MS architekti modernizují čerpací stanice Benziny

Benzínové pumpy zdaleka nejsou jen o palivech, motoristé se chtějí také dobře najíst a dopřát si chvíli oddechu před další jízdou. Síť čerpacích stanic Benzina i proto ve spolupráci s ateliérem MS architekti od roku 2017 realizuje nový koncept svého rychlého občerstvení Stop Cafe 2.0.

 „Byli jsme osloveni společností Artelia, jestli by nás zajímal projekt Benzina Stop Cafe 2.0. To je realizace nového designu gastroprovozu a úprava vnitřní části čerpacích stanic pro zákazníky tak, aby vše odpovídalo novým trendům. První realizace začaly v roce 2017,“ říká Jan David z ateliéru MS architekti, jenž celý projekt řídí.
V počtu čerpacích stanic v Česku je Benzina lídrem, momentálně jich provozuje 406 (skupina MOL je na českém trhu dvojkou, patří jí zhruba o sto pump méně). V letošním roce Benzina realizovala koncept Stop Cafe 2.0 na celkem 71 čerpacích stanicích a z toho na zhruba šedesátce se podílel ateliér MS architekti. Příští rok je v plánu „upgrade“ na Stop Cafe 2.0 na 65 pump, z toho jich opět naprostá většina má být pod kuratelou téhož ateliéru. Roční objemy této zakázky dosahují hodnoty desítek miliónů korun.

Přírodní barvy, zahrádka a dětský koutek

Celý koncept a manuál - co a jak má vypadat, druhy nábytku, barevné stěny, prosklené fasády, podle kterého projektujeme, vznikly v Polsku, u vlastníka Benziny, společnosti PKN Orlen,“ vysvětluje Jan David. „Nezabýváme se tedy designováním nábytku, protože je jasně daný, a to samé platí pro čerpací stojany. Děláme rekonstrukci a stavební úpravy uvnitř kiosků čerpacích stanic. Současně jsme odpovědní za to, že všechny změny projednáme na úřadech, pak zajistíme jejich realizaci a nakonec také kolaudaci. Ve venkovních prostorách čerpacích stanic projektujeme prostory pro kontejnery a zahrádky pro zákazníky, ty se liší podle velikosti pumpy. U menších pump se nedělají vůbec,“ objasňuje J. David. Nábytek se navrhuje z přírodních materiálů a v „zeleném“ designu. „K tomu třeba na toaletách přidáváme zelené plochy v podobě tapet s kapradinami a čtyřlístky. Na jedné pumpě jsme projektovali i dětský koutek.“

Rychlá zakázka

Jan David má s architekturou a projektováním přes čtvrtstoletí zkušeností. A tak nikoli překvapivě má ve svém portfoliu už podobný projekt jako Stop Cafe 2.0. Byl totiž u toho, když své obchodní jednotky redesignoval mobilní operátor Vodafone. Nyní v ateliéru MS architekti jako šéf projektu Benzina řídí celou řadu spolupracovníků. „Byly měsíce, kdy na projektu Benzina u nás dělalo i 16 lidí. Přitom celý proces rekonstrukce jedné čerpací stanice je velmi rychlý. Od doby, co vše zaměříme, po termín, co projekt odevzdáme, uplynou obvykle dva měsíce. Což je dobré i pro kolegy, kteří na tom pracují - hned vidí výsledky své práce. Navíc se na stavbu mohou jet kdykoliv podívat a na místě vidět, co se na stavbě děje,“ tvrdí J. David. A pokračuje: „Když se dělá bytový dům, který má povolovací procesy, jež zaberou roky, kolikrát se stane, že architekt, který měl projekt na starosti, už u nás nepracuje. Nebo dělá něco úplně jiného a už si většinou nepamatuje, co tenkrát navrhoval. Projekty jako Stop Cafe 2.0 jsou proto hlavně pro mladší kolegy dobrou školou praxe, kde získávají zkušenosti nejen z projektování, ale i realizace projektů.“

Tomáš Kafka

Hlavní partneři

Partneři