EU je blízko dosažení dohody o regulaci umělé inteligence a označování děl, která vznikla za pomoci AI

Zástupci Evropské komise, Evropského parlamentu a 27 členských států se po rozsáhlých jednáních přiblížili k dohodě o právním předpisu, známém jako „Akt o umělé inteligenci“. Tento akt má za cíl motivovat tvůrce generativní umělé inteligence, například ChatGPT od společnosti OpenAI, k shromažďování dat týkajících se trénování jejich jazykových modelů.

Součástí dohody by měl být i systém označování děl vytvořených umělou inteligencí. U projektů, které by mohly představovat „systémová rizika“, bude o jejich použití v EU rozhodovat komise na základě předem schváleného kodexu. Jako příklad rizikového využití tohoto systému uvádí agentura Reuters sledování pomocí biometrických údajů.

Pokud bude připravovaný návrh schválen, mohl by se stát prvním platným souborem pravidel regulujícím umělou inteligenci mimo Asii. Zástupci Francie, Německa a Itálie však měli výhrady k jeho formulaci. Tyto země se snažily ochránit vlastní podnikání a namísto přísných regulací preferovaly přístup, kdy si firmy s vlastními projekty umělé inteligence stanovují pravidla samy. Jejich argumenty se opírají o obavy z toho, aby začínající tvůrci podobných systémů byli schopni splnit náročná pravidla stanovená pro giganty, jako jsou zmíněné OpenAI či Google.

ich/rs/Seznam Zprávy

Central Group rozšíří čtvrť Tesla Hloubětín, vznikne 2 500 bytů

Developer Central Group dokončil nákup několika pozemků na Praze 9, na kterých naváže na rozestavěný projekt Tesla Hloubětín. Za 15 miliard korun tam vznikne čtvrť s více než 2 500 byty, třemi mateřskými školami, parky a komerčními prostory. První etapa projektu Tesla Hloubětín se začala stavět loni v červnu na místě brownfieldu po bývalém podniku na výrobu rádií a televizí. Původně mělo na místě vzniknout 1 500 nových bytů za 9 miliard korun. První etapa by měla skončit v roce 2024, celá čtvrť by měla být hotová kolem roku 2030.

Nově koupené pozemky navazují na aktuálně rozestavěný projekt z jižní strany. Poslední akvizicí byly pozemky s výrobní halou na obaly společnosti Huhtamaki. Tím se spojilo území mezi ulicemi Poděbradská, U Elektry, Hořejším rybníkem a Kejřovým parkem a vznikl tak areál o rozloze přes 13 hektarů. Developer přispěje městské části poplatkem ve výši 343 milionů korun.

Za urbanistickým a architektonickým návrhem projektu stojí ateliér Loxia a architektonický tým Central Group. Rezidenční čtvrť bude mít podobu terasovitě ustupujících domů s industriálními prvky. Uvnitř čtvrti bude vnitroblok s volnější zástavbou s velkým veřejným parkem a pěší zónou se zelení. Čtvrť by měla mít také několik ekologických prvků, jako jsou zelené střechy nebo retenční nádrže na dešťovou vodu pro zalévání zeleně.

V posledních deseti letech se v této městské části povolila stavba přes 12 000 bytů, tedy téměř třetina ze všech zhruba 39 000 bytů, které se za poslední desetiletí povolily v celé Praze. Aktuálně se v Praze 9 chystá přes 35 000 bytů, tedy čtvrtina všech připravovaných bytů v hlavním městě.

ich/rs/ČTK

PSN chystá rekonstrukci paláce Grand v Pardubicích za 300 milionů

Před čtyřmi lety koupila pardubický palác Grand developerská společnost PSN. Nyní projde čtyřpatrový funkcionalistický dům rekonstrukcí, dostane i novou celoprosklennou konstrukci, která bude tvořit stěnu a střechu. Architektonický návrh vytvořil ateliér Opočenský Valouch (OVA). Architektonické studio OVA se snažilo najít novou podobu obchodního centra tak, aby bylo méně komerční a více umělecké. Skleněná hala by zároveň měla sloužit jako obchodní pasáž, do které bude vstup ze třídy Míru. Nové obchodní pasáži by měla dominovat skleněná instalace, kterou vyrobí společnost Lasvit.

