ČR: realitní investoři míří do regionů

Do regionů u nás bude letos expandovat řada realitních investorů – a tato taktika je reflexí vysoce konkurenčního prostředí v Praze. Vyplývá to z průzkumu a analýzy poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate. Do regionů v Česku přitom loni mířilo zhruba 47 % z celkových investic do českých nemovitostí ve výši 2,6 mld. eur. V segmentu „regionálních“ kanceláří to však bylo pouhých 9 % této částky.

Aktuální situace v Česku by tak přesto konečně měla začít připomínat Polsko, kde ze zájmu investorů dlouhodobě těží také menší města. Loni do polských regionů putovala zhruba polovina z celkového investičního objemu 7,3 mld. eur, přitom ovšem 37% podíl v „kancelářských“ investicích získaly projekty mimo Varšavu.

Podle Stewarta Thomsona z BNP Paribas Real Estate bude letošní objem realitních investic v České republice mírně nižší než loni, zájmu investorů by měl opět dominovat sektor kanceláří, ale s tím rozdílem, že více akvizic v tomto segmentu proběhne mimo Prahu. "Právě zde je šance získat komerční nemovitosti se zajímavým výnosem nebo možností dalšího zvýšení hodnoty. Je to oblast ideální pro investory původem z Česka, kteří důvěrně znají lokální prostředí," dodává Stewart Thomson. Právě v původu investorů zůstává mezi Polskem a ČR podstatný rozdíl. U našich severních sousedů stoupá podíl těch zahraničních, hlavně z Asie a Severní Ameriky, v tuzemském prostředí ale nadále posilují místní investoři, kteří se také stanou tahouny expanze do regionů.

Nejen gigantické akvizice

Investiční trh v regionech nabízí vedle kancelářských center především skladové a průmyslové areály a pak také polyfunkční objekty. V segmentu maloobchodních prostor tady největší šance skýtají obchodní parky a menší „retailové“ nemovitosti.

Velká část českých obchodních, ale také skladových nemovitostí je ovšem vlastněna jako dlouhodobá investice. Právě tuzemští investoři díky znalosti prostředí však mohou najít další nemovitosti, generující atraktivní výnosy.

"Už letos očekáváme nárůst akvizic menšího a středního rozsahu, reflektující regionální trhy a třeba i starší nemovitosti. Při dlouhodobých nájemních smlouvách nejde o oportunistické investice, ale spíše o kýženou diverzifikaci portfolií investorů," doplňuje Lenka Šindelářová z pražské kanceláře BNP Paribas Real Estate.

Přicházejí noví hráči

Čeští investoři dominovali se 63 % v celkovém objemu investic do českých realit už loni. Vedle etablovaných investorů, jako jsou například REICO nebo CPI Property Group, jsou aktivní i další hráči jako Wood & Co., DRFG, Investika a jiní. Na trh komerčních nemovitostí navíc vstoupili noví hráči - například rodinná firma SIKO. Fond zaměřený na investice do nemovitostí nově založila také investiční společnost BH Securities a v roce 2018 realizovala první akvizice - mimo jiné The Orchard, administrativní komplex v Ostravě. Novým, ale aktivním subjektem investičního trhu je rovněž Patria – tato investiční společnost do fondu v roce 2018 zařadila portfolio RSBC a kancelářskou budovu City West B1.

Dalšími domácími subjekty, které loni realizovaly investiční transakce v České republice, byly namátkou Infond, Opifer, ICP Capital Partners nebo brněnská Trikaya. "I pro ně platí, že investice do nemovitostí je způsob zhodnocení kapitálu, který nabízí stále zajímavý výnos. Hodnotu nemovitosti, a tudíž i výnosy z nájmu, je možné ještě zvýšit aktivní správou anebo modernizací budovy. Což platí dvojnásob pro regiony," dodává Lenka Šindelářová.

Ve čtvrtek 11. dubna v pražském hotelu Vienna House Diplomat proběhne konference REAL ESTATE INVESTMENT 2019. Hlavním tématem akce, pořádané Stavebním fórem, jsou realitní investice v regionálním i lokálním měřítku, jejich financování, realizace i legislativní podmínky. V programu konference vystoupí řada odborníků, mj. Monique Ghosh (Christie’s International Real Estate), David Marek (Deloitte), Jaroslav Novotný (ARK ČR) a Stan Kubáček (Round Hill Capital), moderovat bude Jakub Železný (ČT). Více informací a přihlášku najdete na http://www.stavebni-forum.cz/cs/konference/real-estate-investment-2019/ .

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři