Praha: pořadníky na nové kanceláře?

V roce 2016 bude v Praze dokončeno nejméně kancelářských staveb od roku 2008. Podle dostupných informací jejich plocha bude jen přibližně 33 tisíc m2. Podle poradenské společnosti Cushman & Wakefield to povede k prudkému poklesu neobsazenosti a tlaku na růst nájemného v nejlepších lokalitách. Poptávka je velmi vysoká, takže na konci roku pravděpodobně převýší nabídku. Řečnická otázka, položená v titulku, tak možná není ani tak moc nesmyslná – zejména když je řeč o skutečně kvalitních prostorách

Čtyři nové budovy a jedna rekonstrukce, souhrnný objem 32 600 m2 podlahové plochy – takový je v případě Prahy odhad nových kancelářských kapacit podle developerských plánů pro letošní rok. Přitom průměrný roční přírůstek za posledních deset let byl 146 000 m2 nové kancelářské plochy každým rokem. Podle analýz poradenské společnosti Cushman & Wakefield jde sice pouze o krátkodobý výpadek a již v roce 2017 kancelářský trh opět výrazně ožije, nicméně trh ho nejspíše pocítí.

Volných ploch ubývá

Neobsazenost moderních kancelářských budov klesá už několik měsíců po sobě. V polovině roku 2015 byla na úrovni 17 %, ale aktuálně dosahuje jen 14,6 % a klesat bude podle všeho dále. „Jde o nečekaně pozitivní číslo, uvážíme-li, že právě v roce 2015 bylo dokončeno značné množství projektů s celkovou kapacitou téměř 190 000 m2," komentuje situaci Radka Novak, vedoucí kancelářského týmu v Cushman & Wakefield, a dodává: „Opět se potvrdilo, že nabídka generuje poptávku, což v kombinaci s pozitivním hospodářským růstem způsobilo výrazný nárůst realizovaných transakcí v roce 2015. Například jen naše společnost se účastnila transakcí v objemu přes 100 000 m2, což je pro nás rekordní výsledek.“ Dnes jsou poměry takové, že nové budovy se pronajímají velmi dobře, takže pokud jejich nabídka bude nižší a letos tomu tak bude, pak klesne i neobsazenost prostor v budovách starších.

Vyprodáno?

V Cushman & Wakefield předpokládají, že o nájemce nebudou mít nouzi ani budovy, s jejichž dokončením počítají developeři v letošním roce. Konkrétně jde o projekt Futurama Business Park, Phase III na Praze 8 (9 150 m2), Park Radlice na Praze 5 (6 450 m2), Classic 7 Phase III na Praze 7 (5 550 m2), South Point na Praze 4 (7450 m2) a o rekonstrukci Harrachovského paláce v Praze 1 (4 000 m2). Lze očekávat, že v době dokončení bude většina těchto nových budov pronajata.

V některých lokalitách tak může v tomto roce vzniknout převis poptávky po moderních kancelářských prostorách nad jejich nabídkou. A v nejvyhledávanějších částech Prahy, konkrétně částech 1, 4 a 5, by mohlo v letošním roce dokonce dojít k mírnému zvyšování nájemného nebo přinejmenším k omezení tzv. pobídek určených pro nájemce – ty přitom v posledních letech dosáhly značného rozsahu, třeba měsíc i více nájemních „prázdnin“ za každý rok sjednaného pronájmu.

Oživení už v roce 2017

Jakkoli dokončená výstavba kancelářských kapacit bude letos velmi limitovaná, už následující rok by měl v tomto ohledu přinést viditelné oživení. Přitom rozestavěných projektů je nejvíce na Praze 4 (přes 40 tisíc m2), dále v Praze 5 (20 tisíc m2) a v Praze 1 (téměř 20 tisíc m2). K největším projektům ve výstavbě patří budova City Deco s rozlohou 13 200 m2 nebo Five! na pražském Smíchově o ploše 14 200 m2.

Navíc letos podle informací společnosti Cushman & Wakefield zahájí výstavbu hned několik developerů. Plánuju se start poměrně velkých projektů, například druhá fáze Waltrovky – Mechanika v Praze 5, Visionary v Praze 7, Main Point Pankrác v Praze 4 nebo Butterfly na Praze 8. Pokud se stavebníci budou držet svých plánů, pak se na přelomu let 2017/2018 dá očekávat významný nárůst nabídky nových kancelářských prostor. Tomu by ale měla odpovídat i úroveň poptávky. „Řada firem se chystá zvětšit své kanceláře. Daří se poradenským společnostem, IT firmám a obecně segmentu informačních a telekomunikačních technologií, vedle toho i personálním a finančním či pojišťovacím společnostem," konstatuje Radka Novak.

Hlavní partneři

Partneři