Development: třetina DPH pro obce!

Část daně z přidané hodnoty (DPH) z prodejů nových bytů by měla připadnout obcím, ve kterých se staví. Ze současných 15 % DPH by měla jít do obcí třetina, tedy 5 % - takové je mínění developerů, oslovených v anketě ČTK.

Podle domácích developerských firem by takové přesměrování výnosů z výběru DPH přineslo podporu nové výstavby a zlepšení dostupnosti bydlení. V současné době veškerá DPH připadá státu.

Proč obce brání výstavbě?

"Stát za každý nový byt v Praze inkasuje jen na DPH zhruba jeden milion korun. Z daní vybraných státem z nové výstavby však města a obce, kde tyto stavby vznikají, téměř nic nemají. Přitom nesou veškerou zátěž s novou výstavbou spojenou. Ať už jde o dopravní a technickou infrastrukturu, nebo občanskou vybavenost typu škol a školek," říká majitel Central Group Dušan Kunovský. Zmíněných 5 % by se podle něj mělo formou místního poplatku převádět přímo městům a obcím, ve kterých výstavba probíhá. Jak dále uvedl, veřejné finance by touto drobnou úpravou systému daní a poplatků nepřišly ani o korunu, ale její přínos pro podporu nové výstavby a zlepšení dostupnosti bydlení by byl obrovský. "Města a obce by totiž získaly tolik potřebné prostředky na svůj rozvoj a neměly by důvod se nové výstavbě bránit," dodává D. Kunovský.

Z 5 % na 15 %

Předseda představenstva Trigemy Marcel Soural připomněl, že daň z přidané hodnoty při prodejích nových bytů se v Česku od roku 2007 neustále zvyšuje – a to z původních 5 % na 10 %, později na 14 %, aby ještě později vystoupala na nynějších 15 %. Jak M. Soural uvedl, peníze, které developeři z daně odvádějí, by měly jít především tam, kde se bytový projekt staví. "Díky tomu by se tak podpořily nové investice do místní občanské vybavenosti a jiné potřebné výdaje. Jednotlivým městským částem a obcím to bezpochyby pomůže získat další nutné prostředky pro jejich další rozvoj. Troufám si tvrdit, že by se jejich přístup k řadě připravovaných projektů výrazně změnil. Města a obce by tak na mnohých místech nepřipomínala pouze skanzen zástavby ze 60. či 70. let minulého století," tvrdí šéf Trigemy.

Podle mluvčí společnosti Skanska Reality Renaty Vildomcové není současný stav dlouhodobě udržitelný. Jakákoliv úprava, která povede k předvídatelnému rozvoji měst a obcí, a především ke zvýšení dostupnosti bydlení, bude pro development přínosná. "S takovými návrhy souhlasíme. Domníváme se ale, že bude velmi těžké až nereálné je prosadit," komentuje názory svých kolegů a konkurentů generální ředitel firmy Ekospol Evžen Korec.

Krize pokračuje

Výstavba bytových domů v Česku loni výrazně zeslábla – počet „zahájených“ bytů se meziročně snížil o 24,5 % na 9 426. Nejvíce jich bylo v Praze, kde nicméně jejich počet klesl o dvě pětiny na 3 246. Analytici upozorňují, že bytů se v posledních letech staví málo, hlavně kvůli složitému povolování staveb. A následná nedostatečná nabídka je podle nich jednou z příčin výrazného cenového růstu. Například v Praze zdražily nové byty od poloviny roku 2015 téměř o 100 %. Jako další příčiny odborníci zmiňují rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů, vysoké daňové zatížení nebo zbytečně přísné technické předpisy. Situaci v oblasti bytové výstavby má zlepšit nový stavební zákon. Jeho návrh, který nyní projednává sněmovna, má ale řadu kritiků.

ČTK/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři