Svoboda & Williams přináší MARKET REPORT Q4 2023

17. 1. 2024

První lednové dny už tradičně vybízejí k ohlédnutí za uplynulým rokem i k tržním prognózám, které v dnešních turbulentních dobách nezřídka připomínají věštění z křišťálové koule. Jedno je jisté. Realitní trh v uplynulém roce procházel transformací, která zatím nekončí, současně však nabízí zajímavé příležitosti těm, kdo dokáží na nové výzvy správně reagovat.

Dočasný útlum přinesl na trh důraz na kvalitu a reálnou hodnotu, která odolává krizím. Ruku v ruce s náročnějšími legislativními požadavky na udržitelnost, která patří k nejvýznamnějším trendům současné doby i v realitním sektoru, bude dál sílit tlak na certifikovanou kvalitu – tedy na materiálové, energetické i ekologické standardy nemovitostí. Tento trend je naprosto zjevný u komerčních nemovitostí a korporátní klientely, do budoucna však očekáváme výraznější dopad i u rezidenční výstavby, a to hlavně pod vlivem bank a institucionálních investorů.

Tyto faktory se budou trvale propisovat do vyšších stavebních nákladů developerů, vyvážených výhodnějším financováním, což se v dlouhodobém horizontu promítne do cen nemovitostí. Ve Svoboda & Williams očekáváme v dalších letech návrat k růstu nad 5 procent p.a. Ten nadcházející rok bude navzdory očekávanému poklesu inflace a úrokových sazeb nejspíš ještě ve znamení stagnace nebo pouze mírného cenového růstu. Což pro investory představuje ideální odrazový můstek pro výhodný nákup kvalitních nemovitostí, jejichž nabídka je na domácím realitním trhu stále omezená. Potvrzují to i data z mezipololetní analýzy Svoboda & Williams – samotné prodeje i cenový růst, jak v segmentu novostaveb, tak secondhandových nemovitostí, táhla takřka výhradně špičková kvalita, která odolává krizím.

Vývoj průměrné dosažené prodejní ceny za m2 v segmentu sledovaném Svoboda & Williams (v Kč)

Zdroj grafu: svoboda-williams.com/market-report

Kompletní MARKET REPORT Q4 2023 od Svoboda & Williams naleznete zde.

remspace/Svoboda & Williams

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři