Jak si stojí Praha v kontextu evropských hlavních měst? Patříme na západ, nebo na východ?

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) představil rozsáhlou analýzu Prague in the European context. Ve výběru dvanácti hlavních měst studie se kromě Prahy ocitly i Budapešť, Varšava, Kodaň, Stockholm, Vídeň, Mnichov, Amsterdam, Milán, Barcelona, Bukurešť a Sofie. Studie je rozdělena do několika kapitol – bydlení, doprava, práce & studium a volný čas, a srovnává kvalitu života v daných městech. Jak se nám tedy žije v Praze?

Potenciál využití umělé inteligence v architektuře: dokáže nahradit kreativitu architekta?

Tak zvaná umělá inteligence (AI) prochází v posledních letech, zejména od popularizace ChatGPT, obrovským rozvojem. To neplatí pro její využití v oboru architektury a developmentu. Architekt Michal Šourek v článku Unleashing the Potential of Artificial Intelligence in Architecture And Development of the Built Environment: From Misconceptions to Productive Prospects poukazuje na dosavadní roztříštěnost využití AI v architektuře a navrhuje možnosti jejího využití v budoucnosti.

Pět pohledů odborníků na udržitelnou výstavbu, 2. část

"Důležitější než technologie je promyšlený návrh budovy." "Místo udržitelnosti tu zasklíváme jako v Dubaji!" "ESG je nástrojem, jak rozhýbat firmy, aby se o udržitelnost začaly zajímat." Tyto myšlenky a další názory jsme mohli slyšet od řečníků 2. panelu s názvem Cesty k bezemisním budovám na 2. ročníku konference REAL ESTATE MARKET: UDRŽITELNÁ VÝSTAVBA JAKO INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOST.

Vyplatí se investice do nemovitostí na Costa del Sol?

Pro investory hledající stabilní dlouhodobou hodnotu a atraktivní výnosy nabízí region Costa del Sol ve Španělsku nejen úchvatné prostředí, ale také zajímavou investiční příležitost. V porovnání s tradičními trhy jako Praha a Paříž představuje Costa del Sol atraktivní alternativu s možností výnosu až 13 %.

Průhledné dřevo: budoucnost ekologických stavebních materiálů?

Dřevo, starobylý a osvědčený stavební materiál, podstoupilo revoluční transformaci. Zatímco bylo tradičně vnímáno jako materiál, který není průhledný, výzkumníci z Energetického výzkumného centra University of Maryland a Královského technologického ústavu ve Švédsku objevili způsoby, jak tuto vlastnost změnit. Tento materiál není nyní jen průsvitný, ale je také pevnější, lehčí a lépe izoluje teplo než tradiční sklo.

Stává se z udržitelnosti investiční příležitost? Budou za ni Češi ochotní zaplatit, anebo nebudou mít na výběr?

2. ročník konference REAL ESTATE MARKET – UDRŽITELNÁ VÝSTAVBA JAKO INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOST přinesl překvapivé názory a pohledy na zelená města, bezemisní budovy, dřevostavby a uhlíkově neutrální výstavbu. České stavebnictví by se, částečně z nutnosti, mělo ubírat stále zelenější cestou. Jak vidí téma udržitelnosti řečníci nejen z České republiky, ale i ze zahraničí? O těchto a dalších aktuálních tématech diskutovali přední odborníci na březnové konferenci remspace.

Čeští investoři v CEE uskutečnili loni transakce za téměř 1,5 miliardy eur

Podle aktuálního reportu realitně-poradenské společnosti Cushman & Wakefield zaznamenal trh komerčních nemovitostí v roce 2023 v regionu střední a východní Evropy významný pokles investičního objemu: meziročně šlo o 55% snížení na celkových 5,02 miliardy eur. Největší část kapitálu zamířila do kancelářského sektoru, kde také došlo k nejvýraznějšímu nárůstu výnosů. I přes komplikace prokazuje trh odolnost, zvláště v logistickém a rezidenčním sektoru, jež jsou oblastmi s největším potenciálem pro růst.

Bez výstavby se neobejdeme!

V posledních letech se debata o dostupnosti bydlení stala centrálním tématem ve městech po celém světě. Zatímco ceny nemovitostí šplhají do astronomických výšek, mnozí se ptají: "Kde se stala chyba?" Podle Davida Navrátila, hlavního ekonoma České spořitelny, je odpověď je jednoduchá: Nechceme stavět! Prostřednictvím článku od The Financial Times ukazuje, že pokud se výstavbě dají příznivé podmínky, jako má například Houston a Texas, tak výstavba předčí mnohá světová velkoměsta.

Recyklace brutalismu: Budova Merkuria v Holešovicích míří do finále demolice

Developerská společnost Skanska již rok a půl provádí demolici brutalistní budovy Merkuria v Holešovicích. Doba bourání je vskutku atypická a existuje pro to dobrý důvod – Skanska se totiž rozhodla pro odvážný plán. Na místo velkých bagrů se na místě činí pracovníci, kteří se snaží pro všechen materiál v budově najít jiné využití, ať už jde o nábytek, žaluzie, železo nebo beton.

Je čas opět vyrazit kupředu – oznamuje Výhled české ekonomiky

Již podtitulek "Zotavení z vysoké inflace" naznačuje, jaký výhled do roku 2024 můžeme podle společnosti Deloitte očekávat. V posledních letech se globální ekonomika potýkala s řadou šoků, které měly zásadní dopad na jednotlivé regiony i celosvětově. Pandemie, válka a následná energetická krize patřily mezi klíčové události, které formovaly ekonomický vývoj v následujících letech.

Hlavní partneři

Partneři