PSN už jednou palác Grand vlastnila, a to v 90. letech, kdy se budova změnila na obchodně-administrativní centrum. Když se ho ještě pod názvem Pražská správa nemovitostí vzdala, začal postupně chátrat. Památkově chráněná budova se uzavře už na konci letošního roku. Rekonstrukce by měla trvat dva roky. Až se funkcionalistická budova opět otevře, návštěvníci najdou uvnitř přes čtyři tisíce metrů čtverečních prodejních ploch. V prvním patře by se měly nacházet obchody a nájemní jednotky. Ve druhém kromě obchodů také gastro hala a dvě terasy. Ve třetím patře má být coworkingový hub a letní terasa. A v prvním podzemním patře bude supermarket. V Grandu by mělo být také multikino se šesti sály. Cena rekonstrukce je stanovena na 300 milionů korun.

Součástí rekonstrukce je také výstavba nového parkovacího domu vedle Grandu s 269 místy, se kterou už PSN začala. Architektonický návrh parkovacího domu vytvořilo studio PPP, které je zároveň autorem první rekonstrukce Grandu v 90. letech.

ich/rs/CzechCrunch

Staňte se naším novým manažerem komunikace, eventů a key account managerem

Kdo jsme?

Jsme online magazín a komunikační platforma, která pořádá řadu zajímavých konferencí s předními českými odborníky v oboru. A stejně jako v rámci konferencí se i prostřednictvím online magazínu snažíme mapovat vývoj na poli realitního trhu, vystavěného prostředí, architektury, investic, developmentu a rozvoje měst. Tvoříme redakční obsah, články, aktuality, připravujeme rozhovory a podcasty, ale i články na míru pro naše partnery a klienty. Kromě klasických psaných článků se snažíme témata zpracovávat kreativní formou prostřednictvím našich sociálních sítí a komunikačních kanálů.

Koho hledáme?

Hledáme nového člena týmu, který se bude podíl na tvorbě dramaturgie našich konferencí, jednat s partnery a aktivně navazovat nové kontakty.

Co budeš dělat?

 • Jednat se stávajícími partnery i sponzory remspace.
 • Aktivně vyhledávat nové kontakty a příležitosti pro rozvoj společnosti.
 • Budeš mít na starosti přípravu i průběh konferencí, které produkčně i administrativně zaštítíš.
 • Budeš vytvářet nabídky partnerství, marketingové nabídky, rozpočty a budeš mít na starosti také komunikaci s klienty a jednání s dodavateli.

Co nabízíme?

 • Kreativní rozvoj.
 • Zajímavé prostředí.
 • Možnost spolupráce s předními odborníky v oboru real estate, development, finance a další.
 • Know-how zkušených kolegů, které práce baví.
 • Podporu týmu remspace.

Čím nás zaujmeš?

 • VŠ/SŠ.
 • Praxe v organizování konferencí a podobných akcí výhodou.
 • Organizační a komunikační dovednosti, kreativitu, samostatnost, zodpovědnost.
 • PC dovednosti – pokročilá úroveň MS Office.
 • Časová flexibilita, týmová spolupráce.
 • Velmi dobrá znalost ČJ, aktivní AJ.

Místo práce

Praha U Nikolajky 15, 150 03 Praha 5, Smíchov.

Nástup možný ihned. Těšíme se na tvé CV, které nám můžeš poslat na: produkce@msgroup.cz

Pozvánka na letošní poslední konferenci remspace

Zveme Vás na konferenci Future City: development funkčního městského prostředí, která se uskuteční dne 7. 12. 2023 v Mramorovém sále paláce České spořitelny. Diskutovat budeme o transformaci brownfieldů, o vytváření a rozvoji subcenter a polyfunkčních městských čtvrtí. Jedná se o jedinečnou příležitost pro diskuzi mezi odborníky z oblasti urbanismu, architektury a rozvoje měst. Tato událost se zaměří na klíčová témata související s budoucností měst a jejich schopností adaptovat se na rychle se měnící potřeby obyvatel a globální výzvy. Účastníci budou mít příležitost seznámit se s úspěšnými projekty, analyzovat výzvy a sdílet osvědčené postupy. Těšíme se na Vás!

Top Estates odstartuje výstavbu dalších bytů v Praze už v lednu

Developerská skupina Top Estates naváže další výstavbou v Praze na první etapu projektu Barrandez-Vous. Tři objekty s rozlehlým parkem uprostřed vznikají ve dvou etapách. Ve většině bytů v nedávno dokončených domech Sever a Jih již žijí noví rezidenti.

Začátkem roku se rozběhne výstavba druhé etapy a během následujících dvou let vznikne nový bytový dům Západ s téměř padesáti byty, který dostavbou území ucelí architektonický záměr i veřejný prostor. Nejvíce zastoupeny zůstanou i v novém objektu byty se zahradami a terasami a díky poloze na kopci poskytnou unikátní výhledy na celou metropoli. Prodej bytů druhé etapy byl již zahájen.

ich/rs/ČTK

Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod

Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod (které způsobí klimatické změny) a posílají do něj stamiliony dolarů. Fond bude po dobu čtyř let spravovat Světová banka a bude mít nezávislý sekretariát se zastoupením rozvinutých a rozvojových zemí. Platby do fondu budou dobrovolné a vyspělé země budou k příspěvkům vyzvány, nebude však povinné přispívat. Všechny rozvojové země budou mít nárok na přímý přístup ke zdrojům z fondu s minimálním procentuálním přidělením nejméně rozvinutým zemím a malým ostrovním rozvojovým státům. Bezprostředně po oznámení o vytvoření fondu přislíbily Spojené arabské emiráty, které rozhovory hostí, zaslání 100 milionů dolarů. Německo oznámilo vložení 100 milionů dolarů do fondu ztrát a škod, Spojené království oznámilo vložení 60 milionů dolarů, Japonsko přislíbilo 10 milionů dolarů a USA oznámily vklad 17,5 milionu dolarů na fond ztrát a škod, 4,5 milionu dolarů na Pacific Resilience Facility, který je zaměřen na ostrovní státy v Pacifiku, a 2,5 milionu dolarů na síť Santiago, která poskytuje technickou podporu zemím postiženým klimatickým zhroucením. Částky tak za první den dosáhly přibližně 300 milionů dolarů a zvýší tlak na další bohaté země, aby do fondu přispívaly. Spojené státy, které jsou nejbohatší zemí světa a zároveň největším znečišťovatelem, ale čelí kritice za jejich relativně „mizerný“ příspěvek do fondu. Ztráty a škody stály v roce 2022 podle nedávné studie asi 1,5 bilionu dolarů.

ich/rs/msn

HDP ve 3. čtvrtletí opět klesl

Hrubý domácí produkt České republiky klesl ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 0,7 %. Meziroční pokles HDP byl ovlivněn nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob, naopak pozitivně působily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, tvorba hrubého fixního kapitálu i zahraniční poptávka.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) klesla ve stejném období mezičtvrtletně o 0,4 % a meziročně o 0,1 %. Mezičtvrtletní pokles HPH negativně ovlivnil zejména zpracovatelský průmysl, odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství a odvětví veřejné správy, vzdělávání, zdravotní a sociální péče. Na meziročním poklesu HPH se nejvíce podílel průmysl a skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Pozitivní vliv měly informační a komunikační činnosti, peněžnictví a pojišťovnictví a profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,2 % a meziročně klesly o 0,4 %, z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností mezičtvrtletně klesly o 0,3 % a meziročně o 2,3 %. Pokles nastal zejména u výdajů za nákup předmětů střednědobé a krátkodobé spotřeby. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí mezičtvrtletně vzrostly o 1,2 % a meziročně o 3,9 %.

Tvorba hrubého fixního kapitálu mezičtvrtletně klesla o 0,3 % a meziročně vzrostla o 3,3 %. Meziročně rostly investice do dopravních prostředků, ICT a ostatních strojů a zařízení. Naopak klesaly investice do obydlí a ostatních budov a staveb a produktů duševního vlastnictví.

Stavba nových projektů nastává obvykle v období růstu HDP o alespoň 3 % ročně. A tak ani postupně se snižující úrokové sazby hypoték nemusí být dostatečným řešením proti stagnaci realitního trhu.

ich/rs/Český statistický úřad.

Hledáme nového manažera komunikace a našich eventů

Kdo jsme?

Jsme online magazín a komunikační platforma, která pořádá řadu zajímavých konferencí s předními českými odborníky v oboru. A stejně jako v rámci konferencí se i prostřednictvím online magazínu snažíme mapovat vývoj na poli realitního trhu, vystavěného prostředí, architektury, investic, developmentu a rozvoje měst. Tvoříme redakční obsah, články, aktuality, připravujeme rozhovory a podcasty, ale i články na míru pro naše partnery a klienty. Kromě klasických psaných článků se snažíme témata zpracovávat kreativní formou prostřednictvím našich sociálních sítí a komunikačních kanálů.

Koho hledáme?

Hledáme nového člena týmu, který se bude podíl na tvorbě dramaturgie našich konferencí, jednat s partnery a aktivně navazovat nové kontakty.

Co budeš dělat?

 • Jednat se stávajícími partnery i sponzory remspace.
 • Aktivně vyhledávat nové kontakty a příležitosti pro rozvoj společnosti.
 • Budeš mít na starosti přípravu i průběh konferencí, které produkčně i administrativně zaštítíš.
 • Budeš vytvářet nabídky partnerství, marketingové nabídky, rozpočty a budeš mít na starosti také komunikaci s klienty a jednání s dodavateli.

Co nabízíme?

 • Kreativní rozvoj.
 • Zajímavé prostředí.
 • Možnost spolupráce s předními odborníky v oboru real estate, development, finance a další.
 • Know-how zkušených kolegů, které práce baví.
 • Podporu týmu remspace.

Čím nás zaujmeš?

 • VŠ/SŠ.
 • Praxe v organizování konferencí a podobných akcí výhodou.
 • Organizační a komunikační dovednosti, kreativitu, samostatnost, zodpovědnost.
 • PC dovednosti – pokročilá úroveň MS Office.
 • Časová flexibilita, týmová spolupráce.
 • Velmi dobrá znalost ČJ, aktivní AJ.

Místo práce

Praha U Nikolajky 15, 150 03 Praha 5, Smíchov.

Nástup možný ihned. Těšíme se na tvé CV, které nám můžeš poslat na: produkce@msgroup.cz

ČEZ ESCO a CTP zahájili spolupráci v oblasti moderní energetiky a obnovitelných zdrojů

ČEZ ESCO a CTP, největší developer zaměřený na udržitelnou výstavbu průmyslově-logistických nemovitostí v České republice, zahájili strategickou spolupráci v oblasti moderní energetiky a obnovitelných zdrojů. CTP chce ve spolupráci s ČEZ ESCO v následujících letech osadit střechy vybraných CTParků fotovoltaickými elektrárnami. V rámci spolupráce začne jako první fungovat fotovoltaická elektrárna o výkonu 2 MW v CTParku Prague East v Nupakách u Prahy. Její výstavba již byla dokončena a nyní probíhá zkušební provoz. Elektrárna v Nupakách vznikla na střechách logistických budov na ploše přes 8 422 metrů čtverečních. Ročně vyrobí 1,94 GWh bezemisní elektřiny – to odpovídá spotřebě přibližně 550 běžných domácností. Za rok ušetří tato fotovoltaika 964 tun emisí CO2. Vyrobená elektrická energie z fotovoltaické elektrárny bude spotřebována lokálně v rámci areálu CTP. Haly, na kterých je fotovoltaická elektrárna umístěna, využívá nadnárodní logistická společnost Raben. Nové elektrárny se staví také v CTParcích v Chrášťanech u Prahy, Hradci Králové, Brně, Ostravě nebo v Cerhovicích u Hořovic.

ich/rs/AMI Communications

Druhá etapa brněnského projektu Pod Hády společnosti Trikaya má uzemní rozhodnutí

Projekt Pod Hády, který staví brněnská developerská společnost Trikaya, má platné územní rozhodnutí na druhou etapu. Výstavba v městské části Maloměřice a Obřany zahrnuje 400 bytů, 600 podzemních parkovacích míst a budovu nové mateřské školy. V projektu pod lomem Hády na okraji Brna má vzniknout nová obytná čtvrť, která bude zahrnovat obchody, sportoviště, mateřskou školu, bydlení pro seniory a centrální náměstí. První etapu začala Trikaya stavět letos v září, zahrnuje 167 bytů a 200 podzemních parkovacích stání. S prodejem bytů společnost začala v říjnu. Výstavba první etapy bude dokončena v druhé polovině roku 2025.

V nové čtvrti plánuje developer investovat přibližně čtyři miliardy korun. Má zde vzniknout až 1 000 bytů jak v bytových domech, tak i v menších viladomech. Projekt na území, kde stála pouze nikdy nedokončená továrna Ergon, připravovala developerská firma 13 let. Recyklovaný materiál ze stržené továrny Ergon se má použít na stavbě. Podobu čtvrti navrhla architektonická studia Kuba&Pilař a Makovský & partneři. Zelená prostranství a střešní zahrady navrhl ateliér Flera.

ich/rs/ČTK

Antimonopolní úřad zakázal Praze uzavřít smlouvu na metro D

Pražský dopravní podnik má zakázáno uzavřít smlouvu na výstavbu další části metra linky D. Koncem minulého týdne o tom rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V zakázce za 30 miliard ÚOHS zapochyboval, jestli jsou pravdivé životopisy stavebních manažerů, které ve výběrovém řízení předložila vítězná společnost Subterra. Předtím dopravní podnik vyloučil o dvě miliardy levnější nabídku, kterou podalo sdružení kolem firem Porr a Vinci, dopravní podnik to zdůvodnil tím, že nesplnilo podmínky tendru.

Jak však ukazuje písemné rozhodnutí ÚOHS, úřad zapochyboval, jestli Subterra ve své nabídce o zkušenostech klíčových manažerů nelhala. Mimo jiné právě z tohoto důvodu se konkurence Subterry se stížností na ÚOHS obrátila. Vyloučené sdružení Porr, Vinci a spol. se snaží dokázat, že Subterra předložila do soutěže zfalšované životopisy stavbyvedoucích. Stížnost k ÚOHS podalo ze stejného důvodu jako sdružení kolem Porr a Vinci také sdružení kolem společnosti Strabag.

Dopravní podnik v zadání zakázky požadoval po stavbyvedoucích konkrétní zkušenosti. A právě splnění téhle podmínky mohlo významně pomoci společnosti Subterra k vítězství. Subterra námitky konkurence od začátku sporu nekomentuje. Stejně tak se nevyjadřuje ani dopravní podnik. Pražská městská firma však už v říjnu zamítla stížnost Porru a Vinci proti vyhodnocení soutěže. Uvedla, že podle jejích informací jsou reference klíčových manažerů v pořádku.

Sdružení Vinci a spol. se do soutěže na úsek mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory přihlásilo s cenou 27,5 miliardy, Subterra nabídla 29,8 miliardy a Strabag 30,7 miliardy. Vedení Prahy dosud počítalo s tím, že čtyřkilometrovou trasu uvede do provozu v roce 2029. Tento termín je ale ohrožený.

Seznam Zprávy

Nový Hlavák zná svou budoucí podobu

Budoucí projekt úpravy odbavovací haly hlavního nádraží, revitalizace Vrchlického sadů a stavby přilehlé tramvajové trati bude realizován podle návrhu kodaňského studia Henning Larsen Architects. Vítězný návrh představili v pražském Centru architektury a městského plánování zástupci Prahy a Správy železnic (SŽ).

Předmětem soutěže, která začala loni v květnu, bylo komplexní řešení nádraží a jeho okolí. Soutěžní týmy dostaly za úkol navrhnout novou podobu odbavovací haly, jejíž rekonstrukci plánuje SŽ. Pro magistrát řešily úpravy Vrchlického sadů a pro DPP tramvajovou trať, která povede od Národního muzea do Wilsonovy a Washingtonovy ulice k odbavovací hale a následně Opletalovou ulicí do Bolzanovy ulice. Z původních 26 ateliérů, které se o zakázku ucházely, byl výběr v semifinále zúžen na pět, z nichž vzešli tři finalisté. Těmi byli kromě vítězného týmu Henning Larsen Architects z Dánska také španělští Miralles Tagliabue spolu s pražskou pobočkou barcelonských OCA architects a jako třetí český ateliér re:architekti v konsorciu s italskými ateliéry baukuh a YellowOffice.

Dominantním prvkem vítězného návrhu je velká dřevěná konstrukce, které se bude klenout od nové odbavovací haly směrem k Vrchlického sadům. Pod ní propojí prostor před nádražím s úrovní magistrály široké schodiště, na které naváže nový přechod přes frekventovanou silnici směrem k historické Fantově budově. Úprav se dočká i prostranství před nádražím, kde vznikne nová zastávka tramvaje.

Vítězné studio nyní uzavře smlouvy se všemi třemi zadavateli soutěže, tedy s pražským magistrátem, SŽ a dopravním podnikem hlavního města. Následně architekti dopracují svůj návrh do podoby architektonické studie, ke které se bude moci na přelomu letošního a příštího roku vyjádřit i veřejnost. Poté studio připraví projektovou dokumentaci pro povolovací proces. Přeměna nádraží a přilehlého parku by měla začít v roce 2028 a podle odhadu vyjde asi na dvě miliardy korun.

Zdroj vizualizací: Henning Larsen Architects

IPR/ČTK/ich/rs

Stavbou roku 2023 je Štvanická lávka, nemocniční pavilon nebo sportovní hala

Štvanická lávka v Praze, pavilon péče o rodinu v nemocnici Pelhřimov nebo multifunkční sportovní hala Kapka ve Vsetíně získaly v letošním 31. ročníku soutěže Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství titul Stavba roku 2023. Výherce porota vybírala z 38 nominací. Tradičně se soutěžilo také v kategorii Zahraniční stavba roku, prvenství si odnesl tunel Milochov na trati mezi Žilinou a Púchovem na Slovensku. Oceněním v podobě křišťálové lahve se může pyšnit také bytový dům Oáza v Liberci, medicínské centrum Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, kompetenční centrum společnosti Baumit v Brandýse nad Labem nebo lávka v Litomyšli. Porotce si získala také rekonstrukce kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, návštěvnické centrum rodinného pivovaru Bernard v Humpolci, stavební úpravy Červeného kostela v Olomouci, dostavba Nejvyššího kontrolního úřadu v Praze či rekonstrukce tramvajové vozovny Slovany v Plzni. Dalším oceněným projektem bylo centrum současného umění Epo1 v Trutnově.

Na Štvanické lávce v Praze spojující Holešovice s Karlínem ocenili porotci trvanlivost konstrukce, která je podle nich oproti standardu více než dvojnásobná. V případě pavilonu péče o rodinu v Pelhřimově to pak byl například povrch fasády, který se pod dopadem slunečních paprsků proměňuje. Centrum současného umění Epo1 v Trutnově se porotcům zalíbilo díky jeho geniu loci, který vychází z původně průmyslového rázu projektu. V soutěži tradičně hlasuje také veřejnost, prvenství v Česku udělila bytovým domům Mýtka ve Staré Boleslavi. Ze zahraničních staveb si cenu veřejnosti odneslo letiště Saint Louis v Senegalu.

Při slavnostním večeru bylo předáno také množství zvláštních cen, například od ministerstva pro místní rozvoj (za výstavbu nového univerzitního kampusu v Ostravě na Černé louce) nebo ministerstva průmyslu a obchodu (za městský okruh Křimická na Karlovarsku a za administrativní budovu Kloboucká lesní ve Zlínském kraji). Osobnostmi stavitelství a architektury se v letošním ročníku soutěže stal architekt Josef Pleskot a projektant Vladimír Janata. V porotě zasedl architekt Jan Vrana, architektka Martina Hovořáková, profesor Zdeněk Jiran, inženýrka Renata Zdařilová a docent Jan Pašek. Osobně navštívili všech 110 přihlášených staveb v Česku. Ze zahraničí byly do soutěže přihlášeny dvě stavby.

ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže definitivně zrušil tendr na digitalizaci stavebního řízení

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna definitivně zrušil tendr na digitalizaci stavebního řízení (DSŘ), který ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo v březnu. Potvrdil tak rozhodnutí svého úřadu ze září. Ministerstvo je přesvědčeno, že v tendru postupovalo zcela transparentně. Uspořádalo předběžné tržní konzultace a řádně vypsalo soutěž. Dle mluvčí ministerstva Veroniky Hešíkové připravuje MMR správní žalobu. ÚOHS se v současnosti zabývá i další smlouvou na DSŘ, kterou ministerstvo uzavřelo bez výběrového řízení v listopadu.

Dodavatele systému pro digitalizaci stavebního řízení hledalo ministerstvo ještě za předchozího vedení od roku 2021, odhadovaná cena zakázky byla 1,9 miliardy korun. Ministerstvo ale původní tendr zrušilo a letos v březnu vyhlásilo novou soutěž, v níž na začátku června zvolilo nového dodavatele, který má digitalizaci provést přibližně o 1,2 miliardy korun levněji, než byla nabídka z roku 2021. Tento tendr ÚOHS v září zrušil a zakázal plnění smlouvy do skončení správního řízení. MMR podalo rozklad k předsedovi úřadu, který ale jeho argumenty nevyslyšel a rozhodnutí prvního stupně potvrdil. Výběrové řízení je tak zrušené. Firma System Servis, která podnět k ÚOHS podala, měla k tendru řadu námitek. Úřad se některými z nich nezabýval, protože proti nim firma nepodala včas námitky, v několika dalších bodech nenašel důvod k zásahu.

