Český „industriál“ prožívá rekordní časy

Historicky nejnižší neobsazenost, rekordní objem uzavřených nájemních smluv, rostoucí nájemné a nebývale rychlý postup a příprava výstavby nových skladů a výrobních hal. Tuzemský trh průmyslových a skladových prostor zažívá euforické období – výsledky prvního čtvrtletí navzdory pandemii předčily i ta nejoptimističtější očekávání.

„Souhrnně jde o jeden z nejsilnějších kvartálů za posledních deset let. Covid tento segment přiměl k rychlejším inovacím a donutil řadu firem vstoupit na pole e-commerce, což spolu s oživením ekonomiky zapříčinilo nadprůměrný růst poptávky po skladových prostorách,“ konstatuje Dušan Drábek z poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate.

Nájemníci pospíchají

Podle poslední analýzy BNP byly od ledna do března uzavřeny pronájmy na téměř 760 000 m2 industriálních ploch (nové pronájmy a přejednání smluv). To je více než polovina celkového objemu v loňském roce. I díky aktivitě nájemců klesla míra neobsazenosti na rekordně nízkou hodnotu 3,6 %, přičemž v okolí Prahy nebo Brna je to jen 0,9, respektive 2,4 %. Robustní poptávka tlačí na růst nájemného – v okolí metropole už jsou plochy s nájmem převyšujícím 5 eur za měsíc a metr čtvereční.

„Developeři, kteří loni omezili spekulativní výstavbu bez zajištěného nájemce, na to reagují pružně. Aktuálně je ve výstavbě 600 000 metrů čtverečních nových prostor a ve fázi přípravy dalších 900 000,“ doplňuje čtvrtletní analýzu Kamila Breen, která v BNP Paribas Real Estate vede oddělení průzkumu trhu a poradenství. Skvělou kondici průmyslového sektoru dokládá rovněž rostoucí množství předpronájmů, tedy zasmluvnění prostor nájemci ještě před započetím plánované výstavby. „Nejatraktivnější projekty se tak často ani nedostanou do veřejné nabídky a najdou své nájemce mnohdy ještě před dokončením povolovacího řízení,“ dodává Dušan Drábek.

Enormní nárůst poptávky

Ze čtvrtletní realizované poptávky 759 700 m2 (jde mimochodem o meziroční nárůst o 191 %!) tvoří nové pronájmy třetinu. Přesto vysoko převyšují objem nově dokončených prostor. V prvním čtvrtletí to bylo lehce přes 80 000 m2. A podle předpokladu byly všechny nové haly a terminály dokončeny už plně obsazené nájemci. Největší podíl na uzavřených pronájmech měl Jihomoravský kraj (30 %), následovaný plzeňským regionem (17 %) a Prahou a jejím okolím (16 %).

Vůbec největší transakce 1. čtvrtletí byla uskutečněna v Panattoni Parku Cheb. Společnost Tchibo si tady přejednala pronájem 70 000 m2 svého distribučního centra a nově pronajala dalších 30 000 m2. Celková transakce tak dosáhla objemu 102 500 m2. Přítomnost takového distribučního centra v České republice jen dokazuje, jak výhodnou polohou pro logistiku Česko disponuje.

Zelená je trendy

Pokud jde o nové trendy, podle citované analýzy pandemie řadu z nich urychlila. Zjevný je nástup digitalizace a tlak na kvalitnější zákaznický servis – rychlejší doručení, kvalitnější služby, hustší síť výdejen. Dalším skloňovaným pojmem je „reshoring/nearshoring“. Narušení dodavatelských řetězců během lockdownu vyvolalo růst poptávky po skladových a výrobních plochách buď přímo v zemích, koncového zákazníka nebo minimálně na stejném kontinentu. Výroba a skladovací haly se tak začaly přesouvat blíže k odbytu.

Stále významnější fenoménem tohoto segmentu trhu je také zelená logistika a obecně udržitelnost. "Čím se stává logistika ekologičtější, tím přispívá k lepšímu životnímu prostředí, je také nákladově efektivnější, zvyšuje loajalitu zákazníků, podporuje růst a je také důvodem přilákání talentů na trhu práce. Podle studie Harvard Business Review rostou podniky zaměřené na udržitelnost téměř 6x rychleji než ostatní," dodává Kamila Breen.

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři