Praha: na kancelářském trhu je patrné oživení

Na pražském kancelářském trhu byla v minulém roce patrná značná aktivita. Poptávka loni meziročně vzrostla o 44 % - ovšem renegociace se sjednaných pronájmech podílely většinou (58 %), v ostatních případech šlo o nové pronájmy, expanze a podpronájmy.

Rok 2023 přináší novelu zákoníku práce

Řadu důležitých změn v oblasti pracovněprávních vztahů letos přinese dlouho očekávaná a diskutovaná novela zákoníku práce. V účinnost vejde pravděpodobně už v prvním čtvrtletí roku 2023.

Praha: prodej nových bytů se propadl, ceny stouply

Loni se v české metropoli prodalo 3 100 nových bytů – meziročně o 58 % méně a pokud by se loňské výsledky porovnávaly s rokem 2020, pak jde o propad o 47 %. Současně ceny pražských bytových novostaveb v průběhu roku stouply o 10 %. To se týkalo cen nabídkových i prodejních, jejichž růst se ovšem v závěru roku víceméně zastavil. Celkem loni pražský bytový trh dosáhl objemu 28 mld. Kč (v Brně to bylo 4,8 mld. Kč).

Kancelářské nájemné zvyšuje inflace

Firmy, které využívají pronajaté kancelářské prostory, s obavami očekávají, jak se letos současná silná inflace promítne do výše jejich nákladů na nájem. Nájemní smlouvy totiž zpravidla obsahují inflační doložky, které pronajímatelům dávají možnost nájemné právě o míru inflace navýšit. Zdražení se ale může více projevit u levnějších kanceláří, kde inflací ovlivněné servisní poplatky budou tvořit více než polovinu výše samotného nájemného.

Hypoteční trh se doslova propadl

Domácí trh hypotečních úvěrů loni zažil katastrofální rok. Objem poskytnutých hypoték se za celý rok propadl o 64 %, když banky – podle aktuálních dat České bankovní asociace (ČBA) - poskytly nové hypotéky za 162 miliard korun.

Jak na inflační doložky v nájemních smlouvách

S příchodem nového roku více než často dochází k navyšování plnění ze smluv o míru inflace, jaké dosáhla v minulém roce. Zatímco ještě před rokem inflačním doložkám ve smlouvách nikdo moc pozornosti nevěnoval, obrovský nárůst cen v současné době výmluvně poukázal jejich význam.

Bytové výstavbě dominují rodinné domy

Výstavba rodinných domů v České republice je v posledních letech poměrně intenzivní. Ročně se jich u nás postaví v průměru přes 18 000, v loňském roce to bylo dokonce o něco více – podle statistických údajů šlo o 18 998 bytů v rodinných domech z celkem 34 581 bytů dokončených.

Splašky jako zdroj tepla pro Prahu

Pražská ústřední čistička odpadních vod v Bubenči vypustí každou vteřinu do Vltavy tři kubíky vody o teplotě 15 °C. Z té lze pomocí tepelného čerpadla vyrobit ekvivalent tepla, které by vzniklo spálením tří kubíků zemního plynu. Toto teplo si přitom Pražané mohou vyrobit sami, a to už tím, že spláchnou záchod.

Brno: bytový trh stagnuje

Brněnský realitní trh s novostavbami zatím nerozmrznul. Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že se za čtvrtý kvartál minulého roku v moravské metropoli prodalo jen 95 bytů. Nových bytů v nabídce přitom stále přibývá, ke konci roku si zájemci mohli vybírat už z více než 1 500 jednotek.

Česko čeká pokles realitních investic

Během 4. čtvrtletí přesáhl objem investic do českých komerčních realit 330 milionů eur. V meziročním srovnání to bylo o 8 % více, ale když se vyloučí transfery v rámci majetkových skupin a předprodeje, pak jde o 1,67 miliardy eur a 6 % meziroční pokles.

Michal Šourek: remspace míří k vizím

K poslednímu dni minulého roku Stavební fórum, jež mělo v té době za sebou více než dvě desetiletí působení na českém realitním trhu, změnilo název na remspace. Jaké jsou příčiny a samozřejmě i důsledky této změny, o tom jsme mluvili s hlavou remspace architektem Michalem Šourkem.

Realitní prosinec: rezidence na houpačce

Zahájit výstavbu, nebo ji odložit? Prodat, nebo pronajímat? Sázet na bonusy, nebo přímo snížit ceny? Otazníků nad rezidenčním trhem v závěru minulého roku poletovalo více než dost. V pozadí jsou mj. neutěšená čísla o prodeji nových bytů v Praze, naprosto dominantním bytovém trhu Česka. I to je možná důvod toho, proč nyní zprávy o nových rezidenčních projektech přicházejí hlavně z regionů.

Stavební fórum se mění na remspace

První den tohoto roku zmizelo z české realitní scény Stavební fórum, které nicméně pod novým názvem – remspace – pokračuje jak ve svých konferenčních, tak mediálních aktivitách. Ale v trochu jiné podobě.

V Česku dominuje bydlení ve vlastním

Pořídit si vlastní bydlení nebo raději žít bezstarostně v nájmu? Češi mají v tomto ohledu jasno. Průzkum „RE/MAX Europe Housing Trends Report 2022“, který se uskutečnil na sklonku léta minulého roku ve 22 evropských zemích, potvrdil, že v Česku se celkem jednoznačně preferuje bydlení vlastnické.

Světla a stíny české prosperity

V rámci postkomunistické Evropy ČR v Indexu prosperity Česka, který sestavuje, respektive vypočítává Česká spořitelna, dosahuje lepšího hodnocení pouze Estonsko. Ve srovnání se všemi zeměmi Evropské unie se však Česko umístilo na nijak oslnivém 13. místě.

Advent SF aneb predikování nepredikovatelného

„Reality jsou takový pozvolna se valící mastodont!“ Z této skutečnosti také podle autora tohoto přirovnání – Tomáše Kadeřábka z Asociace developerů – vyplývá, že v nastávajícím roce nemáme na českém realitním trhu očekávat nějaké zásadní či dramatické změny.

Hlavní partneři