ÚOHS ale našel pochybení MMR ve dvou bodech. Ministerstvo nejasně stanovilo podmínky pro využívání standardního softwaru v navrženém řešení. Firma, která by chtěla systém pro DSŘ navrhnout, tak nevěděla, zda může v některé části využít již existující programy nebo zda musí všechny části systému vytvořit na míru. Další chybou byla nedostatečná specifikace schvalovacích lhůt v procesu. Tedy ministerstvo neupřesnilo, jak rychle bude jednotlivé části systému dodavateli schvalovat a ten tak nemohl vytvořit vlastní harmonogram dodávání systému. Digitalizaci stavebního řízení plánuje MMR spustit od července příštího roku. Jeho provoz byl oddálen už dvakrát, úplně původně měl být systém funkční letos v létě.

ČTK

ÚOHS povolil Pentě koupit ČSAD Praha Holding, vlastníka nádraží Florenc

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil investiční skupině Penta koupit prostřednictvím Penta Real Estate firmu ČSAD Praha Holding, která v hlavním městě vlastní autobusové nádraží Florenc a přilehlé pozemky. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Penta Real Estate koupila mateřskou společnost ČSAD Praha Holding, Rextim Holding. „Úřad zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto vydal rozhodnutí o povolení spojení, které již nabylo právní moci,“ uvedl ÚOHS.

Autobusové nádraží Florenc stojí na lukrativních pozemcích, jejichž horní část spadá do katastru Nového Města, dolní část do Karlína. V minulosti chtěla skupina Penta pozemky ČSAD Praha Holding, které k nádraží přiléhají, koupit. ČSAD ale v roce 2016 oznámila, že na nich postaví vlastní projekt. V něm chtělo ČSAD změnit brownfield v okolí nádraží Florenc na městský komplex. Generální ředitel ČSAD Praha Holding Pavel Vráblík v červnu ČTK řekl, že v projektu Florenc 21 bude autobusové nádraží součástí nové budovy, kde budou kancelářské prostory a byty. Investice tehdy odhadl na několik miliard korun.

ČTK

Bývalá kasárna v Plzni se mají do 15 let změnit ve čtvrť s byty za 20 miliard

Bývalá plzeňská kasárna Slovany o rozloze 32 hektarů se mají do 15 let změnit v moderní čtvrť s několika tisíci byty, obchody, kancelářemi, parky, silnicemi a s mateřskou a zřejmě i základní školou. Majitel největší rozvojové plochy ve městě, APB – PLZEŇ a.s., tam hodlá s firmami Slovany pozemky a Slovany develop investovat asi 20 miliard Kč. První domy se mají začít stavět do dvou let.

Areál kasáren je opuštěný od roku 1992. Staré armádní budovy jsou srovnané se zemí, celá plocha je vyčištěná, bez ekologické zátěže, připravená k zasíťování. Kontribuce od developera se budou pohybovat ve stovkách milionů. Investor se zavázal vybudovat technickou i dopravní infrastrukturu nové čtvrti až pro 10 000 obyvatel. Silnice, parky a chodníky poté předá městu. Za 200 až 250 milionů Kč vybuduje z městské úpravny páteřní vodovod do areálu, kde dosud není dostatečná kapacita vody. APB dále zaplatí stavbu školky. Město získá také předkupní právo na pět hektarů pozemků, na nichž může vzniknout až 500 městských bytů. V lokalitě, jejíž plocha je stejná jako velké plzeňské sídliště Vinice, vzniknou tisíce soukromých a městských bytů, což by mohlo snížit ceny na místním realitním trhu.

Územní studii vyprojektoval městský útvar koncepce rozvoje. S projektanty se nyní řeší aktualizace uspořádání. Jak by měla zóna vypadat, bude známo po Vánocích. Původně se počítalo s tisícovkou bytů, ale bude jich víc, protože někde bytové domy nahradí původně plánované domy rodinné. Investor hodlá stavět byty všech velikostí, bytové domy budou mít až šest pater. Část bytů bude na prodej a část na nájemní bydlení.

ČTK

CPI má nového výkonného ředitele

Realitní společnost CPI Property Group oznámila výměnu výkonného ředitele. Novým se stal dosavadní finanční ředitel David Greenbaum. Jeho předchůdce ve funkci Martin Němeček rezignoval, v CPI ale nadále zůstává. Martin Němeček stál za výrazným růstem a proměnou společnosti v posledních devíti letech, ve skupině CPI obsadí nově vytvořenou funkci zaměřenou na hodnotné projekty. David Greenbaum byl finančním ředitelem CPI od roku 2018, M. Němečka vystřídal také v představenstvu firmy.

CPI zároveň na svém webu uvedla, že společnost prodala v Chorvatsku firmu Sunčani Hvar Nekretnine, která spravuje velkou část hotelů na ostrově Hvar. Kupcem je investor a developer Eagle Hills z Abú Zabí. Prodej Sunčani Hvar podléhá souhlasu chorvatského antimonopolního úřadu, cenu CPI neuvedla. CPI nemovitosti prodává, protože slíbila svým investorům, že bude snižovat zadlužení.

ČTK

Okolí a halu pražského hlavního nádraží navrhnou Henning Larsen Architects

Projekt úprav odbavovací haly pražského hlavního nádraží, revitalizace Vrchlického sadů a stavby tramvajové trati Muzeum – Bolzanova vypracují architekti z kodaňského studia Henning Larsen Architects. Výsledek soutěže, kterou společně vypsaly pražský magistrát, dopravní podnik (DPP) a Správa železnic (SŽ), schválili městští radní. Předmětem soutěže bylo více projektů, které se týkají nádraží a jeho okolí. Týmy dostaly za úkol navrhnout novou podobu nové odbavovací haly, jejíž rekonstrukci plánuje SŽ. Pro magistrát řešily úpravy Vrchlického sadů a pro DPP tramvajovou trať, která povede od Vinohradské třídy kolem nádraží do Bolzanovy ulice.

Soutěž začala loni v květnu a měla formu takzvaného soutěžního dialogu, kdy se do přípravy s projektanty zapojili i odborníci a zástupci magistrátu, dopravního podniku, SŽ a dalších zainteresovaných stran. Z původních 26 přihlášek hodnoticí komise vybrala pět postupujících a následně tři finalisty. Vítězné studio nyní uzavře separátní smlouvy se všemi třemi zadavateli soutěže a dopracuje svůj návrh do podoby architektonické studie a poté projektové dokumentace pro jednotlivé záměry. Začátek realizace se předpokládá nejdříve v roce 2028.

Na druhém místě se v soutěži za dánským studiem umístil tým barcelonských studií Miralles Tagliabue EMBT a OCA architects, třetí skončilo konsorcium českého studia re:architekti, italského ateliéru baukuh studio associato a italského studia Yellow Office.

ČTK

Obchodní dům Prior v Brně čeká demolice

Jeden z posledních zástupců architektonického stylu brutalismus v Brně, někdejší obchodní dům Prior u hlavního nádraží, čeká příští rok demolice. Budova stojí osamoceně vedle brněnského hlavního nádraží, její terasa navazuje na lávku přes ulici Úzká do moderní nákupní galerie Vaňkovka. Stavbu obklopuje velké parkoviště. Prior je kostka, z něhož vystupuje betonová část tří administrativních pater. Že se jedná o fragment projektu dokládá i terasa. Ve třech administrativních patrech byly kromě kanceláří ředitelství také šatny, převlékárny a dílny. Šlo jednak o krejčovské dílny pro úpravu oděvu, ale také o truhlárnu a kovodílnu. Projekt počítal s vytvořením moderní části města, kde měla auta zůstat v přízemí. Původně měla mít budova navržená Zdeňkem Řihákem a Zdeňkem Sklepkem i podzemní podlaží, ale vzhledem k tomu, že vyrostla na místě zasypané části Svrateckého náhonu, to kvůli spodní vodě nebylo možné.

Budovu i její okolí koupila v roce 2017 developerská společnost Crestyl. V prostoru vedle hlavního nádraží má vzniknout částečně zastřešený veřejný prostor a šest budov, z nichž nejvyšší bude mít osm pater. Zůstane napojení na podchod pod hlavním nádražím a také lávka nad Úzkou ulicí. Průchod od nádraží k Vaňkovce zůstane zachovaný i po dobu stavby.

ČTK