Nákladové nádraží Žižkov: až dvě miliardy v kontribucích

Na místě někdejší železniční infrastruktury Nákladového nádraží Žižkov vznikne během příštích dvaceti let rozsáhlá městská čtvrť. Podle nově schválené změny územního plánu tu bude možné vystavět bydlení až pro 20 000 obyvatel, doplněné o školská zařízení, kulturní infrastrukturu, veřejnou zeleň a služby.

Buď budeme mít skanzen, nebo lidé budou mít kde bydlet

Na konferenci remspace Real Estate Market Spring se ve třetím panelu setkali zástupci politické reprezentace, soukromého sektoru, bankovnictví i architektury, aby diskutovali o rozvoji Prahy, jejím propojení se Středočeským krajem, územním plánování a bariérách, které dlouhodobě brání rozvoji dostupného bydlení. Diskuze ukázala konsenzus v některých tématech – zejména potřebě zahušťování zástavby či lepší koordinace veřejné správy. Zároveň však zřetelně pojmenovala systémové slabiny současného stavu: roztříštěné plánování, přeregulovanost i chybějící rozhodovací odvahu.

Polovina developerů láká na levnější hypotéky – výhodné nabídky však často platí jen přes jejich partnery

V době, kdy jsou hypotéky stále citelně dražší než nájemní bydlení, se developeři snaží přilákat klienty nejen nemovitostí samotnou, ale i zdánlivě výhodnějším financováním. Podle nejnovější analýzy společnosti Home Portal nabízí 78 % sledovaných rezidenčních projektů vlastní hypoteční servis, přičemž každý druhý slibuje lepší úrokové sazby. Háček? Výhodné podmínky často platí jen při využití doporučeného partnera.

Nájemné v BTR projektech v Praze vzrostlo na 587 kč za m², zájem investorů je rekordní

Trh s institucionálním nájemním bydlením v Praze zažívá dynamický růst. Podle aktuální analýzy realitně-poradenské společnosti Knight Frank vzrostlo v prvním čtvrtletí letošního roku nájemné v plně či částečně vybavených bytech stavěných za účelem pronájmu (tzv. build-to-rent) meziročně o 8,5 %. Průměrná cena za nájem dosáhla 587 korun za metr čtvereční, což výrazně převyšuje lokální průměr.

Nejdostupnější města Evropy: Praha boduje jen MHD

Evropské metropole se dramaticky liší nejen v cenách nájmů a potravin, ale především v tom, kolik peněz lidem po zaplacení životních nákladů zůstane. Zatímco ve Švýcarsku či Lucembursku domácnosti běžně spoří tisíce eur měsíčně, v Polsku nebo Albánii nevystačí ani dvě mzdy na pokrytí základních výdajů. Praha v žebříčku obstála hlavně díky levné MHD – v jiných ohledech však na západní konkurenty ztrácí.

První velký projekt dostupného bydlení v Česku: Praha získá stovky bytů pro zaměstnance veřejného sektoru

Česká republika se dočkala svého prvního velkého projektu dostupného bydlení, který vzniká za podpory Evropské investiční banky (EIB) a České spořitelny. V Praze má v příštích dvou letech vyrůst více než 700 nájemních bytů určených především pro zaměstnance veřejného sektoru – učitele, zdravotníky, policisty nebo administrativní pracovníky. Celkové náklady přesahují 187 milionů eur (přibližně 4,7 miliardy korun), z čehož EIB poskytne úvěr až 60 milionů eur.

Obce a soukromníci budou moci stavět levnější byty: vzniknou společnosti s omezeným ziskem po vzoru Rakouska

Česko se připravuje na zásadní změnu v oblasti bytové politiky. Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Petra Kulhánka připravuje návrh zákona, který umožní vznik takzvaných bytových společností s omezeným ziskem. Tento model, inspirovaný rakouskou praxí, by měl pomoci řešit stále palčivější problém nedostupnosti bydlení ve velkých městech, jako jsou Praha či Brno, ale i v dalších lokalitách s napjatým trhem.

Do tří let bude v Praze v různých fázích plánování a výstavby 12 000 institucionálních nájemních bytů, říká Tomáš Stařík

Institucionální nájemní bydlení je v Česku na vzestupu a přináší novou kvalitu a inovace do segmentu nájemního bydlení. Tomáš Stařík v rozhovoru vysvětluje, jak se liší od klasického pronájmu, jaké výhody přináší nájemníkům i investorům a proč je důležitá včasná příprava projektů. Podle Tomáše Staříka, obchodního ředitele ve společnosti BTR Consulting, je dnes v provozu asi 3 000 bytů, ale během pár let by jich mělo být čtyřnásobně více. „Vidíme formování trhu i v dalších městech jako Brno či krajská centra,“ dodává.

88 000 bytů ročně pro Londýn. A co Praha?

Londýnský starosta Sadiq Khan oznámil ambiciózní plán na výstavbu 88 000 nových bytů ročně v příští dekádě. Tvrdí, že bez takového kroku se město propadne ještě hlouběji do bytové krize. Londýn přitom zvažuje kroky, které byly donedávna nepředstavitelné – například výstavbu na zeleném pásmu okolo města. A co Praha? Město, které se opakovaně umisťuje na špici žebříčků nejméně dostupného bydlení v Evropě?

Ceny nájmů bytů v Praze i regionech dál rostou, investice do bytů však zůstávají nevýhodné

V prvním čtvrtletí roku 2025 se průměrné ceny nájmů bytů v Praze opět zvýšily. Podle dat Rent Indexu od společnosti Deloitte, který sleduje vývoj nájemního trhu prostřednictvím inzerovaných nabídek z realitních portálů, došlo k mezičtvrtletnímu nárůstu o 3,1 %. Průměrná cena nájmu v hlavním městě tak dosáhla 438 korun za metr čtvereční měsíčně. I přes zdražení nájmů se ale Praha v dubnu po více než třech letech stala městem s nejnižší hrubou výnosností nájemného v celé republice.

Segment Build-to-Rent roste – český kapitál je připraven investovat

Zatímco v roce 2022 fungovalo v Praze přibližně 10 BTR (Build-to-Rent) projektů s asi 1 000 byty, o dva roky později už bylo v provozu 2 900 jednotek napříč 19 projekty. A do roku 2027 by mělo přibýt dalších téměř 3 000 nových bytů. Ještě dynamičtější je vývoj v oblasti přípravy – přes 9 000 bytů je nyní ve fázi plánování nebo výstavby, přičemž pět největších hráčů (AFI HOME, SIKO, Mint, Trigema, Dostupné bydlení ČS) ovládá 43 % pražského trhu.

Zázrak se nekoná, český průmysl se nevymanil z útlumu

Český průmysl vstoupil do roku 2025 s mírným poklesem. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se průmyslová produkce v lednu meziročně snížila o 0,6 %, meziměsíčně pak klesla o 0,3 %. Mezitím sice stavebnictví vykázalo meziroční růst o 8,2 %, avšak počet zahájených bytů se dramaticky propadl o 27 %. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení klesla o 28,7 % na 28,7 miliardy Kč. „Zázrak se nekoná, průmysl zůstává v útlumu. Lednový výsledek sice překonal očekávání, nicméně ta byla nastavena velmi nízko," okomentoval lednová data analytik Cyrrusu Vít Hradil.

Tisíce bytů za 20 miliard? Penzijní fondy oživí trh s nájmy

V následujících letech se na trh s nájemními byty mohou dostat desítky miliard korun z penzijních fondů, což by mělo přispět k řešení problému s nedostupností bydlení, který trápí i obyvatele s průměrnými příjmy. Tento krok je součástí širšího plánu vlády, kterým se snaží podpořit výstavbu nájemních bytů. Jak však varují odborníci, efekt tohoto opatření nebude okamžitý a ne všechny penzijní fondy budou mít o tuto novinku zájem.

Drill, baby, drill a ESG: Konec udržitelného investování v USA?

Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu znamená dramatický obrat v politice Spojených států vůči klimatu, ekologickým regulacím a udržitelnému investování. Zatímco předchozí administrativa Joea Bidena podporovala zelenou transformaci a posilovala ESG standardy, Trumpova vláda se vydává opačným směrem. Zrušení klíčových ekologických regulací, odstoupení od Pařížské dohody a podpora fosilního průmyslu staví ESG fondy do složité situace. Investoři tak stojí před otázkou: znamená Trumpova politika konec udržitelného investování v USA?

BOKA Pankrác: Nový obchodní a kancelářský hub na Praze 4

Developerská skupina Crestyl představila projekt, který přinese na Pankrác novou kvalitní nabídku kancelářských, obchodních a rezidenčních prostor – BOKA Pankrác. Tento multifunkční komplex, jehož výstavba začíná ve třetím čtvrtletí 2025, bude nahrazovat dva stávající objekty a nabídne moderní pracovní prostředí, obchodní pasáž i supermarket. Cílem projektu je vytvořit prostor nejen pro firmy, ale i pro obyvatele okolních čtvrtí, kteří ocení nejen pracovní prostředí, ale i širokou nabídku služeb a zázemí.

Praha 2050: rozevírání společenských nůžek

Jaká a pro koho bude Praha 2050 – otázka, která lemovala lednové diskusní setkání remspace: PRAHA 2050: ROZVOJ, VIZE A PŘÍLEŽITOSTI a na kterou odpovídali přední odborníci na real estate. Účastníci, mezi nimi specialisté na realitní trh, investice a rozvoj měst, diskutovali o tom, jakým směrem se Praha bude ubírat v příštích 25 letech. Jaké jsou předpoklady pro rozvoj města do roku 2050 a jaký potenciál přinášejí plánované investice? Co rozvoj Prahy komplikuje? A je možné některé překážky začít postupně odstraňovat?

Ceny prémiových realit v Praze stále stoupají

Pražský realitní trh v druhé polovině roku 2024 vykázal silný růst a vrátil se k hodnotám, které byly charakteristické pro období před krizí. Poptávka po nemovitostech i objem prodejů zůstaly velmi silné, což společně s omezenou nabídkou vedlo k růstu cen nemovitostí. Podle Market Reportu realitní kanceláře Svoboda & Williams se trh znovu obrací ve prospěch prodávajících.

Pražský trh institucionálního nájemního bydlení roste – prodává consumer experience

Trh institucionálního nájemního bydlení v Praze vykazuje stabilní růst. Počet dokončených bytů v rámci BTR (Build to Rent) projektů se od roku 2019 stabilně zvyšuje, v Praze je aktuálně 12 000 připravovaných či dokončených bytů. Míra neobsazenosti klesla ve druhém pololetí roku 2024 z 15 na 6 %, nájemné se v institucionálních nájemních domech v Praze nyní pohybuje na úrovni 534 Kč/m2/měsíc.

Hlavní partneři

Partneři