvrti

Nákladové nádraží Žižkov, nacházející se na rozloze zhruba 33 hektarů, bylo vybudováno v roce 1930. Sloužilo jako nákladové nádraží až do roku 2002, kdy byl jeho provoz ukončen. Přestože prošlo minimální údržbou, zachovaly se jednotlivé objekty v dobrém technickém stavu, což vedlo k jejich zapsání na seznam národních kulturních památek v roce 2013.

Nový Hlavák pod záštitou Penta Real Estate

Na Žižkově se bude stavět! Společnost Penta Real Estate ve spolupráci s Českými drahami a projekční firmou Sudop plánují postavit blok domů nad kolejištěm hlavního nádraží v Praze. Celá výstavba vyjde na několik miliard korun.
Nový Hlavák

Stavebnictví: nepříliš růžové perspektivy

Vývoj trhu stavebních prací se v průběhu letošního léta otočil do záporných čísel. Meziroční srovnání stavební produkce podle dat ČSÚ (klouzavý rok za posledních 12 měsíců zpětně) vygenerovalo meziroční pokles −1,4 %. Kapacity stavebních firem jsou přitom aktuálně vytížené na 92 %.

Druhé jádro pudla výstavby

„Ano, váš projekt je v souladu s územním plánem, ale my to tu nechceme!“ nebo „Sice to není naše území, ale lidé přes nás budou jezdit do centra, to se nám nelíbí!“. K oběma výrokům představitelů městské části dodejme ještě to, co v nich nebylo vyjádřeno explicitně: „A proto uděláme všechno, aby se váš záměr nerealizoval!“

Trh projektových prací čeká stagnace

Podle odhadů projektových firem letos jejich produkce poroste pouze nepatrně, a to o 0,5 %. Kapacity projektantů jsou přitom vytíženy na 93 %, z dlouhodobého hlediska jde ale o nižší úroveň než před třemi lety. Pouze mírné oživení (1,2 %) trhu projektových prací lze očekávat příští rok. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research se zaměřením na rezidenční development.

Rezidenční development a nájemní bydlení

Management většiny developerských společností se domnívá, že o nájemní bydlení bude v blízké době větší zájem než o bydlení vlastnické. V pozadí je mimo jiné ztížená dostupnost hypoték, proto se také řada bytových projektů, původně určených k prodeji, bude nabízet jako nájemní byty.

Růst cen stavebního materiálu se zpomalí

Podle většiny ředitelů stavebních společností (58 %) se tempo růstu cen stavebního materiálu v následujícím roce již zpomalí, a to prakticky na úroveň očekávané inflace. Stavební společnosti (80 %) také proto nenakupují materiál do zásoby, nicméně 46 % z nich aktivně hledá dodavatele i v zahraničí a takřka polovina účastníků citované ankety (47 %) očekává širší využívání alternativních ekologických materiálů. To vše vyplývá z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2023, zpracované společností CEEC Research.

Bytová výstavba ve spolupráci měst a developmentu

Velká i menší města v ČR poslední dobou pociťují nedostatek vlastního bytového fondu. Řešením může být rezidenční výstavba v kooperaci s profesionálními developery. Při nastavování obchodně-právních parametrů takové spolupráce je ale třeba mít na paměti řadu aspektů včetně zákona o zadávání veřejných zakázek.

V Česku dominuje bydlení ve vlastním

Pořídit si vlastní bydlení nebo raději žít bezstarostně v nájmu? Češi mají v tomto ohledu jasno. Průzkum „RE/MAX Europe Housing Trends Report 2022“, který se uskutečnil na sklonku léta minulého roku ve 22 evropských zemích, potvrdil, že v Česku se celkem jednoznačně preferuje bydlení vlastnické.

Best of Realty 2022: více než padesát soutěžících

24. ročník ročník soutěže „Best of Realty – Nejlepší z realit“ se blíží do finále. Pořadatel uzavřel příjem přihlášek a odborná porota na svém prvním zasedání nominovala více než pět desítek projektů, které se ve svých kategoriích budou ucházet o titul „Best of Realty – Nejlepší z realit 2022“.

Stavebnictví: vyšší moc a podstatná změna okolností

Válka na Ukrajině citelně dopadá také na české stavebnictví. Silné otřesy na stavebním trhu vyvolávají velké cenové výkyvy materiálu i jeho vážný nedostatek. To může následně ohrozit nejen dokončení rozestavěných projektů, ale také jejich cenu, která se může prudce zvyšovat spolu s prodlužováním samotné stavby.

Metro zvyšuje ceny bytů

Nejdražší byty u stanic pražského metra jsou letos u zastávky Staroměstská, kde ceny meziročně vzrostly o třetinu na 211 700 korun za metr čtvereční. Naopak nejvýhodněji se byt u metra nakupuje u stanice Chodov, kde se ceny loni zvedly jen 16,7 % a cena postoupila na 92 100 korun za metr čtvereční. Analýza portálu Valuo.cz přitom monitoruje ceny bytů ve velmi dobrém stavu o rozloze 80 metrů čtverečních a ve vzdálenosti do jednoho kilometru od stanice metra.

UBM sází na ekologii a dřevo

Společnost UBM Development se hodlá stát největším evropským developerem ekologických budov s hybridní dřevěnou konstrukcí. V blízké budoucnosti firma plánuje v takovém provedení realizovat až 100 000 m2 plochy v rezidenčních a administrativních centrech. A první projekt tohoto typu chystá také v České republice.

Hlavní partneři

Partneři