Nový stavební zákon není podle Asociace developerů krokem vpřed, ale promarněnou šancí

5. 7. 2024

Nový stavební zákon není revolučním krokem k moderní stavební legislativě, ale promarněnou šancí, uvedla v tiskové zprávě Asociace developerů. To, že se nový systém stavebního řízení při spuštění neobešel bez obtíží, podle asociace není největší problém. Za něj považuje nedostatečné proškolení úředníků a odborníků týkající se prováděcích vyhlášek a metodických materiálů. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) s tvrzením asociace nesouhlasí. Nový stavební zákon a digitalizace podle něj zrychlují povolování staveb a zjednodušují dokumentaci.

Z digitalizace stavebního řízení se podle asociace stala nepříliš technicky a právně zvládnutá elektronizace. „Stavební úřady jsou nyní zavaleny žádostmi, které dorazily do 30. června, a jak se netají, bude jim trvat měsíce, než se s nimi vypořádají. Většinově až poté se budou muset vypořádat s tím, co jim přijde digitálně podle novely stavebního zákona. MMR tak vlastně nepřímo a neplánovaně dostalo svůj čas na zkušební provoz, byť realizovaný již v ‚plné palbě‘,“ uvedla asociace v tiskové zprávě. Současnou podobu stavebního zákona a digitalizaci označila za „odjištěný granát, který, pokud bouchne, může českému hospodářství zasadit bolestivou ránu“.

Podle MMR se spuštěním systému vstoupilo stavební řízení v Česku do 21. století. Mluvčí MMR Petr Waleczko ČTK řekl, že informační systémy stavební správy naplňují definici digitalizace, protože předávají informace ve strukturované strojově čitelné podobě od žadatelů na jednotlivé úřady. Pokud se tak někde dodávají soubory ve formátu PDF, jedná se o data, která v současnosti nelze získat jinak nebo je to pro uživatele nejvhodnější a praktické řešení. Zkušební provoz s produkčními daty v reálném provozu není ze zákonných či technických důvodů možný.

Nový stavební zákon a s ním spojená digitalizace stavebního řízení pro pozemní stavby, jako jsou bytové či rodinné domy, začal platit od pondělí. Řízení má být pro všechny účastníky v digitální podobě prostřednictvím Portálu stavebníka a dalších systémů a veškerá dokumentace bude on-line. Úřady a stavebníci budou komunikovat v propojených systémech – Portálu stavebníka pro občany a v Informačním systému stavebního řízení pro úředníky.

Některé stavební úřady měly po spuštění problémy s přihlášením, podle státu byl systém ale funkční. Vznikla ovšem technická chyba, kvůli které mohli úředníci upravovat či zcela rušit žádosti jiných úřadů, přestože by správně měli mít možnost je v systému pouze vidět, nikoli je editovat. Systémy plánuje MMR v několikadenních odstupech postupně opravovat a doplňovat o další funkce.

Novela zavedla například jedno stavební řízení, a zrušila tak duální povolování řízení územního a stavebního. Na konci by mělo být jediné razítko pro stavebníka, nastaví se také lhůty pro vyřízení povolení. Současně s ním nabylo v platnost i několik vyhlášek. Zrušily například některé zastaralé technické parametry na výstavbu či upravují způsob vypracování dokumentace.

remspace/ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři