Poptávka po pražských kancelářích vzrostla

O pětinu vyšší poptávku po nových kancelářích v Praze zaznamenala ve 3. čtvrtletí ve srovnání s rokem 2021 poradenská společnost BNP Paribas Real Estate. Nové pronájmy se na celkovém objemu nájemních dohod v období od července do září podílely 58 %, ve zbylých případech šlo o přejednání již stávajících smluv, tedy renegiciace.

Také díky těmto pozitivním signálům pokračuje realizace nebo příprava hned několika rozsáhlých projektů s celkovou plochou 0,5 mil. m2 nových kancelářských ploch, které by měly v Praze vyrůst do roku 2025.

Flexibilní oživení

Oživení je patrné také na trhu flexibilních kanceláří. Na základě rostoucí poptávky koncových uživatelů a nájemců jen se v Praze letos otevřela nebo do konce roku ještě otevřou čtyři nová coworkingová centra a tři střediska provozující servisované kanceláře.

„I díky další vlně Covid-19 se může situace ještě krátkodobě změnit. Ve střednědobém horizontu, vyjádřeném například délkou nájemních smluv, však vidíme trend stabilizace,“ komentuje kvartální výsledky Lena Popova, vedoucí oddělení pronájmu kanceláří v BNP Paribas Real Estate.

Do bilance pronájmů nejvíce promluvila renegociace společnosti NN v budově Zlatý Anděl (6 500 m2), přejednáno bylo i 3 500 m2 v budově Hadovka na Praze 6 ze strany nájemce Aeskulab. Společnost Zásilkovna si pak nově pronajala 3 300 m2 v budově Balabenka Office Building na Praze 9.

Velké projekty

Uplynulé čtvrtletí bylo ve znamení zpomalení výstavby, k němuž došlo během roku 2020. Dokončena byla totiž jediná kancelářská budova: Nová radnice v městské části Praha 12, v níž vzniklo zhruba 1 000 m2 pro komerční pronájem. Do konce roku má ale být ještě dokončen projekt Harfa Business Center B (24 350 m2) v Praze 9 developerské společnosti Kaprain a polyfunkční objekt Viktoria Center v Praze 3 Žižkov zahrnující nejen kancelářské, ale i rezidenční a obchodní prostory. Kancelářská plocha zde zaujímá 1 750 m2.

Z celoměstsky významných projektů pokračují práce na Masaryčce a Nové Waltrovce společnosti Penta Real Estate a také projekt Portu 7, za nímž stojí firma Skanska. „Do očekávaného přírůstku 500 000 metrů čtverečních nových kanceláří se do roku 2025 propíší ještě rozsáhlé realizace Sekyra Group na Smíchově a na karlínském Rohanu a dále administrativní část projektu Hagibor od developerské skupiny Crestyl,“ doplňuje Kamila Breen, vedoucí průzkumu trhu BNP Paribas Real Estate.

Bez zásadních výkyvů zůstaly ve 3. čtvrtletí dva z hlavních indikátorů vývoje trhu kancelářských prostor. Neobsazenost mírně vzrostla na aktuálních 8 % všech pronajímaných ploch, což je hodnoceno stále jako nízká míra volných prostor a představuje to 298 400 metrů čtverečních. Stabilní zůstalo také nájemné, které se v závislosti na lokalitě pohybuje v rozmezí 13,5 – 22,5 eur za „čtverec“ a měsíc.

SF/pb

 

 

 

Hlavní partneři

Partneři