Deset prognóz na rok 2024

V minulých letech čelila Česká republika mnohým těžkostem – pandemii, hospodářským výzvám, či dopadům nespravedlivé agrese vůči Ukrajině a Izraeli. Jak se tyto události projeví v roce 2024 a kterým výzvám budeme, podle společnosti Colliers, čelit?

Stát bude sledovat ceny nájmů, jsou k dispozici první informace o cenové mapě

Ministerstvo financí představilo první detaily plánovaného projektu cenové mapy nájemného. Tato mapa by měla v budoucnu stanovovat reálné ceny nájmů v Česku, sloužit k určení cenové hladiny pro bytové dávky a přispívat k sociálnímu a dostupnému bydlení. Podle Martiny Sieber, poradkyně ministra financí a spoluautorky Cenových map, je projekt v současné době ve fázi testování.

Pět pohledů na realitní trh

Zeptali jsme se odborníků, kteří vystoupí v 1. panelu na konferenci Real Estate Market Autumn 8. 11. 2023 ve Spojce Karlín, jak se podle nich mění realitní trh v reakci na aktuální geopolitickou a ekonomickou situaci:

Ostrava: bytový trh v bodu zlomu!?

Ostravský realitní trh zřejmě v těchto týdnech zažívá zlomový okamžik - ceny bytů začaly růst a zájem o jejich koupi se zvyšuje. „Mohu potvrdit, že na přelomu července a srpna 2023 se v Ostravě zájem o koupi bytu zdvoj- až ztrojnásobil. Změna je to skoková a je opravdu citelná,“ říká Jakub Vysocký, viceprezident Asociace nájemního bydlení a jednatel společnosti Správa investic a nemovitostí (SIAN).

Česko a nájemní bydlení

Ve výběru nájemního bydlení v naší zemi panuje mezi muži a ženami relativní shoda. Zejména si nejčastěji pronajímají byty, shodně je volí 89 % mužů i žen. Zřetelně menší je zájem české populace o pronájem rodinného domu. Ten volí jen 10 % mužů a každá sedmá žena.

Paneláky forever!

Trh s panelovými byty dlouhodobě patří ke klíčovým segmentům našeho rezidenčního trhu. V loňském roce se v České republice podle zápisů v katastru nemovitostí prodalo 52 888 bytů, z toho 23 787 tvořily právě panelové byty, což se blíží téměř polovině všech „zobchodovaných“ bytů.

Bytová Praha v (neveselých) aktuálních číslech

V Praze se podle analýzy společnosti Central Group připravuje 140 000 nových bytů. Vzhledem k dlouhodobě pomalému povolování, přetrvávajícím vysokým stavebním nákladům a drahému financování se jich ale na trh dostává jen minimum. I proto se dostupnost bydlení v Praze letos opět snížila a nadále zůstává nejnižší ze všech okolních metropolí.

Bytový trh v lázeňských městech ožívá

V posledních letech se bytový trh v českých lázeňských městech zotavuje z epidemické krize, která postihla celou Evropu. Aktuálně se zvyšuje zájem o nemovitosti především v Karlových Varech, Teplicích, či Poděbradech. Důvodem je možnost investice a následného pronájmu a také zajímavá kvalita místa pro život.

Praha: zájem o nové byty je značný, ale…

V prvním letošním čtvrtletí se odbyt nových bytů v české metropoli takřka propadl – meziročně se jich prodalo o zhruba 40 % méně, celkem 650 oproti 1050 v loňském prvním čtvrtletí. Neznamená to ale, že by o ně nebyl zájem. Podle průzkumu společnosti Central Group si chce v následujících pěti letech nový byt v Praze pořídit více než půl milionu obyvatel České republiky.

Stavebnictví v útlumu, bytová výstavba se propadá

Propad českého stavebnictví nekončí. Stavební produkce v březnu podle aktuálních dat ČSÚ meziročně klesla o rovných 6 % a navázala tak na únorový propad. Svou produkci snížilo pozemní i inženýrské stavitelství, menší byla i bytová výstavba. Stavební úřady vydaly o 13,3 % méně stavebních povolení, když orientační hodnota povolených staveb v březnu meziročně klesla o 6,3 %.

Hlavní partneři

Partneři