Glosář T. Kadeřábka: Chyť developera, jak můžeš!

Doba koronavirová přinesla mnoho nového, dříve nepředstavitelného. Svět se mění takřka před očima. Omezujeme cestování a další svobody ve jménu zdraví, děti nechodí do školy, pracujeme na dálku, senioři se stávají hlavní hybnou silou společnosti, chaos ve státní správě nezná mezí, vlaky bourají každý den a k tomu všemu si u našich dětí a vnoučat objednáváme gigantické schodky státního rozpočtu. Prožíváme dobu značně mimořádnou.

A mimořádná doba nabízí mimořádné příležitosti. A několik lidí zřejmě napadlo, že jedna z nich je podívat se pořádně na zoubek developerům, po lékařích a učitelích té hned třetí nejoblíbenější profesní skupině. Proto se dnes nezávisle na několika místech současně vytváří manuály a pravidla, jak tuto společensky mimořádně oblíbenou skupinu trochu „pumpnout“. Svůj materiál připravuje hlavní město Praha, pozadu nemůže zůstat ani „Svaz městských částí HMP“, přidalo se i statutární město Jihlava a mnoho dalších měst a obcí.

Všechny připravované materiály mají jedno společné – dodatečně finančně potrestat stavební aktivitu soukromých subjektů, protože „nepřiměřeně zatěžuje své okolí a vytváří obcím náklady“ na: školy, školky, svoz odpadu, údržbu (developery zadarmo vybudovaných) komunikací, údržbu (developery zadarmo vybudované) zeleně, údržbu (developery zadarmo vybudovaných) dětských hřišť, náklady na MHD, náklady na infrastrukturu a mnoho a mnoho dalších nákladů, které proradní developeři svévolně vyvolali tím, že si dovolili postavit budovy na místech, která jim ke stavění obce a města vyhradila ve svých územních plánech. Jednotlivé návrhy se předhánějí v tom, kolik tisíc korun za metr čtvereční dokážou developerům napařit. Ty developerské zisky jsou dnes skutečně nemravné, s tím je třeba něco udělat! To, že města a obce dnes vůbec nestaví a že veškerý rozvoj měst a obcí mají na starosti soukromníci, teď řešit přece nebudeme, to se ztratí v mediálním chaosu!

Chvílemi se zdá, že korona neútočí na dýchací orgány, ale na mozkové.

Milá města a obce! Když už skutečně hodláte vybírat desátky za to, že se u vás odehrává ta společensky tak nepřijatelná a zločinná aktivita jménem výstavba, byli byste tak hodní a obrátili se na stát? Ty daně, které odvádíme jemu, totiž mají končit u vás. My opravdu nemůžeme zato, že vám je neposílá! Dnes, v době všeobecné rozpočtové hojnosti, pro vás bude hračka si se státem těch pár tisíc korun za metr čtvereční dojednat.

Autor je ředitelem Asociace developerů.

Tomáš Kadeřábek

Hlavní partneři

Partneři