„Industriál“ a  „automotive“

Hned dva pronájmy v segmentu logistických nemovitostí v poslední době zprostředkovala poradenská společnost BNP Paribas Real Estate. Oba dokládají postupné oživení sektoru výroby automobilů, který pandemie letos skutečně tvrdě zasáhla.

Ve skladovém parku Prologis Přehýšov otevřela na 7 000 m2 novou pobočku společnost Nippon Express, zajišťující dodávky kabelových svazků společnosti Yazaki pro německého výrobce automobilů. A nové depo pak ve skladovém parku Panattoni Stříbro otevřela další významná logistická firma, zajišťující dodávky rovněž pro německou automobilku. Pronajala si zde 10 000 m2.

„Obě transakce jsou dokladem toho, že zefektivňování dodavatelsko-odběratelského řetězce se nezastavilo ani v době pandemie Covid-19,“ říká Dušan Drábek z oddělení pronájmů logistických a průmyslových nemovitostí společnosti BNP Paribas Real Estate. A dodává: „V porovnání se sousedním Německem nabízí český developerský trh mnohem širší škálu skladových ploch s rychlým dodáním i nižší cenou. Lze tedy očekávat, že podobných projektů – a tedy i pronájmů – bude stále přibývat.“

Postupné oživování výroby

Obě transakce potvrzují zlepšující se situaci automobilové výroby v Evropě. Potvrzuje ji i sousední Německo. Podle Svazu německého automobilového průmyslu se v září 2020 vyrobilo meziročně o 10 % méně osobních automobilů. V srpnu to přitom bylo o 30 % a v červenci o 7 % méně než za stejné období v minulém roce. V květnu ovšem produkce poklesla o 64 %. Tři největší němečtí výrobci také hlásí povzbudivé výsledky za třetí čtvrtletí tohoto roku: BMW 7,1% nárůst výroby v Evropě, zatímco automobilky Audi a Mercedes-Benz vyrobily v Evropě za toto období přibližně stejné množství aut jako ve stejném období loni.

Postupné oživení výroby a návrat k hodnotám loňského roku zaznamenala v posledních měsících taktéž výroba automobilů v Česku. V prvním pololetí přitom zaznamenala v souvislosti s pandemií téměř třetinový propad. Zatímco podle Sdružení automobilového průmyslu ČR bylo v červnu 2020 vyrobeno ještě o 17 % méně osobních automobilů než ve stejném období loňského roku, v září a letních měsících byl objem výroby už jen o necelých 5 % nižší než v roce 2019.

Logistika na míru a rychle

Produkty hned z několika továren se konsolidují v novém logistickém depu Nippon Express při D5 na Plzeňsku. Prostory byly adaptovány tak, aby zde byly dodávky a vyskladnění realizovány v režimu just-in-sequence. „Příprava celého projektu vrcholila v nejhorší době pandemie, přesto jsme ostrý provoz zahájili v červnu 2020, jak bylo původně plánováno. Naše společnost díky němu rozšířila spektrum služeb o kontraktní logistiku, a to hned v jednom z nejnáročnějších oborů,“ komentuje Petr Kavalek, ředitel Nippon Express pro Českou republiku a Slovensko.

Úspěšné završení transakce, a především včasné zahájení provozu, je cenné i s ohledem na specifičnost požadavků nájemců v tomto segmentu. „Najít a případně také na míru postavit vhodný skladový prostor pro tyto společnosti představuje velkou výzvu. Čas na implementaci takových projektů je mnohdy jen v řádu několika málo měsíců, přičemž výstavba nového skladu trvá obvykle alespoň půl roku,“ dodává Dušan Drábek.

SF/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři