Digitalizace českého stavebnictví pokulhává

Úroveň digitalizace domácího stavebnictví se podle analýzy společnosti CEEC Research, která mapovala názory managementu projektových firem, nezlepšuje. Jisté naděje a očekávání v tomto ohledu jsou dnes spojeny s letošní novelizací stavebního zákona a se zjednodušením a zrychlením stavebního řízení právě prostřednictvím digitalizace tohoto procesu, s kterým zmíněná norma počítá.

Logistika: dynamická stabilita

Pravidelné čtvrtletní bilancování výsledků sektoru průmyslových a skladových nemovitostí (jemuž se mezi profesionály trochu nepřesně říká „logistika“ či „industriál) nebývá poslední dobou příliš vzrušující. Obvykle totiž nepřináší nic nového: výstavba intenzívní, poptávka slušná, volných ploch málo. Jaksi uvnitř tohoto sektoru ovšem přitom probíhají poměrně intenzívní změny.

Hackery zajímají především data

Útoky hackerů na podnikové IT systémy jsou stále častější. Většinou za nimi stojí tzv. business hackeři, kteří chtějí na své činnosti něco vydělat. Zaměřují se na krádeže dat, průmyslovou špionáž či prolomení interních komunikačních systémů firem.

Splašky jako zdroj tepla pro Prahu

Pražská ústřední čistička odpadních vod v Bubenči vypustí každou vteřinu do Vltavy tři kubíky vody o teplotě 15 °C. Z té lze pomocí tepelného čerpadla vyrobit ekvivalent tepla, které by vzniklo spálením tří kubíků zemního plynu. Toto teplo si přitom Pražané mohou vyrobit sami, a to už tím, že spláchnou záchod.

Stavebnictví hledá alternativní materiály i technologie

Růst cen stavebních materiálů a ještě více jejich nedostatek zásadně komplikují práci celému stavebnímu sektoru. Stavaři se proto musí poohlížet po alternativních řešeních, která jsou schopna nahradit alespoň některé neúnosně drahé nebo dokonce chybějící materiály.

Stavebnictví na počátku robotizace

Automatizace procesů a nahrazování lidské pracovní síly je v dnešní době již zaběhnutá praxe. Mnohé stavební společnosti nicméně vnímají jistá omezení v robotizaci svých činností. I přes vnímané výhody není pro mnohé z nich automatizace v současné době reálné téma.

Válka na Ukrajině tvrdě dopadá na IT sektor

Ruská invaze na Ukrajinu zasáhla do podnikání IT společností na celém světě. Vysoce aktuální průzkum Dun & Bradstreet ukázal, že největší problém budou mít firmy z Ruska, přičemž konflikt může na kolena položit i ukrajinský technologický sektor, když problémům se ale nevyhnou ani okolní státy. Shodou okolností další analýza téže společnosti ukázala, jaký význam kladou evropské firmy na data a databáze, tedy na instrument, jehož „správcem“ je právě IT sektor. Stranou zmíněných problémů tak na evropském kontinentu nepochybně nezůstane nikdo.

Facility management usnadňuje digitalizace

Když se řekne „facility management“, mnoho lidí pravděpodobně usoudí, že se jedná o poněkud nadsazené označení pro správu a údržbu budovy. Tento názor je však velmi zjednodušený. Současný facility management (FM) se totiž musí přizpůsobovat vysokým nárokům moderních budov i rostoucím potřebám klientů.

Kybernetické útoky stále podceňujeme

Více než polovina (55 %) velkých společností nedokáže účinně zastavit kybernetický útok, ani efektivně rozpoznat a reagovat na bezpečnostní incident nebo nežádoucí dopad takového incidentu omezit. To vyplývá ze studie společnosti Accenture „State of Cybersecurity Resilience 2021“, která vychází z průzkumu mezi více než 4 700 vedoucími pracovníky firemní sféry celého světa.

Hlavní partneři

Partneři