Enterprise a pražský kancelářský trh

Kancelářská Praha - konkrétně pankrácký „business district - se minulý týden rozrostla o další budovu. Developerská společnost Erste Group Immorent do provozu uvedla do budovu Enterprise, která těsně sousedí s jiným jejím kancelářským projektem Gemini. Dvanáctipodlažní budova nabízí 29 069 metrů čtverečních kanceláří nejvyšší třídy, z nichž polovina byla obsazena dlouho před dokončením stavebních prací.

„Je to absurdní. Lidem přijde normální, že po pár letech obměňují šaty či automobily a přitom vždy hledají vyšší kvalitu, ale že je třeba inovovat i kanceláře, to nechápou!“ nechal se nedávno slyšet Petr Palička ze společnosti Penta Investments. Nutno říci, že tak úplně to neodpovídá skutečnosti. Přesně řečeno, uživatelé kancelářských prostor to chápou velmi dobře. Proto se také nové kapacity celkem dobře obsazují, byť je v Praze celkově nabídka o dost silnější než poptávka. Ostatně ani nové kanceláře Penty – Florentinum a Aviatica – nemají s nájemníky větší potíže. Poslední projekt Immorentu na tom pravděpodobně bude stejně dobře. „Vedeme velmi intenzívní jednání s dalšími nájemci a doufáme, že v dohledné době bude Enterprise pronajata z 93 %,“ říká k tomu Tomáš Velemínský, jeho ředitel.

Hi-tech kanceláře

„Kancelářský development je barometrem hospodářské kondice země,“ prohlásil při mediální představení projektu Enterprise Heinz Knotzer, člen představenstva Erste Group Immorent AG. Soudě podle současné dynamiky výstavby administrativních budov a také vývoje české ekonomiky, tato teze se v realitě potvrzuje – přitom kancelářský development zjevně ožívá i v Brně a Ostravě. Stejně optimisticky o nových kancelářích vypovídá i evidentně zvýšený zájem investorů. Ti letos za reality v ČR utratí rekordní sumu a samozřejmě také za kancelářské budovy – za všechny jmenujme prodej části objektu Futurama nebo budov Corso Court a Olbrachtova 9.

Praha má dnes kolem 3 milionů m2 moderních kanceláří a v rámci regionu spolu s Varšavou představuje v tomto ohledu špičku. I podle H. Kontzera má smysl kancelářskou Prahu porovnávat právě v rámci střední a východní Evropy – a tady jsme opravdu svého druhu premiantem. Nikdy ale neškodí komparace rozšiřovat, zvláště když třeba Vídeň či Mnichov jsou také naši regionální souputníci. Administrativní kapacity rakouské a bavorské metropole už v roce 2010, tedy před pěti lety, představovaly pražským prizmatem neuvěřitelných 10 a 20 milionu čtverců. Z tohoto úhlu pohledu má kancelářská Praha prostoru k růstu více než dostatek.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři