Jihočeské realitní etudy

„Ani v období pandemie se počet našich členů nesnížil!“ – konstatuje s uspokojením Luděk Keist z Jihočeské hospodářské komory. A Jaromír Polášek z Jihočeské centrály cestovního ruchu ho ve stejném duchu doplňuje: „Skončit muselo jen několik málo provozoven. Dá se říci, že náš sektor krizi přežil!“

Diskusní setkání, které minulý týden uspořádalo Stavební fórum pod názvem „Jihočeský kraj: výstavba, finance a cestovní ruch“, svým průběhem i celkovým vyzněním korespondovalo s výše uvedenými výroky. Na jihočeském realitním trhu se pandemická pohroma zatím neodrazila nijak katastrofálně, ba dokonce stejně jako jinde „pomohla“ rezidenčnímu segmentu, tedy stavitelům a prodejcům bytů či rodinných domů. Ve sféře komerčních nemovitostí je situace víceméně stabilní a dosud příliš netrpí ani ten realitní segment, který si s jižní částí Čech nepochybně spojuje většina domácí populace. „Podle našich analýz jedinou skutečně kriticky postiženou realitní sférou je hotelnictví!“ tvrdí Petr Vohralík, který se v České spořitelně zabývá hodnocením úvěrových rizik. Bez ohledu na to se cestovní ruch v jižních Čechách s opravdu drtivými dopady pandemie na celý sektor zatím vyrovnává se ctí. V ruce má přitom dva malé trumfy – předpokládaný nárůst zájmu ze strany domácí klientely a Šumavu.

Bydlení (skoro) jako v Praze

Podle statistik společnosti Deloitte v uplynulých pěti letech stouply ceny bytů v Praze o 77 % a v Jihočeském kraji o 64 % - takže víceméně obdobně. Jiná je ovšem jejich konkrétní úroveň – proti pražským 74 000 Kč za metr čtvereční bytové plochy stojí jihočeských 47 000 korun.

Dobře patrný je rozdíl v cenách pražských a regionálních také v aktuálním prodeji novostaveb. „Nabídkové ceny nových bytů v Praze dnes dosahují 123 400 korun za metr čtvereční, zatímco v Českých Budějovicích činí 67 700 korun,“ vyčísluje Jan Kohoutek z Deloitte. A dodává, že poměry ve sféře nájemního bydlení jsou víceméně stejné – v hlavním městě dnes nájemníka metr plochy stojí 280 Kč měsíčně, v jihočeské metropoli 197 Kč. V Českých Budějovicích jsou ceny bydlení pochopitelně nejvyšší v celém kraji, ale sever regionu je už dohání – třeba Písek, který je už v rozumné dojezdové vzdálenosti od Prahy a poptávka je tady proto vyšší.

Pro bytový trh pražský i jihočeský je dnes bohužel charakteristická chabá nabídka (příčiny jsou totožné – slabá výstavba) a naopak silná poptávka. I zájem kupců má stejné pozadí. „Zhruba 70 % nákupů má investiční povahu,“ konstatuje J. Kohoutek. A Marek Cvetkov z Regionálního korporátního centra ČS k tomu dodává: „Kolem 70 – 80 % nových bytů se prodá ještě před samotnou výstavbou, přitom se obvykle kupuje za hotové.“ V období leden – duben se intenzita klasické bytové výstavby u nás celkově snížila, ale pro kraj je dobrou zprávou, že počtem „zahájených“ bytů se zařadil hned za Prahu, a to před Středočeský i Jihomoravský kraj.

Stabilní komerce

Co se logistiky, kanceláří a obchodu týká, jihočeský region kopíruje celostátní poměry, ovšem s jistými výjimkami. O skladové a výrobní prostory je tady docela slušná poptávka, ceny jsou v rámci republiky průměrné (4,4 eur na „čtverec“, když v Praze je to dnes 4,9 eur) a nadějnou perspektivou pro sektor je připravovaná výstavba dálničního spojení s rakouským Lincem.

Naproti tomu o kancelářské budovy statistikami sledované, tedy typu A a B, nějaký převratný zájem není. „Budějovice mají jen dvě moderní kancelářské budovy, což odpovídá slabé poptávce,“ poznamenává M. Cvetkov s tím, že ceny jsou také proto oproti Praze poloviční (22 – 23 eur versus 11 – 12 eur za metr čtvereční za měsíc).

Trochu specifická je situace v segmentu maloobchodu. „Region takřka postrádá kapacity pro luxusní nákupy – konkurence Prahy a Lince je příliš silná,“ tvrdí J. Polášek. I tato okolnost spolu s přece jen menší kupní silou se odráží na výrazně nižší obsazenosti kraje obchodními kapacitami – na 1 000 Jihočechů dnes připadá 150 metrů čtverečních prodejní plochy (v Praze je to 610 metrů) a v nejbližší budoucnosti se na tom mnoho měnit nebude.

Kapacit, zejména rezidenčních, logistických a obchodních (v podobě obchodních parků) nicméně bude i přes nelehkou současnost a nejistou budoucnost přibývat – jenom Česká spořitelna má dnes na jihu Čech v chodu 700 mil. Kč developerských úvěrů a smlouvy na dalších 300 milionů se chystá podepsat v nejbližší době.

Jihočeský realitní trumf

Fenomén rekreačního bydlení současná doba razantně posílila. Útěk obyvatel měst do klidu a zeleně venkova dostal díky systému home-office silný impuls a hlavně dlouhodobější ráz - proto se také dnes už více mluví nikoli o rekreačním, ale přímo o druhém bydlení. V tomto ohledu jihočeský kraj nabízí více než jiné regiony, a to především Šumavu. Právě tam stejně jako v Krkonoších je nyní patrný silný zájem developerů o výstavbu tzv. horských apartmánů. „Poptávka je enormní. Náš projekt Lipno Port se 42 apartmány jsme už úspěšně ukončili a nyní plánujeme jeho druhou etapu,“ říká Matěj Kratochvíl ze společnosti Conduco. Podle J. Kohoutka ceny nových rekreačních objektů na Šumavě nedosahují takových astronomických výšin jako v Krkonoších, kde se už leckde přehouply přes 141 000 korun za metr čtvereční, ale i lipenských 73 000 Kč je pro stavitele ekonomicky dostatečná úroveň. Tím spíše, že sílí poptávka z přilehlých oblastí Rakouska i Německa. Ta má navíc pro developery výhodný „blokový“ charakter. Zájemci ze zmíněných zemí se totiž podle M. Cvetkova sdružují a kupují celé objekty, aby se v SVJ nepotkávali s našinci – film „Vlastníci“ je pravděpodobně populární i za českými hranicemi.

Velkou šanci pro budoucnost šumavského trhu druhého bydlení vidí M. Kratochvíl v rozvoji železniční dopravy – třeba Lipno dnes netrpělivě čeká na přímé spojení s Českými Budějovicemi. Potřeba rozšiřování a zdokonalování dopravní infrastruktury je nicméně zjevná nejen tam. Celý kraj toužebně očekává dostavbu dálnice D 3, která Jihočeský kraj konečně spolehlivě spojí s centrem republiky.

Petr Bým

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři