Petr Palička, Penta Real Estate: Ještě se vůbec nic nezměnilo!

V současně době společnost Penta Real Estate velké projekty dokončuje, jiné prodává a ještě jiné připravuje. Přesto je její hlava – Petr Palička – se současnými poměry v pražské výstavbě nespokojen. Podle něj dosavadní diskuse o jejich nápravě a zlepšení zatím nemá žádné viditelné či praktické dopady.

Začnu originálně - co je nového?

Řekl bych, že se po volbách všechno už zase pomalu rozjíždí. Minulé měsíce jsme se seznamovali s novou politickou reprezentací Prahy. A protože na mnoha místech došlo ve vedení města i městských částí k zásadním změnám, noví lidé se potřebovali na svých pozicích zabydlet a seznámit se s projekty, které připravujeme. Ale to je už většinou za námi a po několika měsících se věci už začínají zvolna hýbat.

Je to pohyb vpřed, respektive pro vás pozitivním směrem? Nedávno jsem zaznamenal kritiku vašeho projektu u Masarykova nádraží, a to z radnice Prahy 1?!

Praha 1, tedy její politická reprezentace, prošla velkou proměnou. A její současné vedení má v řadě věcí jiné představy o výstavbě než ta předchozí garnitura. Takže jednáme - musíme hledat řešení společně. Všichni chceme pro město to nejlepší.

Představy o tom nejlepším se ale mohou lišit …

Víte, když přejdete z role kritika na místo, kde nesete odpovědnost, velmi často své postoje přehodnotíte. Jistě je shoda v tom, že město nelze zakonzervovat a rezignovat tak na jeho rozvoj. Samozřejmě: otázka je, jakým směrem chcete jít a jaké jsou vaše priority. Ale jsem optimista – myslím, že velmi brzy budeme pro náš projekt rozvoje a rekonstrukce Masarykova nádraží žádat o územní rozhodnutí. Jednání s radnicí probíhají, také už máme všechna potřebná stanoviska s jedinou výjimkou, a to jsou památkáři.

Tak už jsme přešli k dění ve vaší společnosti. Co je u vás dalšího nového?

Dokončujeme a současně obsazujeme první fázi našeho nového kancelářského komplexu Churchill nad Hlavním nádražím. První budova je prakticky hotova, probíhají kolaudace, dodělávají se interiéry. Tu kompletně obsadí společnost Deloitte, už se také pomalu stěhují. V druhé budově bude více nájemců, smlouvy už finalizujeme.

V kuloárech se mluví o prodeji Waltrovky?!

Je to tak. Všech pět administrativních budov, dohromady je to 83 000 metrů čtverečních, prodáváme jednomu zájemci. Nyní vylaďujeme detaily, podle našeho názoru to úspěšně uzavřeme někdy začátkem dubna.

Rozumím tomu dobře, když z toho vyvozuji, že Penta hodlá pro tuto chvíli sledovat tradiční model developmentu: postavit – obsadit – prodat?

Právě nedávno padlo ve vedení firmy strategické rozhodnutí: ponechat si ve vlastnictví naše klíčové projekty. Ale určitě budeme v tomhle ohledu pružní. Jak snad víte, chtěli jsme si nechat i Florentinum, ale některé nabídky prostě nelze odmítnout …

Je v chodu ještě nějaký další projekt?

Třeba menší, ale velmi zajímavý a kvalitní rezidenční projekt Dračky v pražských Střešovicích. Představuje to ve dvou etapách celkem osm domů se zhruba 130 byty ve vyšší kategorii. Bude to pěkné bydlení.

Jaký má Penta Real Estate zisk za minulý rok? Předpokládám, že budete spokojení – ceny všeobecně rostou, projekty jste kalkulovali v těch starých a už dávno neplatných, ovšem prodáváte nebo pronajímáte za ceny platné dnes, tedy výrazně vyšší?!

Je pravda, že ceny bytů se za poslední dobu podstatně zvýšily. Třeba právě na Waltrovce jsme byty začínali prodávat za 52 000 korun na metr, dnes jsme téměř na dvojnásobku. Ale je to pravdy jenom půl. Plánování je totiž o jedněch cenách, realizace ovšem o jiných. Některé pozemky jsme nakoupili sice ještě levně, ale ceny stavebních prací i materiálů se později zvýšily velmi razantně. Také už jsem slyšel, jak jeden developer kalkuloval projekt, na základě těch kalkulací pak stanovil nabídkové ceny a začal prodávat s tím, že metr čtvereční postaví za 38 000 korun. Později zjistil, že se nedostane pod 50 000 korun. Pak samozřejmě začínají problémy. Stručně řečeno: ono se to cenově posunulo všechno včetně projekčních prací, ale i například bankovních úvěrů. Musí se proto pečlivě zvažovat prodejní strategie, neprodávat moc brzy, pak takové nebezpečí nehrozí. Je ale zřejmé, že ceny bytů mají svoje limity a nelze je zvyšovat do nekonečna.

To zní logicky, ale stejně – ten uplynulý rok pro vás jistě nebyl špatný?

Jistě. Ještě to není všechno dopočítáno, ale už nyní je jasné, že jsme dopadli dobře. Jsme v období, kdy zisky jsou větší, ale je to jako vždycky – v dobách tučných musíte dělat zásoby, abyste přežil v časech hubených. A ty určitě přijdou - i když nikdo neví, kdy.

Ještě k těm projektům – co Nuselský pivovar?

Ono jde vlastně o projekty dva: rekonstrukci a dostavbu původního objektu se smíšeným využitím a rezidenční novostavby s celkem asi čtyřmi stovkami bytů. Přestože se jedná o komplikované území, nečekáme tam zásadní problémy. Kromě našich vlastních průzkumů a diskusí s veřejností v rámci participace je k dispozici i studie pro rozvoj celé přilehlé lokality, kterou nechala zpracovat Praha 4. S městskou částí vedeme rozumný a konstruktivní dialog, její vedení náš záměr nezpochybňuje ani věcně, ani co do objemu. Do konce roku – doufám – budeme mít územní rozhodnutí.

Nepočítáte tam také s nájemními byty? To je dnes takřka žhavé téma.

Přemýšlíme o všech možnostech, tedy také o nájemním bydlení. Ale zatím nám to nevychází ekonomicky. A popravdě řečeno – ani platná legislativa není vůči pronajímatelům příliš vstřícná. Nic nevylučujeme, ale z našeho hlediska zatím pro výstavbu nájemních bytů není ta pravá doba.

Ale zase – z vašeho hlediska – to celkově pro development není špatná doba?

Bohužel je to přesně naopak. Situace není dobrá – pro nás, ani pro jiné stavebníky. Ještě se vůbec nic nezměnilo. Všechny ty diskuse, debaty a návrhy zatím k ničemu nevedly. Jistě - je tu plán rekodifikace stavebního práva, to je určité světlo na konci tunelu. Jenže přijde ke slovu nejdříve za tři čtyři roky. To neřeší aktuální krizi výstavby. Pražský primátor teď nechává zpracovávat analýzu povolovacích procesů, aby bylo jasné, kde se to zadrhává. Snad to bude mít nějaký výsledek.

Petr Bým

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři