Pražský kancelářský trh v roce 2022

V loňském roce představovala nová kancelářská výstavba v Praze přibližně 75 400 metrů čtverečních. I přesto, že se roční objem nově dokončených ploch oproti roku 2021 zvýšil o 34 %, celkově byl pod dlouhodobým průměrem, který činí přibližně 130 000 metrů čtverečních ročně.

Brno: kancelářský trh v nejistotě

Většinu kancelářských nájemců v Brně dlouhodobě tvoří především mezinárodní centra sdílených služeb a technologické firmy. V posledním desetiletí však zájem tohoto typu společností umístit v moravské metropoli své sídlo postupně ochladl.

Kanceláře: v Brně se staví, v Ostravě pronajímá

Druhý a třetí největší kancelářský trh ČR, tedy Brno a Ostrava, rok ukončily v poměrně pozitivním duchu. Vzhledem k celkově nejisté a ekonomicky obtížné situaci sice nevykazují žádný boom výstavby či nájemní aktivity, ale na druhé straně není vývoj na těchto trzích nijak alarmující.

Pronajímatelé kanceláří pod tlakem

„Očekáváme, že rok 2023 bude pro pražský kancelářský trh náročný, zejména v prvním pololetí. Nedávno oznámené propouštění v globálních technologických firmách, které představují i na místním trhu významné nájemce, zvýší tlak na zmenšování prostor, čehož jsme svědky již nyní kvůli malé obsazenosti způsobené hybridním způsobem práce,“ předvídá R. Curran ze společnosti Knight Frank.

Praha: na kancelářském trhu je patrné oživení

Na pražském kancelářském trhu byla v minulém roce patrná značná aktivita. Poptávka loni meziročně vzrostla o 44 % - ovšem renegociace se sjednaných pronájmech podílely většinou (58 %), v ostatních případech šlo o nové pronájmy, expanze a podpronájmy.

Zelené certifikáty – efektivní marketingový nástroj

Průměrná míra neobsazenosti je v kancelářských budovách, které se mohou pochlubit zeleným certifikátem, o téměř 2 % nižší než u necertifikované konkurence, zatímco cena za metr čtvereční pronajímaných prostor je v těchto objektech naopak o 5,5 % vyšší.

Komerční reality v roce 2022 – výsledky a výhledy

Jak se současný makroekonomický vývoj, doprovázeny řadou dramatických událostí, promítá do poměrů na českém trhu komerčních realit? Co se stalo v prvním pololetí a co můžeme očekávat v druhé polovině roku? Na to odpovídá vysoce aktuální analýza poradenské společnosti CBRE.

Pražský kancelářský trh táhne IT sektor

Na konci června tohoto roku dosáhl celkový objem kancelářských ploch v české metropoli 3,75 mil. m². Přitom během druhého čtvrtletí 2022 bylo v Praze celkem dokončeno 22 700 m² nových moderních kancelářských ploch.

Crestyl: rok (nejen) velkých projektů

Právě letos dokončený městotvorný projekt v Libni, v chodu další a neméně významný ve středu Prahy, start dalšího velkorysého projektu na okraji pražského centra. K tomu řada dalších stavebních akcí, což vše dohromady představuje investice ve výši 1,2 miliardy eur. Tak zní situační zpráva o letošním dění v developerské společnosti Crestyl, která na českém realitním trhu působí už přes dvacet let.

Kanceláře: náklady na fit-out porostou

Ve srovnání s 26 evropskými městy se Praha umístila jako druhá v regionu střední a východní Evropy co do nákladů na vybavení kanceláří, tedy na tzv. fit-out. Při průměrných výdajích 1 037 euro na metr čtvereční jde ovšem jen o polovinu částky běžné v nejvýznamnějších německých městech nebo v Británii, kde medián nákladů převyšuje částku 2 000 eur.

Hybridní kancelářské proměny

Pandemie koronaviru s nastupujícím létem odeznívá a s tím ruku v ruce i nutnost práce z domova. Pracovní trh a způsob výkonu práce však za poslední dva roky prodělal řadu změn. V řadě společností ovšem dodnes hledají nové modely kancelářské práce.

Pražské kanceláře: přichází trh pronajímatelů?

V prvním letošním čtvrtletí vykázala kancelářská Praha další nárůst míry neobsazenosti, která se zvýšila plošně napříč celým městem. Hrubá realizovaná poptávka však podle průzkumu společnosti Colliers zaznamenala meziroční vzestup a vrátila se tak na předpandemickou úroveň.

Kancelářská realita od Prahy, přes Budapešť do Vídně

Evropské realitní trhy včetně toho českého vstoupily do roku 2022 s opětovným apetitem po nových kancelářských prostorách. Jaké podmínky aktuálně čekají nájemce v regionu střední Evropy, tedy v tuzemsku a okolních zemích? Společnost CBRE na tuto otázku odpovídá svou nedávnou analýzou.

Kancelářská Praha: omezená stavební aktivita

Míra neobsazenosti kancelářských ploch v Praze se podle průzkumu poradenské společnosti Colliers vzhledem ke slabé výstavbě nových kapacit v loňském roce přestala zvyšovat a naopak nájemné vzrostlo na nové maximum. Trh s moderními kancelářskými prostory metropoli nebude vykazovat výraznější aktivitu ani v tomto roce.

Praha: kancelářský trh ožívá

Intenzívní výstavba, ale jen podprůměrný přírůstek nových kapacit, vzestup nabídky podnajímaných kancelářských prostor, slušná poptávka, pokles výměry volných ploch a mírný nárůst nájemného – tak zhruba lze popsat aktuální situaci na kancelářském trhu české metropole.

Hlavní partneři

Partneři