Pražské kanceláře: development míří do netradičních lokalit

Podle čerstvého průzkumu poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate se 46 % nové výstavby týká lokalit na Praze 2, 6, 7, 9 a 10. "Jde o logický krok. Na příkladě Smíchova, kde vzniká souběžně hned několik projektů, vidíme, že se bojuje o každý metr. Tomu také odpovídá velikost nových objektů. Pro větší výstavbu tak developeři musejí hledat pozemky mimo obvyklé lokality," konstatuje Lenka Šindelářová, která se v  BNP zabývá průzkumem trhu. Podle  ní jde zpravidla jde o projekty, které svou lokací kopírují trasy pražského metra. V případě centra a širšího centra je stále rozšířenější redevelopment starších budov nebo jejich nahrazování novou výstavbou.

Jedinou výjimkou jsou rozsáhlé rozvojové pozemky brownfieldů jako nádraží na Smíchově nebo Masarykovo. Záměry výstavby na brownfieldech ve Vysočanech pak spíše potvrzují expanzi developerů z centra.

Netradiční lokality

Podle statistik BNP Paribas Real Estate si letos Praha připíše celkem 143 200 čtverečních metrů nových kanceláří. V roce 2019 může být podle předběžných odhadů dokončeno až 230 000 m2 v nových projektech, přičemž řada vzniká mimo zavedené administrativní distrikty. Patří k nim například Harfa Office Park Beethoven a AFI City v Praze 9, Bořislavka Office Park v Praze 6 či rekonstrukce Vinice Centrum na Praze 10.

K nejaktivnějším developerům, jenž získává nájemce i mimo obvyklé části Prahy, je společnost AFI. Po téměř 100% obsazení projektu AFI Vokovice se rozhodla otestovat trh ve Vysočanech, kde vzniká AFI City s plochou 17 000 m2 moderních kanceláří. K dalším developerům, kteří se v metropoli rozkročili velkoryseji, je Skanska – ta po úspěšném obsazení a prodeji budovy Visionary rozvíjí (vedle Parkview na Pankráci) další projekt v pražských Holešovicích - Port 7.

Kdo nepotřebuje centrum?

Nedávné prodloužení nájemní smlouvy společnosti Siemens v budově City West
ve Stodůlkách na Praze 5 (celkem 23 200 m2) nebo pronájem firmy Accenture v budově Visionary v Praze 7, dokládá, jaký typ nájemců může do oblastí mimo centrum nebo širší centrum směřovat. "Často jde o firmy, které jsou navázány na dopravní trasy mimo Prahu - tedy například výrobní nebo obchodní společnosti. Zde může být výhoda v podobě dostatku parkování pro obchodní týmy nájemců, kterých se jim v centru nebo širším centru již nemusí dostávat. Holešovice a Prahu 7 pak ocení především mladí zaměstnanci firem, díky trendy atmosféře a pestré nabídce restaurací, kaváren či barů a v neposlední řadě i blízkosti centra. Brownfieldy na Praze 9 pak mohou nabídnout zajímavé spojení moderní architektury s industriální historií," vysvětluje Lenka Šindelářová.

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři