Petr Palička, Penta Real Estate: Zájem o kvalitní kanceláře bude vždy

Už mnoho firem přišlo na to, že většina prací prostě probíhá v týmu! – říká Petr Palička, šéf společnosti Penta Real Estate. Polemizuje tak s obavami, že hybridní modely práce nějak výrazně omezí poptávku po kancelářských prostorách. Právě Penta jejich pražskou nabídku nyní obohatila o první budovy megaprojektu Masaryčka.

Nová Zbrojovka – „Nové Brno“

Bývalý areál na výrobu zbraní pro rakousko-uherskou armádu v Brně se mění na moderní městskou čtvrť Nová Zbrojovka. MS architekti navrhli rezidenční část nové lokality na březích řeky Svitavy s naplněnou ambicí vytvořit přívětivé místo k životu reflektující nároky 21. století.

Stavebnictví: nepříliš růžové perspektivy

Vývoj trhu stavebních prací se v průběhu letošního léta otočil do záporných čísel. Meziroční srovnání stavební produkce podle dat ČSÚ (klouzavý rok za posledních 12 měsíců zpětně) vygenerovalo meziroční pokles −1,4 %. Kapacity stavebních firem jsou přitom aktuálně vytížené na 92 %.

Byty: krize na pokračování

Meziroční propad o více než 17 %, a to po poklesu o 6 % ve stejném období loňského roku – tak se podle údajů ČSÚ v prvním letošním pololetí vyvíjel objem výstavby nových bytů. To není dobrá zpráva, byť vzhledem k poměrům není nijak překvapivá. Rezidenční development je zjevně v útlumu. Vyjádřeno obecně, dnes spíše dokončuje projekty a nad novými váhá.

České firmy preferují zeleň

Většina českých společností považuje při rozhodování o kancelářských prostorách, do kterých budou alokovat své sídlo, za důležitou přítomnost zelených prvků a certifikaci udržitelnosti. Vyplynulo to z výzkumu realizovaného studiem Marani Architects ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos.

Glosář E. Forejta: Vedro ve městě aneb o potřebě věží (díl první)

Máme za sebou další vlnu veder, a pokud nás ještě září nepřekvapí, tak zase budeme rok zapomínat na to, co nás další léto znovu bezpečně potká. Tedy na spoustu malátných, nevyspalých a nevrlých lidiček, kteří prostě v tropických teplotách nemají šanci bojovat s přehřívajícím se městem, kdy se v noci nedá usnout, natož se dobře vyspat.

Hotelová Praha už dohnala covidové ztráty

Praha je druhým nejatraktivnějším hotelovým trhem střední a východní Evropy - míní hoteloví operátoři, kteří v regionu CEE působí nebo na něj cílí. Její popularitu podpořily výsledky dosažené v letošním prvním pololetí, jež pro pražské hotely bylo zjevně obdobím zotavování.

Specifika trojstranných smluv při zprostředkování prodeje nemovitosti

Nejvyšší soud se nedávno zabýval otázkou platnosti závazků vyplývajících z trojstranné rezervační smlouvy, která spadá pod režim zákona o realitním zprostředkování. Jde o rozsudek ze dne 20. 6. 2023 sp. zn. 33 Cdo 1507/2022 zákon č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování a o změně souvisejících zákonů.

Realitní léto: přemítání o poklesech a propadech

Tradičně jsou letní měsíce obdobím odpočinku a spíše uvolněného přemítání o perspektivách „zbytku“ roku, letos se ovšem do úvah realitní obce nepochybně promítají data, respektive výsledky prvního pololetí. A ta nejsou nijak povzbudivá – až na jednu jedinou výjimku, kterou už netřeba zmiňovat, bilance dosavadního letošního vývoje přinesla hlavně útlum či stagnaci aktivity snad ve všech segmentech trhu.

(Definitivní) nový stavební zákon očima realitních profesionálů (II)

Oč dramatičtější bylo dění – zejména diskuse mezi velkými stavebníky a státem - před schválením definitivní verze nového stavebního zákona, o to větší ticho zavládlo, když je už takzvaně „hotovo“. Zjevně se nyní všichni seznamují s tím, jak budeme příští léta stavět, profesionálové ale už jistě leccos tuší nebo vědí. Jak oni hodnotí novou normu, se pokouší zmapovat naše anketa, jejímž účastníkům jsme dali trochu větší prostor, než bývá obvyklé.

V kanceláři jako doma

Organizace administrativních, respektive kancelářských prací dnes prochází turbulentními změnami. Nikoli všude lidé sedí denně v kanceláři, efektivně se využívá systém home office i „vzdálené“ práce. Stálé zázemí pro spolupráci je nicméně pro firmy stále klíčové. Jak mají na základě nejnovějších zkušeností kanceláře a prostory pro spolupráci vypadat?

Ceny stavebních prací začaly stagnovat

Růst cen ve stavebnictví po dlouhém období pravděpodobně končí. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu vzrostly ceny stavebních prací v červenci meziměsíčně jen nepatrně o 0,1 %, byť meziročně jde stále o nárůst ve výši 4,8 %.

(Definitivní) nový stavební zákon očima realitních profesionálů (I)

Oč dramatičtější bylo dění – zejména diskuse mezi velkými stavebníky a státem - před schválením definitivní verze nového stavebního zákona, o to větší ticho zavládlo, když je už takzvaně „hotovo“. Zjevně se nyní všichni seznamují s tím, jak budeme příští léta stavět, profesionálové ale už jistě leccos tuší nebo vědí. Jak oni hodnotí novou normu, se pokouší zmapovat naše anketa, jejímž účastníkům jsme dali trochu větší prostor, než bývá obvyklé.

Lék na vícepráce: BIM

Využívání metody BIM pomáhá omezit množství víceprací a předělávek, které mohou zvýšit cenu jednoho stavebního projektu až o třetinu. Nedávný celoevropský výzkum společnosti PlanRadar, jehož se zúčastnilo 2 500 společností, ukázal, že nejčastějšími příčinami zvýšení cen stavebních projektů jsou špatná komunikace a spolupráce mezi zúčastněnými stranami či členy týmu.

Fenomén loftového bydlení

V posledních letech u nás nabývá na síle trend loftového bydlení. Lofty si pořizují zejména lidé hledající originální a stylové bydlení či pracovní prostory, v nichž se prolíná moderní design a industriální atmosféra. Nejde o novinku –„loftovou“ inspiraci přinesl v minulém století New York a nový styl se pak rychle rozšířil i v západní Evropě.

Druhé jádro pudla výstavby

„Ano, váš projekt je v souladu s územním plánem, ale my to tu nechceme!“ nebo „Sice to není naše území, ale lidé přes nás budou jezdit do centra, to se nám nelíbí!“. K oběma výrokům představitelů městské části dodejme ještě to, co v nich nebylo vyjádřeno explicitně: „A proto uděláme všechno, aby se váš záměr nerealizoval!“

Hlavní partneři

Partneři