Pražský bytový trh ve statistikách Deloitte

Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o 8,4 % na 125 400 korun za metr čtvereční. Tempo růstu cen je poslední dva roky zhruba stejné. A podle statistik společnosti Deloitte počet nových dostupných bytů v nabídce developerů na konci dubna meziročně klesl o 16,7 % na 4 489.

„Růst cen bytů je důsledkem nesouladu rostoucí poptávky a zaostávající nabídky. Poptávku přitom nemusejí podporovat pouze dostupné hypotéky, ale i očekávání dalšího růstu cen nebo zdražování úvěrů v důsledku avízovaného zvyšování sazeb ze strany ČNB. Český realitní trh se stal navíc v těchto časech levné likvidity lákavou příležitostí i pro zahraniční investory, kteří tuzemskou poptávku ještě dále posunují nahoru," řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Vzhledem k tomu, že kvůli zdražení stavebních materiálů rostou náklady na výstavbu, je podle něj třeba počítat s dalším růstem cen nemovitostí: „Samozřejmě bude vždy záležet na lokalitě a kvalitě projektu.“

Nejdražším pražským obvodem podle Deloitte zůstává Praha 1 s průměrnou cenou 193 000 Kč za metr čtvereční bytové plochy. Následuje Praha 2 se 175 500 Kč, naopak nejlevnější jsou Praha 9 s průměrem 110 400 Kč za metr čtvereční a Praha 10 se 115 900 Kč. Přitom meziročně ceny nejvíce vzrostly v Praze 2, téměř o 30 %, když naproti tomu v Praze 3 nové byty meziročně zlevnily o 1,7 %. Ceny se snížily ještě v Praze 1, a to o 0,6 %.

Téměř dvě pětiny bytů v nabídce developerů na konci dubna patřily do kategorie 2+kk, 26% podíl měly byty 3 + kk. V březnu a dubnu developeři v Praze prodali 1 645 nových bytů, meziročně téměř čtyřikrát více. Nejvíce se na těchto prodejích společnosti FINEP, Central Group a Skanska.

Praha: nabídkové ceny nových bytů

Praha: kde jsou byty nejdražší?

(nabídkové ceny nových bytů, duben – květen 2021)

SF/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři