Artificial Intelligence in Architecture and Built Environment Development 2024: A Critical Review and Outlook, 11th part: Extended reality technologies

Together with the boom of the development of "practical" AI applications offering (though not always delivering) contributions to industries, the development of the once-promising technology of virtual and extended reality (VR/XR) has met its plateau. Leaving aside entertainment and social media in the metaverse, the promises for industry, design, engineering, planning, and architecture have been deferred and the development has slowed down as money - immense money dedicated originally to XR technologies has found a more promising investment target - AI.

Šest pohledů odborníků na nerezidenční development

„NSZ řadu věcí usnadní, ale zdaleka nevyřešil všechno, co vyřešit mohl. Hlavní věc, která mě osobně mrzí, je právě to, že stavební úřady se neoddělily, nejsou samostatné, stále jsou v obcích.“ „V metropolitním plánu důsledně chráníme ty průmyslové plochy, které vznikly od 50., 60. let dál. Ty brownfieldy, které jsou ve městě z 18., 19. století logicky proměňujeme, ale máme je v ploše, kde ten průmysl může být, má to nějaké limity." „Efektivita každé haly na metr čtvereční stoupá s automatizací, s robotizací. Když postavím padesátitisícovou halu, tak dnes z hlediska obratu je provozovatel schopný vydělat dvoj až trojnásobek.“ Tyto a další názory vyplynuly z diskuse řečníků 3. panelu nazvaném Nerezidenční development: vize a transformace měst na 23. ročníku konference REAL ESTATE MARKET SPRING 2024.

Pět pohledů odborníků na investiční strategie

"Kupující, kteří kupují byty na hypotéky, si začínají zvykat, nebo si uvědomují, že hypotéky levnější v dohledné době nejspíše nebudou." "V platnost vstupuje stavební zákon, což by v nějakém horizontu mohlo urychlit výstavbu a zvýšit nabídku nemovitostí natolik, že by to vytvořilo určitý tlak na zbrzdění cenového růstu." "V letošním roce by inflace měla být celoročně průměrně velice blízko cíle ČNB, tzn. měla by se pohybovat v tolerančním pásmu do 3 %." Tyto a další názory jsme slyšeli v diskusi řečníků 2. panelu nazvaném Investiční strategie a alternativní způsoby financování na 23. ročníku konference REAL ESTATE MARKET SPRING 2024.

Studenti ČVUT poprvé obhajovali své práce ve virtuální realitě

„Stavební fakulta ČVUT v Praze je otevřená inovaci,“ řekl duchovní otec tvůrčí platformy Wearrecho – unikátního software virtuální reality, ve kterém studenti ČVUT obhajovali své bakalářské práce ve VR. Obhajoba bakalářské práce je velkým krokem pro každého studenta. Je to výsledek půlroční práce, ke které čtyřleté bakalářské studium směřuje. S rychlým tempem inovací je nyní možné obhajobu provést ve virtuální realitě, a co víc – ve Wearrecho.

Artificial Intelligence in Architecture and Built Environment Development 2024: A Critical Review and Outlook, 10th part: (4) Prospects

So far, slowly, AI has been showing helpful in architectural practice regarding imagery and parametric analyses - and failing when it comes to spatial creativity. However, what else is at the heart of architecture but physical spaces? Previous sections of the paper strived to lay a base to elaborate interconnectedness of spatiality (physical, three- or more-dimensional, when time and other-than-sight senses are included) that the Introduction features tentatively in terms of first, architectural space as such and its embeddedness in public space, second, the computer technology of virtual and extended reality that provides an unprecedented opportunity to tackle the space instantly (not only through its representations as has been the rule so far), and third, the recently disclosed essential spatiality of thinking (and of "intelligent computing" thus). Now it is time to zoom in on the third area.

Pět pohledů odborníků na dynamiku rezidenčního trhu

"K novému stavebnímu zákonu jsem optimista, NSZ nám pomůže už jen tím, že nám zavádí jedno řízení, jedno povolení, zjednodušuje to, omezuje proces odvolání, nutí odvolací úřad, aby rozhodoval." "Češi nevlastní nemovitosti kvůli tomu, že by měli nějakou „úchylku vlastnit“, je to z toho důvodu, že to bylo výhodnější." "Stát nedokáže zařídit to, že klesnou ceny za metr čtvereční v Praze." Tyto a další názory vyplynuly z diskuse řečníků 1. panelu nazvaném Dynamika rezidenčního trhu na 23. ročníku konference REAL ESTATE MARKET SPRING 2024.

Artificial Intelligence in Architecture and Built Environment Development 2024: A Critical Review and Outlook, 9th part: Computer Consciousness

Consciousness … is not merely the process of learning. It is not, strangely enough, required for many rather complex processes. Conscious focus is required to learn to put together puzzles or play the piano. However, after a skill is mastered, it recedes below the horizon into the fuzzy world of the unconscious. As Jaynes [284] saw it, a great deal of what is happening to you right now does not seem to be part of your consciousness until your attention is drawn to it. What evokes consciousness is an impulse from - or induced by contact of "a self" with the external world. Perhaps surprisingly, a physical substance proves herewith to be a prerequisite of consciousness; and not only any physical substance, but also a substance that shows a degree of independence of the world of its existence [285], but, on the other hand, it can perceive the world around, and can and wants to react to it. Posessing an individual, specific history of being in the world and experience, any human performs individual and specific relation to the world of his existence - a specific, individual consciousness. And a computer? The world is not only World Wide Web and digital data; by far.

Byty začnou opět zdražovat

Na trhu s novými byty dochází k převratu. V posledních dvou letech mu dominovali kupci, kteří díky nízké poptávce mohli tlačit developery ke slevám. Nyní se situace mění a silnější pozici získávají prodejci nemovitostí. Díky této výhodě plánují v letošním roce zvyšovat ceny, první developer již oznámil, že k tomu dojde během několika týdnů.

Penta postaví v centru Bratislavy novou rezidenční lokalitu

Penta Investments představila plán na výstavbu nového bloku v centru Bratislavy, navrženého italským studiem Stefana Boeriho, které je známé svou vertikální zahradou na budovách v Miláně. Pod heslem „Netvoříme bydlení, ale domov„ vybrala Penta architekty pro jeden z posledních nezastavěných pozemků v centru slovenské metropole. Projekt bude zahrnovat tři hektary poblíž Dunaje a Starého Města, historicky významné průmyslové oblasti, která byla během druhé světové války cílem prvního náletu na město.

J&T Real Estate staví svůj největší developerský projekt – byl zahájen prodej první etapy

Pražský Karlín čeká transformace jeho panoramatu. Začátkem příštího roku se zde rozběhne gigantický developerský projekt Nový Rohan. Investiční náklady na první etapu se odhadují na tři a půl miliardy korun. Výstavba bude postupovat směrem od Libeňského mostu až k sousednímu projektu Rohan City, který buduje developerská skupina Sekyra Group.

ARTIFICIAL INTELLIGENCE IN ARCHITECTURE AND BUILT ENVIRONMENT DEVELOPMENT 2024: A CRITICAL REVIEW AND OUTLOOK, 8th part: (3) AI revisited in architectural designing and in general

Today, the early-adopting professionals are witnessing AI performing well concerning parametric aspects of diverse materializations of architecture (such as construction, energy efficiency, daylighting, or noise in buildings and neighborhoods) and failing to be effective and productive in conceptual architectural designing. Rather than a temporary swing in the performance of particular efforts, it is a consequence of AI applications´ developers failing to grasp and follow the starting points and the workflow of creating architecture, be it buildings or areas of the built environment.

Nedostatek stavebních pozemků a očekávaný růst cen

V uplynulém roce realitní trh zažil pokles cen bytů i komerčních nemovitostí. Tento trend však neovlivnil ceny stavebních pozemků, které zůstaly ve většině regionů na stejné úrovni jako v předchozím roce. Období klidu ještě chvíli vydrží, s příštím rokem by ale hodnota pozemků měla začít růst.

„Zažíváme první rok makroekonomické stabilizace,“ zaznělo na konferenci REAL ESTATE MARKET SPRING 2024

Červnová konference remspace REAL ESTATE MARKET SPRING 2024 otevřela zajímavou diskusi o současných tématech českého real estate. Konferencí rezonovala aktuální témata, jako jsou dostupnost bydlení, nový stavební zákon, který brzy vejde v platnost, digitalizace nebo fenomén NIMBY. Objevila se i méně skloňovaná témata jako senior housing nebo hotelový trh.

Upravený návrh nové žižkovské čtvrti – místo Mordoru bude vlnící se věž

Na pražském Žižkově došlo k demolici známé věže bývalé telekomunikační budovy, kterou mnozí přezdívali „Mordor“ kvůli její podobnosti se sídlem zla z knižní série Pán prstenů. Developer Central Group nyní představil návrh nové čtvrti, která na tomto místě vznikne. Namísto ostrých hran „Mordoru“ přichází vlna jemných křivek. Architekti ze studia AI Design museli svůj návrh posledních pět let upravovat, původní projekt se třemi stometrovými mrakodrapy odmítlo mimo jiné i UNESCO. Nový plán počítá s jednou dominantní osmdesátimetrovou budovou, doplněnou nižší zástavbou.

Přestavba kanceláří na byty: inspirujeme se americkým řešením bytové krize?

Poloprázdné kancelářské budovy, které se po pandemii covidu-19 nepodařilo znovu naplnit pracovníky, a zároveň nedostatek dostupného bydlení – to je realita mnoha měst ve Spojených státech amerických. Tato situace vedla k fenoménu tzv. „zombie towers“, tedy prázdných kancelářských budov. Podle analýz ratingové agentury Moody’s je v USA nejvíce prázdných kancelářských prostor od roku 1979. Zároveň však chybí asi 5,5 milionu bytových jednotek, což ztěžuje situaci na trhu s bydlením.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři