CEE – oblíbený cíl obchodních značek

V letech 2014 až 2015 expandoval do zemí střední a východní Evropy (CEE) rekordní počet 185 obchodních značek - celkově tato ofenzíva vedla k otevření 550 nových obchodů a prodejen. Poradenská společnost CBRE ve své zprávě „How Active is the CEE Retail Market“ zveřejňuje také odhadovaný počet dalších 75 nových značkových obchodů v tomto roce. Co se českého trhu týká, v posledních dvou letech na něj vstoupilo 30 nových značek.

Při výběru destinace pro svůj první obchod v té či oné zemi 82 % expandujících značek preferuje „prime“ lokality, 77 % značek volí nákupní centra a 78 % umisťuje svou první prodejnu v hlavním městě daného státu. Druhou možností maloobchodníků, podnikajících zejména v sektoru luxusní módy, je otevření první lokální pobočky v luxusních nákupních ulicích (v Praze je to typicky Pařížská ulice – pokud se tam samozřejmě najdou volné kapacity, zájem je enormní), nebo v nákupních galeriích.

Preference se mírně liší podle jednotlivých zemí, převážně v závislosti na typu zboží, které firmy nabízejí. „V Rumunsku a na Slovensku jsou oblíbenou cílovou destinací prvních obchodů při vstupu na místní trh právě nákupní centra. Naopak v České republice a v Polsku jsou ve stejné míře volena nákupní centra a umístění prodejny v luxusních nákupních ulicích. Česká republika je v rámci střední a východní Evropy oblíbenou cílovou destinací převážně pro značky nabízející luxusní zboží. Polovina z těchto firem, nově vstupujících na CEE trh, si pro umístění svého prvního obchodu zvolila právě Prahu,“ komentuje obchodní aktivity v regionu CEE Veronika Tebichová ze společnosti CBRE.

Přicházejí nové značky

Nové outlety

I v roce 2016 bude objem nově dokončených ploch omezený, přestože několik projektů je právě ve výstavbě. Mezi největší projekty s plánovaným dokončením v letošním roce patří Aupark Hradec Králové a Nákupní centrum Přerov. Stavební práce započaly také na rozšíření Centra Chodov v Praze. Až bude v roce 2017 dokončeno, mělo by se řadit mezi největší maloobchodní projekty v zemi. Příznivé ekonomické podmínky také vzkřísily některé outletové projekty, které byly v minulosti pozastaveny. Prague Outlet nacházející se poblíž pražského letiště a další outlet v Ostravě jsou nyní v přípravné fázi.

Tomáš Soukup z JLL k tomu říká: „Česká republika se v roce 2015 řadila mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropě. To se pozitivně odrazilo na chování spotřebitelů, kteří více nakupovali jak v kamenných obchodech, tak u internetových prodejců. Přestože český maloobchodní trh již dosáhl značné vyspělosti a prostor pro další výstavbu je tak omezený, určitý potenciál pro nové maloobchodní projekty tu stále ještě je.“

Hlavní partneři

Partneři