V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů

V Praze se nejrychleji vrátí investice do pronajímaných bytů o rozloze 20 až 39 metrů čtverečních. Peníze vložené do nákupu nemovitostí o této velikosti se aktuálně v průměru vrátí za 25 let a byt se pronajme za 42 dní. Nejdražší pronájmy bytů jsou v Praze 1, 2 a 5. Vyplývá to z dat realitního portálu Sreality.cz. Podle nich je v hlavním městě pořizovací cena nemovitostí nejvyšší v celé ČR, přesto mnoho investorů vidí metropoli jako velmi lukrativní lokalitu.

Menší byty se v Praze, zejména v centru nebo s dobrou dostupností do něj, pronajímají rychle. Déle si na nového nájemníka počkají majitelé bytů o velikosti 120 metrů čtverečních a více. U nich je průměrná doba inzerce delší než 60 dní.

Výnosnost investice podle Sreality záleží na mnoha parametrech, včetně stavu a dispozice konkrétního bytu. Byt v Praze se pronajímá v průměru okolo 40 dnů od zadání inzerátu. Průměrná prodejní cena nejmenších bytů se pohybuje okolo 4,5 milionu korun a nájem činí zhruba 15 636 korun měsíčně.

Nejrychleji se pronajímají byty o velikosti 60 až 79 metrů čtverečních. Průměrný nájem v takovém bytě stojí 23 214 korun měsíčně a svého nájemce najde do 38 dní od podání inzerce. Průměrná prodejní cena je osm milionů korun a návratnost investice činí 29 let. Investice do bytů o více než 120 metrech čtverečních, které v průměru stojí přes 20 milionů korun, se majitelům vrátí podle dosavadních propočtů za 55 let. Nájemné v takto velkých bytech je v průměru 31 156 korun.

remspace/ČTK

Máme pro Vás kalendář akcí remspace

V letošním roce jsme pro Vás připravili celou řadu zajímavých konferencí a máte se opravdu na co těšit:

Těšíme se na setkání s Vámi!

remspace

Stavba nové tramvajové trati na Václavském náměstí začne 29. června

Výstavba nové tramvajové trati v horní polovině Václavského náměstí začne letos 29. června a potrvá tři roky. Tramvaje přes náměstí mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí nepojedou od tohoto data až do 30. září. Náklady na vybudování trati od Národního muzea doprostřed náměstí vyjdou na 1,24 miliardy Kč. Jako první vznikne odbočka a napojení ze současné tramvajové trati a práce budou postupovat směrem k muzeu. Auta budou po dobu výstavby jezdit obousměrně v jedné polovině Václavského náměstí.

remspace/ČTK

Do komerčních nemovitostí se v prvním čtvrtletí investovalo 14 miliard

V prvním čtvrtletí 2024 dosáhl objem investic do komerčních nemovitostí v ČR téměř 14 miliard korun (550 milionů eur). To je o 254 % více než v posledním čtvrtletí loňského roku. Výsledek ovlivnily hlavně dvě velké transakce, a to dokončení prodeje nákupního centra Arkády Pankrác, které koupil fond Trigea, a společný podnik CPI Property Group a Best Hotel Properties, do něhož CPI vložila osm českých hotelů. Bez těchto transakcí by byl objem investic pětinový. Vyplývá to z dat realitně-poradenské společnosti Knight Frank.

Všechny investice do komerčních nemovitostí pocházely z českého kapitálu. Polovinu z čtvrtletního objemu investic tvořily maloobchodní nemovitosti. Kromě Arkády Pankrác se jednalo o prodeje několika nákupních parků či supermarketů. Hotely měly třetinový podíl, na investice do kanceláří a rezidencí připadlo 7 %, sklady si připsaly podíl 4 %. V letošním roce by mohl celkový objem investic do komerčních nemovitostí dosáhnout 1,5 až 1,8 miliardy eur (38 až 46 miliardy korun).

remspace/ČTK

Kanceláře se do konce dubna mohou registrovat do soutěže Kanceláře roku

Letošní, v pořadí již osmý, ročník soutěže Kanceláře roku prodlužuje možnost registrovat kanceláře do soutěže. Konečné datum podání přihlášek pořadatel soutěže, společnost Prochazka & Partners, přesouvá z 15. na 30. dubna 2024. Během slavnostního galavečera v Paláci Žofín se letos v létě vyhlásí vítězové 9 soutěžních kategorií a desátý oceněný si odnese speciální Cenu poroty pro výjimečný přínos designu.

  • Velké kanceláře roku
  • Regionální kanceláře roku
  • Hybridní kanceláře roku
  • Start-up kanceláře roku
  • Malé kanceláře roku
  • IT kanceláře roku
  • Inovativní kanceláře roku
  • Hub & Co-working kanceláře roku
  • Employee Friendly kanceláře roku

remspace

Rekonstrukce horní části Václaváku začne v červnu

Rekonstrukce horní části Václavského náměstí v Praze spojená s budováním tramvajové trati od Národního muzea začne letos v červnu. Na přesném harmonogramu prací nyní Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pracuje se stavební firmou Eurovia CS. Práce potrvají tři roky a vyjdou podle výsledku tendru na 1,24 miliardy korun bez DPH. Kromě výstavby tramvajové trati, která propojí koleje ve Vinohradské s těmi ve Vodičkově a Jindřišské ulici, budou součástí stavby také navazující úpravy vozovek a chodníků, oprava stropních desek podchodu stanice metra Muzeum, výstavba retenční nádrže pro zadržování dešťových vod k zalévání stromů a přeložky inženýrských sítí. Provozu metra se práce nedotknou.

V roce 2020 začala rekonstrukce spodní části náměstí, kterou město z většiny dokončilo loni na podzim. Poté pokračovaly práce na dvou menších plochách u kolejí z Jindřišské do Vodičkovy ulice, které už byly přípravou pro stavbu tramvajové trati v horní části.

remspace/ČTK

V Brně se za první čtvrtletí prodal dvojnásobek bytů

Realitní trh s novými byty v Brně v letošním prvním čtvrtletí ožil. Oproti stejnému loňskému období se prodal dvojnásobek bytů. Dle společnosti Trikaya je důvodem zlevňování úrokových sazeb hypoték. „Zlevnění hypoték vyhnalo lidem z hlavy inflační obavy a realitní trh se na Brněnsku po dvouleté stagnaci otočil strmě vzhůru. Za první letošní čtvrtletí se v Brně prodal dvojnásobek novostaveb oproti loňskému kvartálnímu průměru. Zlepšující se nákupní sentiment je podložen důvěrou v to, že zlevňování hypoték bude pokračovat,“ uvedl Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Za první čtvrtletí 2024 koupili lidé v Brně 246 bytů v novostavbách, od loňského ledna do března to bylo 108 bytů. Prodeje stagnovaly po celý minulý rok, kdy se prodalo celkem 535 bytů, nejméně za posledních deset let. Průměrná cena nového bytu zatím výrazněji neroste, pohybuje se pod úrovní 130 000 korun za metr čtvereční stejně jako loni. V dalším čtvrtletí se to ale může změnit. Ceny nového bydlení se mohou vrátit k růstu právě zásluhou rostoucí poptávky. Nabídka bytů je v Brně poměrně omezená poté, co loni část developerů plány na bytovou výstavbu odložila. Výstavbu nových bytů by mohl podpořit nový stavební zákon, který začne platit od července a měl by výrazně ulehčit povolovací proces pro novou výstavbu. Brno připravuje jednotný stavební úřad a další veřejné projednání upraveného územního plánu. remspace/ČTK

Magistrát obdržel tři nabídky na stavbu budoucího sídla kosmické agentury

Pražský magistrát dostal tři nabídky od stavebníků na rekonstrukci a přestavbu nedokončené budovy Nová Palmovka na sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Pohybují se mezi dvěma a třemi miliardami korun. Které konkrétní firmy a v jaké konkrétní výši nabídky podaly, nebylo sděleno, protože informace podléhají režimu utajení. Stejně tak není zatím známé přesné datum, kdy se začne stavět. Dostavba budovy je pro město důležitá z důvodu urbanistického dotvoření Palmovky a jisté prestiže – mít ve městě centrálu EUSPA je pro Prahu i z hlediska rozvoje průmyslu ČR důležité.

Všechny firmy, které se zúčastnily tržního dialogu, uvedly, že je možné budovu dokončit do 24 měsíců od zahájení prací. Na hlavní budovu je vydáno platné stavební povolení, u zbylé části, kde bude třeba centrum styku s veřejností, je nutné přepracovat původní projekt, hlavní stavební objekt je možné dělat hned. Budovu na Palmovce začala v roce 2014 stavět Praha 8, mělo tam být sídlo radnice doplněné o obchodní centrum. O rok později však byly práce na stavbě za více než miliardu korun přerušeny a dosud nebyly obnoveny. Budovu od Prahy 8 v roce 2021 převzal magistrát, následně zvažoval umístit do ní sídlo záchranné služby. Nakonec vznikla dohoda se státem a EUSPA, které nynější sídlo v Holešovicích přestává kapacitně stačit.

remspace/ČTK

Pražská developerská společnost se chystá na 8 000 bytů

Pražská developerská společnost (PDS) připravuje na padesátku projektů, ve kterých by mělo v následujících deseti letech vzniknout 6 000 až 8 000 bytů. Letos zahájí městská organizace nutné kroky k výstavbě u dvou až čtyř projektů. Nejblíže k výstavbě má projekt Jalový dvůr v Praze 4. Bude se jednat o dřevostavbu z CLT panelů a vápenopískových cihel, projekt bude zahrnovat 40 bytů. Stavební povolení by mohlo být získáno na konci tohoto roku, dokončení je předpokládané v roce 2026.

V pokročilém stadiu přípravy je i multifunkční objekt s městskými byty u Palmovky na rohu Zenklovy ulice a Libeňského mostu nebo dům v Peroutkově ulici. Ke schválení příslušnými orgány směřuje také projekt s 300 byty v Dolních Počernicích. Aktuálně PDS tvoří pro magistrát koncept územního rozvoje území Na Strži nebo Kasárna Karlín.

remspace/ČTK

Návrh na vyšší ochranu zemědělské půdy je ve Sněmovně

Vládní návrh na vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy zamířil ve Sněmovně do závěrečného schvalování. K druhému čtení se dolní komora dostala po odkladech, když rozsah ochrany čelil kritice části koaličních poslanců kvůli obavám o ekonomický rozvoj. Někteří z nich navrhli další možnosti zmírnění navrhovaných pravidel včetně jejich celkové úpravy. O podobě předlohy by mohla dolní komora hlasovat pravděpodobně v květnu.

Na nejkvalitnější zemědělské půdě by podle novely nesměly do budoucna vznikat velká nákupní a logistická centra s rozlohou nad jeden hektar ani standardní fotovoltaické elektrárny. Cílem je omezit zábory půdy zařazené do první a druhé třídy ochrany podle takzvané bonitované půdní ekologické jednotky. Zařízení na získávání solární energie by se na zemědělské půdě směla stavět jen jako agrovoltaická.

remspace/ČTK

Colliers má nového generálního ředitele pro Českou republiku a Slovensko

Společnost Colliers oznámila významnou personální změnu. Tewfik Sabongui, současný generální ředitel české pobočky Colliers, rozšíří své kompetence a převezme vedení i slovenského zastoupení této společnosti. Richard Urvay, současný výkonný ředitel společnosti Colliers na Slovensku, opustí svou pozici na konci dubna, aby převzal novou roli na straně klienta.

Tewfik Sabongui má 24 let zkušeností na realitním trhu v České republice a dalších zemích střední a východní Evropy. Jako odborník na kapitálové trhy, pronájem kanceláří, developerské poradenství a realizaci fúzí a akvizic v České republice a na Slovensku Tewfik Sabongui úzce spolupracuje s leasingovými, poradenskými a investičními odděleními ve firmách s cílem získávat a rozvíjet obchody i vztahy s klienty.

remspace

Pentě loni stoupl čistý zisk

Investiční skupině Penta loni meziročně stoupl čistý zisk o půl miliardy na 12,1 miliardy korun. Od jejího založení v roce 1994 je to druhý nejlepší výsledek. Lepší výsledek byl už jen v roce 2021. Aktiva firem v portfoliu skupiny stoupla o 17 miliard na téměř 360 miliard korun.

Penta v tiskové zprávě uvedla, že v zájmu svého dalšího růstu plánuje otevření historicky prvního fondu pro kvalifikované investory. Investice Penty dosáhly v roce 2023 rekordních 21,6 miliardy Kč. Na zisku skupiny se podle Marka Dospivy v roce 2023 nejvíce podílel řetězec lékáren Dr. Max, síť nemocnic Penta Hospitals, Primabanka a Privatbanka a také developerské projekty.

Penta Real Estate má nyní ve výstavbě 1 135 bytů (v projektech Nuselský pivovar, Nová Waltrovka, Waltrovka Pod Vidoulí, Victoria Palace, Rezidence Juliska, Bory Bývanie a Pri Mýte). V průběhu roku 2023 Penta Real Estate získala do svého portfolia množství nových pozemků pro budoucí výstavbu v širším centru Prahy a Bratislavy. Celková aktiva Penta Real Estate nyní dosahují více než 35 miliard Kč.

remspace/ČTK

Nový terminál vysokorychlostní tratě u Jihlavy zná svoji podobu

Správa železnic vyhlásila na konci března vítěze architektonické soutěže na podobu nového terminálu vysokorychlostní železniční tratě, která povede Vysočinou. Z celkového počtu 25 architektonických ateliérů zvítězil návrh francouzsko-českého sdružení AREP ARCHITECTES – monom. Po terminálech vysokorychlostní trati Praha-východ a Roudnice nad Labem tak zná svou podobu jako třetí v pořadí už i terminál Jihlava.

Zdroj: AREP ARCHITECTES – monom

Porota u vítězného návrhu ocenila způsob, jakým se nový dopravní uzel zapojuje do krajiny a zohledňuje přitom významné krajinné prvky v širším okolí. Z dopravního hlediska potom vyzdvihla přehlednost všech přestupních vazeb v terminálu a velmi dobře vyřešené autobusové nádraží. Vzhledem k předpokládané kapacitě terminálu až 6 000 cestujících denně, tedy až 300 cestujících za hodinu ve špičce, porota ocenila krátké trasy přestupu mezi jednotlivými druhy dopravy, které návrh efektivně řeší. Jihlavský terminál bude na Vysočině sloužit jako klíčový přestupní uzel mezi vysokorychlostní tratí (VRT) a veřejnou i osobní dopravou. Hlavními kritérii při výběru vítězného návrhu proto byla kvalita urbanistického, dopravního, krajinářského a environmentálního řešení i ekonomická efektivnost investičních nákladů.

Jihlavským terminálem denně projede až 118 vlaků. Dvakrát za hodinu zde potom zastaví vysokorychlostní spoj, kterým cesta do Prahy potrvá 52 minut, do Brna jen 36 minut. Vítězný terminál bude nyní třeba doprojektovat do podoby studie, dořešit detaily, samotná stavba by měla začít v roce 2029.

Zdroj: MS architekti s.r.o.

Zdroj: MS architekti

Druhé místo v soutěži získal návrh od MS architektů, třetí pak od Sdružení Pelčák a partner architekti + HBH Projekt + Link projekt. Všechny předložené návrhy navíc přinesly pozoruhodné dílčí podněty a zajímavá řešení. Veřejnost si je bude moct prohlédnout na výstavě v Domě kultury a odborů v Jihlavě do 17. dubna 2024.

remspace/Správa železnic

Platforma Wearrecho na konferenci remspace

„Zpětně se ohlížíme za účastí na už druhém ročníku konference remspace Real Estate Market: udržitelná výstavba jako investiční příležitost, a jsme moc rádi, že jsme mohli být její součástí. Náš workshop měl velmi pozitivní ohlas! Účastníci měli možnost se prostřednictvím workshopu osobně seznámit s prostředím platformy Wearrecho, která provází architekty, designéry, projektanty, developery a koncové klienty celým procesem od návrhu architektury ve virtuální realitě až po samotnou realizaci,“ říká Vladimir Timanov.

Workshop, který vedli Jakub Mazur – CPO a Vladimir Timanov – CMO, poskytl úvod do pracovního prostředí platformy Wearrecho a nabídl virtuální procházku jedním z ukázkových projektů, s možností úpravy designu.

Pokud máte zájem seznámit se s platformou Wearrecho, celý jeho tým je připraven nabídnout Vám „demo“ představení  platformy přímo ve vaší kanceláři s veškerým potřebným vybavením a zodpovědět veškeré dotazy, které byste mohli mít. Pro více informací nebo k naplánování demo schůzky navštivte jejich web a domluvte si schůzku.

Krátký sestřih z konference naleznete zde.

remspace/Wearrecho

Developer Getberg dluží i Pentě

Developerská společnost Getberg dluží Pentě za pronájem kanceláří v Masaryčce desítky milionů korun. Proti společnosti GH Real Estate, která je jednou z více než deseti přidružených firem skupiny Getberg, se ozvala společnost Prague CBD, dceřiná firma developerské společnosti Penta. Kvůli nezaplaceným závazkům podala na developera insolvenční návrh. Jegor Chlebnikov, zakladatel a majitel developerské skupiny Getberg, chtěl nastěhovat firmu do nové kancelářské budovy už v době, kdy stavba teprve probíhala. V listopadu 2021 podepsal s pronajímatelem nájemní smlouvu. Podle Penty byl právě Getberg jedním z vůbec prvních zájemců o pronájem kancelářských prostor v chystané budově.

K samotnému převzetí prostor podle insolvenčního návrhu došlo v srpnu loňského roku. Celkem se jednalo o pronájem 995 metrů čtverečních kancelářských prostor, skladu, 8 parkovacích míst a společných prostor. K výplatě závazků v podobě dlužného nájemného, provozních nákladů a smluvních pokut mělo docházet od srpna 2023 do ledna 2024. K tomu, stejně jako k samotnému nastěhování firmy, ale nakonec nedošlo. Celkově nyní Getberg pronajímateli dluží více než 43,5 milionu korun.

Navzdory podepsané nájemní smlouvě v Masaryčce developerovi běžel pronájem kancelářských prostor také v budově Dock In Two v pražské Libni. Budovu vlastní a spravuje společnost Crestyl.

remspace/ Seznam zprávy

Panattoni dokončila v Chebu novou halu

Průmyslový developer Panattoni společně s investiční skupinou Accolade dokončili novou halu v Panattoni Parku Cheb East. Část budovy o celkové podlahové ploše 61 000 metrů čtverečních už obývá nájemce ze sektoru automotive. Budova je připravená na rozšíření o dalších 18 000 metrů čtverečních a aspiruje na nejvyšší stupeň hodnocení mezinárodní certifikace udržitelnosti BREEAM New Construction. Server Ekonom.cz již dříve uvedl, že nájemcem by měl být americký výrobce pneumatik Goodyear.

remspace/ČTK

Za 80 % celosvětových emisí může 57 společností

Nová studie ukázala, že 57 výrobců ropy, plynu, uhlí a cementu je přímo spojených s 80 % světových emisí skleníkových plynů od uzavření Pařížské dohody o klimatu v roce 2016. Podle databáze Carbon Majors Database, kterou sestavují světově uznávaní výzkumníci, jsou právě tyto korporace hlavním motorem klimatické krize, popisuje The Guardian.

Přestože se vlády v Paříži zavázaly ke snížení emisí skleníkových plynů, analýza ukazuje, že většina producentů zvýšila svou produkci fosilních paliv, a tím i množství emisí. Vědci porovnávali data ze sedmi let před Pařížskou dohodou a sedmi let po ní. V posledních sedmi letech se na emisích nejvíce podílela americká společnost ExxonMobil. Během této doby vyprodukovala 3,6 gigatuny oxidu uhličitého, což je zhruba 1,4 % celosvětového objemu. Těsně za ní se umístily společnosti Shell, BP, Chevron a TotalEnergies, z nichž každá vyprodukovala nejméně 1 % globálních emisí.

Nejvýraznějším trendem byl prudký nárůst emisí spojených se státními a státem vlastněnými producenty, zejména v asijském uhelném sektoru. Tato stále pokračující expanze je v rozporu s důrazným varováním Mezinárodní agentury pro energii. Ta dlouhodobě upozorňuje, že pokud má svět zůstat v bezpečných mezích globálního oteplování, nelze otevírat nová ropná a plynová pole.

remspace/Seznam zprávy

Pražští silničáři začali bourat uzavřenou část Libeňského mostu

Pražští silničáři začali bourat uzavřenou část Libeňského mostu u Palmovky. Takzvaný inundační most je v havarijním stavu a od letošního ledna na něj nesměla auta, tramvaje ani pěší a cyklisté. Těžká technika strhává konstrukci z Boudníkovy ulice. Bouraná část soumostí slouží jako preventivní ochrana před povodní, stojí na břehu a při záplavách pod ní může protékat voda. Most v části přes Vltavu není v havarijním stavu a v únoru na ni dopravní podnik provizorně vrátil provoz tramvají. Libeňský most z roku 1928 od architekta Pavla Janáka se dosud nikdy neopravoval.

remspace/Seznam zprávy

Nenechte si ujít 1. ročník konference EUROPEAN REAL ESTATE SUMMIT: BUILDING THE FUTURE OF PROPERTY

Pandemie a geopolitická situace způsobily globální ekonomické otřesy. Úrokové sazby vzrostly, investice jsou nízké a trh stagnuje. Příležitostí ke změně může být propojení zahraničního a domácího trhu. Aby ochránily hodnotu peněz, zvyšovaly centrální banky pravidelně úrokové sazby, což mělo za následek nižší investice a stagnaci trhu s nemovitostmi. Vytváří Česká republika podmínky pro vstup zahraničních investorů? Jak provádějí evropské země digitální transformaci? Blíží se ke splnění cílů FIT FOR 55?

Už 22. 5. 2024 budeme diskutovat s českými i zahraničními odborníky o spolupráci evropských měst v oblasti developmentu, o investičních příležitostech v České republice i v zahraničí, o přístupu k digitální transformaci a dekarbonizaci.

Konference bude probíhat v angličtině s překladem do češtiny.

Kompletní program a přihlášky naleznete zde. Nezapomeňte využít limitovanou nabídku 2+1 zdarma a pořiďte si vstupenky za zvýhodněnou cenu. Přijďte, těšíme se na Vás!

remspace

Ostrava má nový strategický plán pod značkou fajnOVA

Ostrava si vybrala stěžejní témata, na která se bude v příštích letech zaměřovat a rozvíjet je až do roku 2030. Prioritami plánu je kvalitní bydlení a architektura, energetika i plnění role metropole. Vytyčené cíle chce město naplňovat uskutečněním konkrétních projektů, přičemž těch vlajkových je 49 a patří mezi ně například rekonstrukce Domu kultury města Ostravy a přístavba koncertního sálu nebo výstavba Centra ledních sportů. Současně je cílem pokračovat v růstu počtu vysokoškolských studentů nebo zastavit trend úbytku obyvatel.

Nový plán navazuje na dokument z roku 2017, jehož realizace byla vyhodnocena jako úspěšná. Od roku 2016 bylo úspěšně dokončeno 47 strategických projektů, mezi které náleží například revitalizace budovy bývalých městských jatek či výstavba City Campusu na Černé louce. V následujících sedmi letech se chce Ostrava zaměřit na podporu vysokých škol, aby se Ostravě podařilo získat status studentského města. Zároveň chce přilákat více firem, které pak absolventy škol zaměstnají a zamezí jejich odchodu z regionu. Důležité jsou také dopravní stavby, především stavba vysokorychlostní trati.

remspace