Glosář E. Korce: stavební práce a materiál nadále zdražuji

Špatné zprávy pro zájemce o koupi nového bytu či rekonstrukci toho stávajícího nepřestávají. Nevídaně vysoké hypoteční sazby doplňuje nepřetržité zdražování cen stavebních prací i materiálu. Tento vývoj se nezastavil ani v květnu. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu vzrostly ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví meziročně o 26,5 %. A ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 13,5 %.

Situace ve stavebnictví je katastrofální. Stavební firmy nejsou schopné držet cenu déle než pár týdnů. I velké společnosti začínají vypovídat velké státní zakázky vysoutěžené v minulých měsících, přestože jim za to hrozí sankce. Kvůli rapidnímu zdražování, které do svých vítězných nabídek nepromítly, se jim více vyplatí zaplatit smluvní pokutu než stavět za cenu vysokých ztrát. Reálně to ale znamená, že se budování potřebné infrastruktury opět zdrží.

Stále větší problémy mají i drobní stavitelé, kteří třeba jen chtějí rekonstruovat byt či dům. Sehnat dnes kvalitní řemeslníky je běh na dlouhou trať, zvláště malé stavební firmy mají kapacity naplněné dlouho dopředu. Nejbližší termín tak často nabízí až za několik měsíců. Při současném tempu zdražování však mohou lidé kvůli tomuto čekání zaplatit i o desítky procent více. Více si připlatí také zájemci o nový byt, protože i do jejich cen se promítne zdražování stavebních prací a materiálů.

V současné době se nevyplatí dlouho váhat a rozhodnout se o rekonstrukci či koupi nemovitosti co nejdříve. Nedá se totiž očekávat, že by v nejbližší době přestaly ceny růst.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol

Evžen Korec

 

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři