Český trh je stabilní volbou pro investory

V současné dynamice evropského trhu s komerčními nemovitostmi se Česká republika ukazuje jako stabilní a bezpečná volba pro investory, kteří hledají útočiště před turbulentními ekonomickými podmínkami v jiných zemích. Trhy v Německu a Polsku vykazují známky ochlazení – je Česká republika ostrůvkem bezpečí v rozbouřených vodách real estate?

Nový projekt Dornych přinese Brnu 186 nájemních bytů a 50 tisíc m² kanceláří, gastronomie a retailu

Developerská skupina Crestyl zahájila přípravy na realizaci projektu Dornych v blízkosti brněnského hlavního nádraží. V říjnu 2024 byla uzavřena poslední fáze fungování bývalého obchodního centra, které nyní čeká postupná demolice. Ta začne v prosinci – hlavní budova bude zbourána počátkem roku 2025, celý projekt by měl být dokončen v roce 2027.

„K ESG nás nutí klienti, banky i společenská poptávka. Patří to k tomuto století,“ zaznělo na konferenci remspace

Jak se změnila dynamika investičních příležitostí a co můžeme od různých segmentů realitního trhu očekávat příští rok? Která sekce bude kotvou investičního portfolia? Jak je ovlivňuje ESG a jaký segment bude nejzelenější? Odpovědi na tyto a další otázky zazněly v prvním diskusním panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024.

NR7: Rekonstrukce historické budovy na náměstí Republiky je v plném proudu

Historická budova na pražském náměstí Republiky 7, známá jako NR7, prochází rozsáhlou rekonstrukcí pod taktovkou společnosti OM Consulting a Crestyl. Neobarokní palác, postavený v roce 1905 podle návrhu architekta Arnolda Heymanna, v sobě skrývá nejen bohatou historii, ale také velký potenciál pro moderní využití. Projekt NR7 se zaměřuje na citlivou obnovu historických prvků, včetně elegantní fasády a točitého schodiště, zatímco interiéry budou modernizovány tak, aby splňovaly nejvyšší standardy současné doby.

Brnu chybí trvale žijící obyvatelé, je řešením výstavba obecních bytů?

"Nebráníme se spolupráci s developerem, ale každý máme jiné cíle. Cílem developera je zisk, naším cílem je trvale žijící obyvatel." "Nové stavební předpisy k výstavbě ve městě Brně snižují limity na parkování, pracují s limity na zastínění a oslunění, což byla další velká brzda výstavby." "Brno netrpělivě upíná pohled ke změně územního plánu a věří, že nové stavební předpisy, které Brnu nový stavební zákon nadělil, chvilku vydrží. V Praze byly mnohokrát testovány, tak snad ty brněnské přežijí nějakou relevantní dobu." Tyto a další názory jsme slyšeli v diskusi řečníků 3. panelu nazvaném Impulzy rozvoje moravské metropole na 3. ročníku konference MORAVIAN REAL ESTATE DATE 2024.

Přestavba kanceláří na byty: inspirujeme se americkým řešením bytové krize?

Poloprázdné kancelářské budovy, které se po pandemii covidu-19 nepodařilo znovu naplnit pracovníky, a zároveň nedostatek dostupného bydlení – to je realita mnoha měst ve Spojených státech amerických. Tato situace vedla k fenoménu tzv. „zombie towers“, tedy prázdných kancelářských budov. Podle analýz ratingové agentury Moody’s je v USA nejvíce prázdných kancelářských prostor od roku 1979. Zároveň však chybí asi 5,5 milionu bytových jednotek, což ztěžuje situaci na trhu s bydlením.

Roztyly Plaza – Unikátní koncept administrativní budovy

Společnost Passerinvest Group otevřela svou novou administrativní budovu Roztyly Plaza, která se nachází v Praze 11, přímo u stanice metra C Roztyly. Jedná se o první nově otevřenou administrativní budovu tohoto roku. Tato sedmipodlažní budova, navržená architektonickým studiem Aulík Fišer Architekti, představuje první z plánovaných staveb v této lokalitě a zároveň spojuje moderní pracovní prostředí s komplexním zázemím pro život mimo kancelář.

Recyklace brutalismu: Budova Merkuria v Holešovicích míří do finále demolice

Developerská společnost Skanska již rok a půl provádí demolici brutalistní budovy Merkuria v Holešovicích. Doba bourání je vskutku atypická a existuje pro to dobrý důvod – Skanska se totiž rozhodla pro odvážný plán. Na místo velkých bagrů se na místě činí pracovníci, kteří se snaží pro všechen materiál v budově najít jiné využití, ať už jde o nábytek, žaluzie, železo nebo beton.

Plocha coworkingů v Praze se zvětšuje, další expanzi brzdí nedostatečná výstavba

S rozvojem pracovních trendů a flexibilním přístupem k pracovnímu prostředí se v České republice stále více prosazují coworkingové prostory. Jejich plocha roste průměrně o 10–15 tisíc metrů čtverečních ročně. Coworkingové prostory představují zhruba 3 % veškerých kancelářských ploch v metropoli. V metrech čtverečních se Praha nevyrovná západním metropolím, ale v rámci střední a východní Evropy se jedná o průměrnou hodnotu.

Penta Real Estate Prodává Coworkingové Centrum BASE společnosti Scott.Weber Workspace

Významný krok na pražském trhu s flexibilními kancelářemi učinila společnost Penta Real Estate – minulý týden potvrdila prodej plně obsazeného coworkingového centra BASE. Moderní centrum, které je součástí kancelářského komplexu Churchill na Praze 2, plynule přechází pod křídla společnosti Scott.Weber Workspace. Touto transakcí posiluje Scott.Weber Workspace pozici lídra na pražském trhu coworkingu a zároveň umožňuje společnosti Penta Real Estate zaměřit se plně na nové developerské projekty, včetně těch v oblasti Florence a Hlavního nádraží.

Petr Palička, Penta Real Estate: Zájem o kvalitní kanceláře bude vždy

Už mnoho firem přišlo na to, že většina prací prostě probíhá v týmu! – říká Petr Palička, šéf společnosti Penta Real Estate. Polemizuje tak s obavami, že hybridní modely práce nějak výrazně omezí poptávku po kancelářských prostorách. Právě Penta jejich pražskou nabídku nyní obohatila o první budovy megaprojektu Masaryčka.

České firmy preferují zeleň

Většina českých společností považuje při rozhodování o kancelářských prostorách, do kterých budou alokovat své sídlo, za důležitou přítomnost zelených prvků a certifikaci udržitelnosti. Vyplynulo to z výzkumu realizovaného studiem Marani Architects ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos.

V kanceláři jako doma

Organizace administrativních, respektive kancelářských prací dnes prochází turbulentními změnami. Nikoli všude lidé sedí denně v kanceláři, efektivně se využívá systém home office i „vzdálené“ práce. Stálé zázemí pro spolupráci je nicméně pro firmy stále klíčové. Jak mají na základě nejnovějších zkušeností kanceláře a prostory pro spolupráci vypadat?

Praha: poptávka po coworkingu roste

Práce v coworkingových kancelářích, tedy ve sdílených prostorách, získává stále větší oblibu. Roste nejen zájem společností o objem pronájmů takových kapacit, ale také celkový podíl coworkingových prostor na pražském kancelářském trhu.

Hrozí Praze nedostatek kanceláří?

Už jeden celý rok nebyla v české metropoli zahájena výstavba žádné kancelářské budovy a během uplynulého čtvrtletí také nebyla ani žádná dokončena. Nejsou to samozřejmě jediné aktuální parametry pražského kancelářského trhu, ale podle pravidelné zprávy sdružení Prague Research Forum o jeho stavu vypovídají hodně.

Hledání „nové“ kanceláře

Na provozu současných kanceláří je patrné, že průnik mezi pracovním a osobním životem se zvětšuje. Na rozhodnutí firem o výběru vhodné kanceláře má totiž čím dál, tím větší vliv osobní život zaměstnanců. A naopak zaměstnanci zvažují pracovní koutky doma pro pohodlný home office či blízkou dojezdovou vzdálenost do práce.

Metro a kancelářské nájemné

Na kancelářské nájemné má jeden z klíčových vlivů dopravní dostupnost, na níž má v metropoli zásadní dopad blízkost linek metra. Poradenská společnost Colliers připravila cenovou mapu kancelářských ploch, která odráží relaci mezi nájemným a trasami metra. Ta napovídá, že za nejvyšší nájemné se kanceláře pronajímají u centrálně položených stanic, nejnižší nájemné je pak v okolí stanic Petřiny či Náměstí Míru.

Poptávka po coworkingu opět stoupá

Ještě na začátku pandemie to vypadalo, že mnohá coworkingová centra či sdílené kanceláře nemohou opatření s ní spojená přežít. Právě na sdílené pracovní prostory, jejichž základní idea je postavena na setkávání, osobní komunikaci a spolupráci, dopadla omezení velmi těžce.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři