Home office na pohovce?

Třetina zaměstnaných Čechů, Moravanů a Slezanů nemá k práci z domova vhodné podmínky - jak ukázal průzkum, který pro společnost Skanska Reality provedla agentura Ipsos.

Každý desátý zaměstnanec tráví home office na pohovce nebo v posteli, zatímco vlastní pracovnu má naopak jen pětina respondentů. I přesto 4 z 10 zaměstnanců plánují režimu home office využívat i po skončení pandemie více než před ní.

Česká populace si přivykla pracovat z domova. S tím, jak jejich zaměstnavatel vyřešil bezpečnost práce v období hlavní vlny epidemie, přitom bylo spokojeno 58 % účastníků ankety. „Ačkoli většina respondentů důvěřuje svému zaměstnavateli, že se v nouzovém stavu postaral o bezpečnost pracoviště, přes 41 % lidí přesto pracuje aspoň částečně z domova. Tento trend se propsal i do poptávky po bytech. Lidé se při výběru nového domova zajímají mnohem více o to, jak zde budou moct pracovat,“ říká Renata Vildomcová ze Skanka Reality.

Chodit do práce méně než dříve i po ukončení nouzového stavu plánuje 40 % respondentů, a to i přesto, že samostatnou pracovnu s pracovním stolem i křeslem má pouze 22,6 % z nich. A 16 % účastníků ankety naopak pracuje u jídelního stolu.

Práce z postele

„Průzkum ukázal, že zatímco muži mají doma samostatnou pracovnu v 29 % případů, ženy pouze v 17 %. Ty naopak dvakrát častěji pracují u jídelního stolu, odkud home office zvládá pětina z nich. Každý desátý Čech pak pracuje na pohovce, nebo přímo v posteli, kterou si pro práci oblíbili především mladí do 35 let,“ říká Renata Vildomcová.

Důležitost pracovního komfortu pro zdraví přitom zdůrazňuje i jedna z největších kapacit naší fyzioterapie Tomáš Rychnovský: „Například jídelní židle často nesplňuje to, co by měla plnit židle kancelářská. Jídelní stůl k ní může být relativně vysoký, proto se mohou snadno přetěžovat svaly šíje a krční páteře i předloktí, snadno ztuhne hrudní páteř.“ Přitom podle něj lidí s bolestmi zad a pohybového aparátu u něj v ordinaci přibývá. „Jistá část bolestí vzniká psychosomaticky, ale větší část je z důvodu fyzického přetížení – třeba i nevhodného sezení,“ uvádí T. Rychnovský.

Předcházet potížím i bolestem se dá mimo jiné vhodnými cviky. „Internet je ‚dobrý zdroj‘ mnoha cvičení. Mnohdy ale předcvičují lidé bez obtíží a jejich cvičení se absolutně nehodí pro ty, kteří musí cvičit cíleně a přesně. Proto je dobré navštívit zkušeného terapeuta, který cviky navrhne individuálně, s vzájemnou propojeností a návazností,“ zdůrazňuje fyzioterapeut Rychnovský.

Home office si užívají mladí a Pražané

Průzkum dále odhalil, že práce z domova vyhovuje především mladým lidem. Zatímco ve věkových skupinách od 18 do 35 let je s ní spokojeno téměř 44 % respondentů, u lidí nad 54 let to bylo jen necelých 27 %.

Popularita práce z domova se liší i podle krajů. Nejvíce si home office užívají obyvatelé Libereckého kraje (46,2 %) a Pražané (43,7 %). Nejméně naopak vyhovuje lidem ve Zlínském kraji, kde je s ním spokojena pouhá pětina respondentů. Práce z domova pak vyhovuje více ženám (36 %) než mužům (32 %). Využívat ji do budoucna ale paradoxně častěji plánují právě muži, a to hned 48 % z nich. U žen má stejné plány jen necelé třetina respondentek.

Méně často nebo vůbec chce po ukončení nouzového stavu z domova pracovat čtvrtina lidí.  Zpátky na pracoviště se těší především respondenti z věkových skupin od 45 let, kde takto odpověděla téměř třetina z nich. Naopak u mladých do 26 let to bylo jen 17 % dotazovaných.

SF/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři