Odklad NSZ ve zrychleném řízení?

Vláda P. Fialy chce projednat odklad účinnosti části nového stavebního zákona (NSZ) ve zrychleném řízení. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na to, že projednávání odkladu bylo ve sněmovně přerušeno. Nový návrh, který by měl zejména pozastavit vznik krajských stavebních úřadů, podá ministr zřejmě přes vládu.

Poslanci v pátek přerušili projednávání změn navrhovanými vládní koalicí do 1. března. Návrh na přerušení prošel hlasy opozičních hnutí ANO a SPD. Exministryně K. Dostálová tento návrh zdůvodnila tím, že není možné myslet vážně slova předkladatelů o konstruktivní debatě, když nejsou definitivně zvoleni všichni poslanci za členy výborů. Klára Dostálová ale i další členové bývalé vlády Andreje Babiše (ANO) totiž nejsou členy žádného sněmovního výboru. Jako ministři jimi být nemohli a Sněmovna o jejich volbě zatím nerozhodla.

Klára Dostálová v páteční poslanecké debatě NSZ hájila a poukazovala například na to, že obsahuje pojistky proti nečinnosti úředníků nebo proti nečinnosti stavebních úřadů z důvodů nemocnosti jeho úředníků. Varovala také, že pokud by prošel návrh na částečný odklad účinnosti, začaly by fungovat dva stavební zákony: první pro jednoduché stavby a druhý pro vyhrazené stavby. Upozorňovala, že pod dosud platný „starý“ zákon by spadala i bytová výstavba.

Nekončící diskuse

Návrh ve Sněmovně vyvolal rozsáhlou debatu mezi zastánci nového zákona z řad nynější opozice a jeho odpůrci. Ministr Bartoš řekl, že předkladatelé se snaží najít širší shodu, než panovala v minulém volebním období, kdy byl podle něj přijat zákon silou - Senát tehdy jednomyslně nový zákon odmítl, ale Sněmovna ho přehlasovala.

"Chceme zajistit, aby tady nedošlo v příštích letech ke kolapsu stavebního řízení,“ popsal důvod předložení návrhu změn NSZ předseda klubu KDU-ČSL a další z předkladatelů Marek Výborný. Beze změny termínu má začít fungovat specializovaný stavební úřad. "Z principu věci je to potřebný úřad,“ řekl ke specializovanému stavebnímu úřadu ministr Bartoš a poukázal na to, že řada staveb v působnosti úřadu má strategický charakter a je výrazně nadregionální. Nejvyšší stavební úřad bude zřízen pouze organizačně, jeho úkoly bude fakticky plnit ministerstvo pro místní rozvoj, ale nevznikne jako samostatný úřad, uvádí důvodová zpráva k návrhu na odklad účinnosti NSZ.

Výhrady k tomuto poslaneckému návrhu naopak vyjádřila například někdejší náměstkyně ministerstva životního prostředí a nynější poslankyně ANO Berenika Peštová. Podle ní se starostové bojí, že přijdou o pravomoc. "Ta pravomoc je státu. To jsou státní úřady, které ji vykonávají, a oni mají pouze přenesenou působnost," řekla. "Takže bych doporučila starostům, aby přestali bojovat proti něčemu, co nikdy neměli," dodala.

Koalice na změnách trvá

"Musím hledat legitimní cesty, jak to (účinnost části zákona) zastavím. Nechci, aby se někde připravovalo něco, co stejně nevznikne. Půjdeme cestou, kterou jsme deklarovali už před volbami," řekl I. Bartoš. Novelu, která odloží účinnost NSZ, zřejmě projedná a předloží znovu vláda.

Skupina koaličních poslanců, kteří v minulém volebním období nový stavební zákon kritizovali, navrhla, aby se o rok odložil vznik krajských stavebních úřadů, které mají spadat pod Nejvyšší stavební úřad. Povolování běžných staveb, rodinných domků, garáží nebo třeba bytů by se řídilo dosavadní právní úpravou. Od 1. července příštího roku by tak vznikl jen zmíněný Specializovaný a odvolací stavební úřad, který má povolovat takzvané vyhrazené stavby, například dálnice nebo elektrárny.

Stranám bývalé opozice se nelíbilo hlavně to, že stavební úřady přejdou zcela pod stát. Varovaly, že to může ochromit stavební řízení a že se vzdálí občanům. Pětice stran sdružených v koalicích Spolu a Piráti a STAN avizovala již před volbami, že pokud budou po říjnových volbách vládnout, stavební zákon změní.

ČTK

 

 

 

 

 

Hlavní partneři

Partneři