Praha: nové byty dále zdražují

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci března, tedy na konci prvního čtvrtletí letošního roku, meziročně vzrostly v průměru o 5,5 % na 112 233 korun za metr čtvereční. Počet prodaných bytů stoupl zhruba o tři pětiny na 2 100, bylo jich nejvíce za posledních deset let.

Počet bytů v nabídce developerů podle statistik společností Trigema, Skanska Reality a Central Group meziročně klesl více než o desetinu na 4 200, což je nejméně za poslední tři roky. „Hlad po pořízení nového bytu pokračuje, a to se odráží v průměrných prodejních cenách, ať už jde o byt pro vlastní bydlení, či na investici. Nedostatečná nabídka, způsobená zdlouhavým povolováním nové výstavby, v kombinaci s rostoucími vstupy tlačí ceny vzhůru. Své nové majitele v posledních měsících navíc našly i dražší a velké byty, které mnohdy čekají na své kupce déle,” uvedl předseda představenstva firmy Skanska Reality Petr Michálek.

Podle dispozic prodali developeři nejvíce bytů dvoupokojových, a to 44 %. Následovaly jednopokojové (23 %), třípokojové (22 %) a čtyřpokojové byty (11 %). Z jednotlivých městských částí se prodalo nejvíce bytů v Praze 5, Praze 9 a Praze 4, naopak Praha 1 a 2 se na prodeji podílely pouhými 3 %.

Ceny nových bytů v Praze

(2013 – 2021, v Kč za metr čtvereční)

Stále komplikovaná výstavba

„V současnosti na trhu zaznamenáváme rekordně vysokou poptávku po novém bydlení, nejvyšší za posledních deset let. Také v dalším období očekáváme, že zájem bude velký. Situaci však stále komplikuje nedostatečná nová výstavba, která nestačí na potřeby veřejnosti včas a pružně reagovat. Důvod je pořád stejný, a to komplikované a zdlouhavé povolování nových projektů,“ konstatuje předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural. „Situace začíná být kritická. Nová nabídka absolutně nestíhá pokrývat zvýšenou poptávku, proto je nyní na trhu nejméně bytů za poslední tři roky a kvůli tomu ceny nových bytů i nadále rostou. Pokud se nezmění situace s povolováním nových bytů a neodblokuje odpor místních samospráv proti nové výstavbě, současný stav se lepšit nebude,” dodává majitel Central Group Dušan Kunovský. Za prodaný se podle statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group považuje byt s vydaným územním rozhodnutím a minimálním rezervačním poplatkem 50 000 Kč. Podle údajů společnosti Ekospol, který používá jinou metodiku, ceny ve zmíněném období meziročně vzrostly o 2,1 % na 108 976 Kč za metr čtvereční.

ČTK/pb

Hlavní partneři

Partneři