PSN připravuje velké nájemní projekty

Developerská a realitní společnost PSN v posledních letech razantně rozšiřuje portfolio svých projektů, které jsou více než různorodé a patří k nim jak rekonstrukce činžovních domů na Žižkově, tak revitalizace továrního brownfieldu ve Vršovicích. Nyní se firma s více než třicetiletou historií hodlá zaměřit na rozvoj nájemního bydlení.

V České republice chce většina domácností bydlet ve vlastní nemovitosti. Jenže za poslední dobu se kvůli jejich vysokým cenám, dražším hypotékám a extrémní inflaci lidé více poohlížejí po nájemním bydlení – dostupnost vlastního bydlení zkrátka klesá. I proto společnost PNS chystá celé projekty vyhrazené pro nájemní bydlení.

Poptávka po pronájmech v poslední době citelně stoupá a kvůli válce na Ukrajině je nyní mimořádně vysoká. „V současnosti nemáme volný ani jeden byt do nájmu. A pokud se náhodou nějaký uvolní, okamžitě se pronajme. Když to srovnám s dřívějším obdobím, tak v minulosti takový byt vydržel v nabídce i měsíc, teď je to maximálně týden, ale spíš jen několik dnů,“ tvrdí zástupkyně ředitele komerčních projektů společnosti PSN Helena Hyánková. Podle zveřejňovaných údajů bylo v metropoli v letech 2020 – 2021 celkem k dispozici až 15 000 bytových jednotek k pronájmu, nyní se jedná o necelých 5 000.

Slábnoucí nabídka

V současnosti tak v Praze panuje naprostý nedostatek bytů k pronájmu (analýzy hovoří o nejmenší nabídce za posledních sedm let), zejména těch v nižší cenové kategorii. „Navíc očekáváme, že poptávka nadále poroste. Pro mnoho lidí se stane jediným možným řešením bydlení, pokud se nezmění podmínky hypoték. To se samozřejmě podepisuje na zdražování nájemného. Během pandemie u některých bytů klesly až o 30 – 40 %, především u těch dražších. U levnějších šlo o pokles o zhruba 10 %. V současné době se ceny vrací na původní výši před dvěma lety, někde už ji překročily,“ popisuje situaci na pažské bytovém trhu Helena Hyánková. Z dostupných statistik vyplývá, že se průměrná cena pronájmu za 1 m a měsíc činí v Praze zhruba 370 Kč a v meziročním srovnání se tak zvedla o téměř 24 %. Kromě Jihlavy a Ústí nad Labem se nájmy zvyšují i v dalších krajských městech, například v Pardubicích o 25 %, v Brně skoro o 18 % a v Hradci Králové o více než 12 %.

V Praze mají lidé zájem o byty s dobrým spojením MHD, na lokalitě často tolik nezáleží. Co se týče velikosti, nejlépe a nejrychleji se pronajímají malé jednotky, ale poptávka panuje i po velkých luxusních nemovitostech s terasou a větším počtem ložnic. K nejčastějším zájemcům o nájemní byty patří aktuálně hlavně mladá a střední generace, starší lidé se mezi nimi téměř nevyskytují. „Převažují singles a páry, občas se najdou rodiny s dětmi, ale to je především zahraniční klientela. Z hlediska vybavenosti interiéru každý zájemce preferuje něco jiného. Obecně ovšem upřednostňují, aby byl byt zařízen například vestavěnými skříněmi, světly a podobně,“ říká H. Hyánková.

PSN posiluje nájemní segment

I s ohledem na současnou náladu na trhu chystá společnost PSN několik projektů určených pro nájemní bydlení. Ty jsou aktuálně ve fázi příprav a developer pracuje na získání všech povolení. Jedná se například o renovaci bývalé Městské telefonní ústředny v ulici Fibichova se zhruba 120 byty nebo rekonstrukci tří činžovních domů v Seifertově ulici. Společnost také intenzivně připravuje projekty v Polské či Muchově ulici. „O všechny naše budovy, ve kterých pronajímáme prostory, se samozřejmě poté i staráme. Rozsah servisu vždy záleží na míře luxusu jednotlivých nemovitostí,“ uvádí Helena Hyánková.

V segmentu pronájmů uzavřela společnost PSN za rok 2021 celkem 113 nových nájemních smluv, 151 jich pak prodloužila. „V minulém roce se jednalo spíše o pokles oproti předchozím letům. Ten letošní se zatím vyvíjí rozhodně lépe, a proto věříme, že se vrátíme na čísla před covidem. V tuto chvíli je poměr našeho portfolia přibližně 80 % prodej a 20 % pronájem. Do budoucna se toto procento ale určitě změní a podíl nájmů posílí. Především se budeme soustředit na přípravu a finalizaci stávajících projektů a rovněž na nákup zajímavých nemovitostí a pozemků, jež by se mohly v této době objevit na trhu. Takové jsme schopni díky dostatku kapitálu rychle koupit a následně přeměnit například na projekt s nájemním bydlením,“ uzavírá Helena Hyánková z PSN.

Od rekonstrukcí k polyfunkčním projektům

Na českém trhu s nemovitostmi PSN působí již od roku 1991 (původně jako Pražská správa nemovitostí, od roku 2019 už jen pod názvem PSN). Firma se od svého vzniku věnovala zejména rekonstrukcím činžovních domů. Ty má ve svém portfoliu i nadále, v současnosti se ale již věnuje i nové výstavbě rezidenčních a polyfunkčních projektů. V přípravě má například konverzi továrního areálu Koh-i-noor v pražských Vršovicích, přeměnu areálu Innogy v Brně nebo výstavbu polyfunkční budovy na místě bývalého Transgasu v centru Prahy na Vinohradech, na které bude spolupracovat se společností Penta Real Estate. Mezi právě realizované projekty se řadí např. Vanguard Prague – revitalizace původní továrny na 150 unikátních loftů, či Rezidence U Sv. Štěpána – rekonstrukce souboru tří historických měšťanských domů v centru Prahy.

PSN také dlouhodobě vytváří vlastní portfolio nemovitostí v Praze, Pardubicích, Hradci Králové a Brně, které má dále ve správě – a to jak pro nájemní bydlení, tak k pronájmu kanceláří a komerčních prostor. Mezi významné nemovitosti PSN patří Tančící dům, Dům módy na Václavském náměstí, budova Krakovská nebo City Empiria.

SF/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři