Prosincové reality: bytová výstavba ožívá

Nová vláda se ještě ani pořádně nerozkoukala a už hodlá podpořit odklad účinnosti nového stavebního zákona – pro konec velmi komplikovaného roku to není tak úplně dobrá zpráva. Lze počítat s tím, že v parlamentu poslanecký návrh odkladu bude i s touto podporou bez obtíží schválen, k čemuž má dojít už v první polovině ledna. Bez ohledu na to poslední čísla ukazují, že i se „starým“ stavebním zákonem lze bytů stavět více.

ČNB v závěru minulého roku překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 %, což je její nejvyšší úroveň od roku 2008.*** ČNB je odhodlaná inflaci zbrzdit, což dělá zvyšováním úroku, tedy zdražováním peněz. To ale zase brzdí ekonomiku a především investice. Ve výsledku to bude znamenat méně práce pro všechny a pochopitelně větší nezaměstnanost – řekl Marcel Soural, šéf skupiny Trigema, v rozhovoru pro SF

https://www.stavebni-forum.cz/cs/marcel-soural-trigema/ *** Podle odhadů ČNB se letos český HDP zvýší o 3,5 %. Ministerstvo financí mluví o 4,1 % a 4,3 % prognózuje Hospodářská komora ČR.*** V Česku se do konce října 2021 zahájila výstavba 13 422 bytů v bytových domech, což je meziročně o 66,4 % více. Nejvíce bytů bylo „zahájeno“ v Praze, kde jejich počet vzrostl o 104,9 % na 5 952.*** „Obvykle se v Praze prodá 5 000 – 6 000 nových bytů ročně, letos to ale bude nejspíš rekordních 8 000,“ předpověděl Petr Michálek, šéf Skanska Reality, na poslední loňské akci Stavebního fóra.*** Z 650 000 bytů v Praze jich město a jeho části vlastní pouze 30 345, což je o téměř 2 000 méně než v roce 2019. Cílem Prahy je však počet městských bytů navyšovat, a to každý rok alespoň o 500.*** Projekt nad stanicí metra Invalidovna v Praze 8 koupila od Erste Group společnost Trigema. Místo původně plánovaného administrativního centra se Trigema chystá postavit zhruba 250 bytů za dvě miliardy korun.*** Firma Property Taškent plánuje na místě obchodního střediska Taškent na sídlišti Hornoměcholupská postavit nové OC s bytovou nástavbou.*** Skupina Redstone kvůli vysoké poptávce po bytech rozšířila už rozestavěnou první etapu olomouckého projektu Šantovka Living z původně plánovaných dvou bytových domů na čtyři. Počet nabízených bytů se tak zdvojnásobí na 68.*** Ve vlastních bytech v loňském roce žilo 70 % populace Evropské unie. Nejvíce v Rumunsku, a to přes 96 % obyvatelstva, když u nás je to zhruba 79 %.*** V prosinci minulého roku nájemné meziročně nejvíce vzrostlo v Jihlavě (o 11,9 %), když naopak kleslo v Praze (o 2,3 %) a také v Karlových Varech (o 0,6 %).*** Penta zahájila pronájem právě budovaného komplexu Masaryčka, v jeho nejlepších částech za 27 – 29 eur za „čtverec“ a měsíc. Marek Dospiva je přesvědčen, že časem toto nájemné překročí úroveň 30 eur.*** Společnost UBM Development Czechia prodala budovu Astrid Offices v pražských Holešovicích investiční skupině Portiva.*** Nemovitostní fond NEMO koupil v pražském Karlíně kancelářskou budovu Apeiron, známou také jako Rubín, za více než 700 mil. Kč.*** Společnost innogy Česká republika prodala svůj areál nedaleko centra Brna developerské společnosti PSN.*** Investice do komerčních nemovitostí v České republice letos dosáhnou hodnoty 50,7 mld. Kč. Za rok 2020 to bylo 67,19 miliard, také díky ohromné akvizici nájemních bytů na Ostravsku společností Heimstaden Bostad.** Švédská firma Heimstaden Bostad se loni stala největším světovým investorem do nemovitostí – na jejich nákupy v roce 2021 vynaložila 144 mld. Kč.*** Novým výkonným ředitelem brněnské developerské společnosti Impera Styl se stal František Šudřich, který tak ukončil své více než desetileté angažmá ve společnosti Trikaya.*** Na konci září roku 2021 byl počet obyvatel České republiky o 19,7 tisíce nižší než na počátku loňského roku a činil 10,68 mil. osob.

Petr Bým

 

 

 

 

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři