PF 2022

Právě končící rok nám všem sice přinesl nové a vskutku unikátní zkušenosti, ale nazvat ho šťastným nemůže ani ten největší životní optimista. Jeho bezesporu největší událost (jistě ji není třeba pojmenovávat) ještě bohužel neskončila – přejme si tedy do roku právě přicházejícího zejména a hlavně zdraví.

Takto začínalo naše loňské přání k Novému roku a tehdy jsme nikdo netušili, že s výjimkou slova „unikátní“ ho o dvanáct měsíců později můžeme bez problémů recyklovat. Pandemie je tu stále s námi. Právě nyní sice právě u nás mírně oslabuje, ale další její hrozby už jsou doslova za dveřmi. Asi i proto se také nikdo neodvažuje předvídat, jak to bude dál – a jestli s PF 2023 zase nedojdeme k opakování toho předchozího.

Ale není jenom pandemie, jakkoli je v mnoha směrech základním parametrem našeho života ve všech jeho oblastech.  Minulý rok přinesl i významné novinky, když tou nejzásadnější je skoro určitě výměna vládnoucí politické garnitury. A jakkoli jsou dnes všechny prognózy i hodnocení dosti nejisté, pro českou politiku a potažmo pro celou zem je tato změna nepochybně pozitivním momentem, byť to nic nemění na tom, že z mnoha důvodů nás nečekají snadné časy.

Staré dluhy a nové potíže  – i tak bude vypadat nastávající rok. Přitom s lecčíms se bude muset vyrovnat i realitní sektor – už jenom sílící inflační tlaky a související zvyšování úrokových sazeb jeho protagonisté nemohou ignorovat. A to není jediný problém, který budou v roce 2022 řešit. Pravdou ale zároveň je to, že do Nového roku právě realitní trh jako celek vstupuje v dobré kondici. O nemovitosti v současnosti mají zájem uživatelé i investoři, když na druhé straně jejich dodavatelé začínají těžit z přece jen vstřícnějšího postoje české společnosti k výstavbě. To je bezesporu dobrá výchozí pozice, lepší než v řadě jiných oborů a segmentů trhu.

Do nastupujícího roku si opět přejme všichni navzájem především zdraví! Nezní to nijak originálně, ale v dnešních dobách nanejvýš pádně a naléhavě – zdraví je předpokladem dostatku energie, kterou v nastávajícím roce budeme potřebovat všichni.

Vaše SF

Hlavní partneři

Partneři