Praha: panel stále letí

Více než 50 % všech prodaných bytů v Praze se podle statistik společnosti M&M Reality nachází na panelových sídlištích. V pozadí tohoto zájmu je především jejich dostupnost, což zvláště dnes hraje v úvahách zájemců o bydlení velkou roli. Přestože jejich ceny v souladu s vývojem celého bytového trhu mírně rostou, jsou panelové byty stále až o 35 % levnější než byty ve staré cihlové zástavbě či v nových developerských projektech.

Nejžádanějšími byty na pražských panelových sídlištích jsou dispozice 2+kk o rozloze 44 metrů čtverečních a s lodžií. Jejich běžná cena se dnes pohybuje okolo 3,6 milionu korun. Před rokem se srovnatelné byty prodávaly za zhruba 3,3 milionu a začátkem roku 2018 za 2,9 milionu korun.

Byty s dispozicí 1+kk o 28 metrech čtverečních, které se aktuálně prodávají za ceny okolo 2,95 milionu korun, stály začátkem roku 2018 přibližně 2,5 milionu. A u bytů 3+kk s rozlohou 65 metrů čtverečních vzrostly běžné ceny z 2,9 milionu v roce 2018 na dnešních 4,2 milionu korun.

„I přes postupný růst jejich cen jsou panelové byty na pražském trhu stále nejlevnějšími. V exponovaných lokalitách jsou levnější řádově o 10 %, ale v průměru tento cenový rozdíl činí 25 až 35 %,“ přibližuje aktuální situaci na trhu Jan Martina ze společnosti M&M Reality.

Bydlení i investice

O panelové byty v Praze má zájem široká skupina potenciálních kupců. Účelem koupě bývá jak využití pro vlastní potřebu, tak investice. Velmi častý je nákup panelového bytu jako takzvaného startovacího bydlení, či naopak na období důchodu. Rozhodujícím faktorem u všech skupin zájemců o koupi je vždy cenová dostupnost v porovnání s jinými typy nemovitostí.

„Nutno podotknout, že z urbanistického hlediska nabízí většina panelových sídlišť v Praze řadu výhod. Dostatek zeleně, skvělou dostupnost k hlavním tepnám městské hromadné dopravy, kompletní vybavenost přímo v místě. To se o nových developerských projektech stavěných na zelených loukách často říci nedá. Oproti starší cihlové zástavbě jsou zas panelové domy méně nákladné na údržbu,“ konstatuje Jan Martina.

Není panelák jako panelák

Mezi jednotlivými panelovými sídlišti na území metropole lze sledovat značné rozdíly. Například v Praze 5 se poblíž stanice metra Luka běžně prodávají panelové byty 2+kk za ceny okolo 3,75 milionu korun, zatímco jen o kus dál na sídlišti Velká Ohrada jsou srovnatelné byty zhruba o 250 000 korun levnější.

„Není těžké porozumět klientům, kterým se líbí bydlení v čtyřpodlažním panelovém domě, v bytě o dispozicích 3+1  s lodžií.  Zvláště, je-li třista metrů od zastávky autobusu, pětset metrů od lesa a jejich potomek dojde do školy bez nutnosti přecházet silnici,“ říká Jan Martina. Bytových panelových domů s podobným potenciálem najdeme v metropoli nespočet, například v Hodkovičkách, Petrovicích, na Spořilově, ve Zličíně, Střešovicích či na Červeném Vrchu.

„Poněkud jiná je ale samozřejmě situace ve 13-patrovém věžáku o šedesáti bytech, ve kterém ráno čekáte jen na výtah deset minut. Vždy je to o tom, z čeho klient vybírá, respektive na co finančně dosáhne,“ dodává Jan Martina.

SF/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři