Pražské kanceláře: výstavba do roku 2020

Zájem o moderní kanceláře je samozřejmě patrný hlavně na objemu výstavby – jeho růst – s letošním výkyvem - proto dále pokračuje. Zatímco letos bude dokončena výstavba kancelářských prostor o celkové výměře 40 000 m2, v následujících letech objem výstavby kanceláří v Praze podle plánů několikanásobně vzroste. „Celkově by se v Praze mělo do roku 2020 dokončit 694 100 m2 moderních kancelářských ploch v 52 projektech, z nichž zhruba 163 800 m2 je už aktuálně ve výstavbě. Co se týče stavebního povolení, disponují jim projekty o objemu 455 000 m2, které jsou aktuálně ve výstavbě či plánované. Průměrná velikost plánovaného projektu v Praze je 13 300 m2,“ konstatuje Katarina Wojtusiak z CBRE.

Nová výstavba

 

Klienti již tradičně projevují zájem o typické kancelářské lokality, jako je Pankrác či Budějovická, které jsou oblíbené hlavně společnostmi, podnikajícími ve finančním sektoru. Nabídka kanceláří v této lokalitě se v nejbližší době rozšíří o dalších 54 200 m2 kancelářských prostor třídy A. Hodně se bude stavět i v Karlíně, který se nachází v přímém sousedství centra města a nabízí velmi dobrou občanskou vybavenost. Největší množství nových kancelářských ploch s dokončením do roku 2020 je nicméně očekáváno v lokalitě Dejvice - Evropská ulice a v centru města. Kancelářské huby se budou dále rozšiřovat také do Holešovic nebo Letňan.

Kde vyrostou nové kanceláře

Plánována výstavba v Dejvicích, kdy je do konce roku 2020 v Evropské ulici očekáván vznik nových kancelářských ploch o celkové rozloze 124 300 m2, představuje určitou změnu v tržních preferencích. Přestože je Evropská ulice klíčovým propojením mezi centrem města a letištěm - a tudíž i hlavní cestou do Prahy -, dosud se jednalo o velmi málo využívanou a rozvinutou „kancelářskou“ oblast, protože v mnoha směrech nesplňovala požadované parametry. Dlouho zde například chyběla kvalitní doprava, což se ale postupně, zejména v souvislosti s prodloužením linky A metra, pozitivně mění. Podle citované studie CBRE se zájem developmentu i nájemníků hlavně kvůli nedostatečným kapacitám v atraktivních lokalitách bude posouvat ještě dalšími směry - vznik kancelářských lokalit lze očekávat například kolem stanic metra Jinonice a Radlická.

Pražské kancelářské lokality

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři