CEE: příliv realitních investic razantně klesl

V prvním čtvrtletí letošního roku poklesl objem investic do komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě (region CEE) meziročně přibližně o 57 %. Jde přitom o nepatrně lepší výsledek než v případě celé Evropy, kde se jejich hodnota snížila o 62 %.

Firemní úvěry jsou nejdražší za dvě dekády

Velkou překážkou návratu českých firem k jejich růstu je drahé financování. Průměrná úroková sazba podnikových půjček dosáhla na konci prvního čtvrtletí tohoto roku téměř 9 %. Drží se tak na nejvyšších úrovních od roku 2004, odkdy ČNB tento významný parametr hospodářského vývoje monitoruje.

Hypoteční sazby se drží na historických maximech

Konec akčních slev, kterými se některé velké banky snažily nalákat klienty k uzavření hypotečního úvěru, vedl k tomu, že průměrná úroková hypoteční sazba na začátku dubna opět nepatrně vzrostla. Ukazatel Fincentrum Hypoindex zaznamenal růst o tři bazické body na 6,3 %.

Vlna nucených prodejů se zatím nekoná

Financování na realitním trhu významně podražilo, a to v relativně krátké době. Dnes je typicky třikrát dražší než v nedávné minulosti, a to v průměru o 400 až 600 bazických bodů. I přesto na trhu nevidíme nadstandardní míru tzv. vynucených prodejů. To je dáno hned několika faktory.

Co preferují multimilionáři? Nemovitosti!

V celosvětovém měřítku je zhruba třetina celkového bohatství alokována do nemovitostí. Přitom realitní sektor je v globálním porovnání nejvíce populární u nás, kde představuje takřka polovinu majetku těch nejbohatších, zatímco v Evropě je to „jen“ 32 %.

Globální ekonomika: pozitivní lednové signály

„Začátek roku byl příznivý, neboť snížení celkové inflace na vyspělých trzích ukázalo, že měnová politika funguje. To nejhorší však ještě není za námi, protože tlaky na jádrové ceny ještě nepolevily,“ říká hlavní ekonom firmy Dun & Bradstreet Arun Singh.

Propad hypotečního trhu letos pokračuje

Už loni chabý zájem o hypotéky se nezměnil ani na začátku letošního roku a zůstává velmi slabý. Objem poskytnutých hypoték se v lednu meziročně propadl o 80 %, když banky v prvním měsíci letošního roku poskytly hypotéky za pouhých 6,5 miliardy korun.

Úrokové nůžky a realitní trh

České společnosti v posledních měsících čím dál, tím častěji čerpají úvěry v eurech, protože financování ve společné evropské měně pro ně vychází levněji. Přestože Evropská centrální banka již sazby kvůli vysoké inflaci také zvyšuje, jsou stále nižší než u České národní banky.

Hypoteční trh se doslova propadl

Domácí trh hypotečních úvěrů loni zažil katastrofální rok. Objem poskytnutých hypoték se za celý rok propadl o 64 %, když banky – podle aktuálních dat České bankovní asociace (ČBA) - poskytly nové hypotéky za 162 miliard korun.

Česko čeká pokles realitních investic

Během 4. čtvrtletí přesáhl objem investic do českých komerčních realit 330 milionů eur. V meziročním srovnání to bylo o 8 % více, ale když se vyloučí transfery v rámci majetkových skupin a předprodeje, pak jde o 1,67 miliardy eur a 6 % meziroční pokles.

Hypotéky: přinese příští rok obrat?

Ekonomiku očekává recese, inflační tlaky sílí, maloobchodní obrat klesá, účty domácností i firem za dodávky energií bobtnají přímo závratně, mzdy reálně klesly o desetinu a úrokové sazby dosahují dlouho neviděné úrovně. Není divu, že se souběžně propadá jak bytový trh, tak trh hypoteční.

Studentské bydlení láká investory

Celkový objem investic do účelových zařízení pro ubytování studentů (PBSA - Purpose Built Student Accommodation) v Evropě v prvních třech čtvrtletích tohoto roku dosáhl podle analýzy společnosti Savills výše 11,7 miliardy eur, což představuje rekordní 130% nárůst oproti stejnému období roku 2021.

Česko stále v TOP-TEN destinací pro výrobu

Česká republika si i letos udržela své místo v první desítce zemí, které jsou v současnosti nejvhodnější destinací pro průmyslovou a další výrobu. Jejich žebříček každoročně sestavuje poradenská společnost Cushman & Wakefield, a to na základě kritérií, jako jsou náklady na provoz včetně pracovní síly nebo úroveň ekonomického a politického rizika.

Firemní sféra pod tlakem globální krize

Ochlazení trhu, platební neschopnost, větší sklon k podvodnému jednání a zhoršující se zdraví malých podniků. Toto jsou hlavní čtyři výzvy, kterým bude podle analýzy společnosti Dun & Bradstreet globální byznys brzy čelit.

Globální ekonomiku ohrožuje stagflace a geopolitický vývoj

Globální podnikatelská rizika se ve třetím čtvrtletí tohoto roku podle analýzy společnosti Dun & Bradstreet zvýšila, takže podmínky pro přeshraniční hospodářské aktivity se staly ještě náročnějšími. Firmy se nadále potýkají s vysokou mírou nejistoty, přičemž většina rizikových scénářů zůstává na stejné nebo dokonce horší úrovni a současně se objevila rizika nová.

Lukáš Kovanda: Po sedmi letech tučných …

Skutečná hospodářská krize se ještě nezhmotnila. Určitě ale přijde, nicméně by nemělo jít o katastrofu a realitní trh na ni příliš nedoplatí – tvrdí Lukáš Kovanda z Trinity Bank, který ale přesto naši ekonomickou budoucnost nevidí „utěšeně“.

Hlavní partneři

Partneři