V Praze přibývá soukromých kolejí

Podle nedávné analýzy poradenské společnosti Savills „Studentské bydlení v Praze“ přesahuje celková lůžková kapacita zařízení pro ubytování studentů v Praze 28 400 lůžek. Přitom 91 % těchto kapacit je ve vlastnictví vysokých škol, zbývajících 9 % zajišťují soukromí poskytovatelé.

„Přestože celková kapacita zařízení pro ubytování studentů vlastněných vysokými školami v nadcházejících letech pravděpodobně mírně klesne, počet soukromých rezidencí je naopak na vzestupu. V říjnu 2019 jsme v hlavním městě zaznamenali 11 větších soukromých rezidencí s kapacitou větší 35 lůžek nabízejících ubytování studentům, zatímco v březnu 2021 jich bylo 14. Spolu s řadou menších nemovitostí vzrostl celkový počet lůžek poskytovaných v soukromých zařízení na zhruba 2 580," říká Lenka Pechová ze Savills.

V současné době je největším soukromým poskytovatelem studentského ubytování v Praze společnost International Campus s 675 lůžky, které nabízí ve své jediné ubytovací kapacitě  – The Fizz Prague, v pražských Holešovicích.

Druhým největším provozovatelem soukromých kolejí je společnost Zeitgeist s celkovým počtem 420 lůžek ve čtyřech domech v Praze 3, Praze 7 a Praze 10. Přestože v současné době v Praze nejsou ve výstavbě žádné větší projekty soukromých kolejí, do budoucna je na území hlavního města plánováno několik nových studentských rezidencí, a to jak nová výstavba, tak i přestavby a rekonstrukce starších budov.

Převládá zahraniční klientela

Podle průzkumu jsou dnes hlavními uživateli soukromých kolejí zahraniční studenti. Jejich komunita v Praze se v posledních pěti letech každoročně rozrůstá, v aktuálním akademickém roce jich meziročně přibylo 10 % (tj. 2 354 studentů), což je nejvyšší přírůstek zaznamenaný od roku 2010.

Distanční výuka a omezení možnosti ubytování studentů na kolejích z důvodu omezení šíření koronaviru Covid-19 samozřejmě obsazenost soukromých i veřejných kolejích významně snížila. Jedná se však pouze o krátkodobý jev a v akademickém roce 2021/2022 by mělo dojít k návratu běžného života a provozu na kolejích i ve školách.

Praha: studenti soukromých a veřejných VŠ

Investoři hledají alternativy

V citované zprávě Savills se uvádí, že studentské koleje dnes jsou alternativním segmentem trhu nemovitostí, který se může stát součástí realitního mainstreamu. I přes pandemii přilákal evropský trh se studentským bydlením v roce 2020 investice v celkovém objemu 8,5 mld. eur (9,3 miliardy v roce 2019). Bez započtení Británie, která je nejvyspělejším trhem studentského bydlení v Evropě, přesáhly investiční transakce napříč kontinentální Evropou v roce 2020, stejně jako v roce 2019, částku 3 miliard eur.

"V evropském kontextu se segment soukromých zařízení pro ubytování studentů v České republice teprve rozvíjí. Investiční aktivita v tomto realitním sektoru je v ČR zatím velmi omezená a vzhledem k nedostatku prvotřídních soukromých kolejí nabízených k prodeji nejsou na trhu dostupné relevantní informace podložené uskutečněnými transakcemi. Nicméně na základě rostoucího zájmu investorů a úrovně výnosů z prvotřídních rezidenčních aktiv odhadujeme výnosovou míru u kvalitních studentských rezidencí v Praze kolem 4,25 %," říká Fraser Watson ze společnosti Savills.

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři