PENB: u pražských bytových novostaveb vedou „béčka“

Průkaz energetické náročnosti třídy B má v současnosti v Praze téměř polovina všech nabízených bytových projektů. Bytové domy, které jsou z pohledu energetické náročnosti „vyhovující“ a spadají tedy do třídy C, tvoří zhruba desetinu projektů. Mimořádně úsporných domů, které spadají do nejvyšší třídy A, je však nyní na trhu pouze 1,3 %.

„Náš koncept Chytrého bydlení počítá s energetickou třídou B, která je žádána většinou kupujících, protože přináší efektivní poměr ceny a výsledného užitku,“ říká k tomu Marcel Soural, hlava společnosti Trigema.

Počet a současně s tím i podíl na trhu energeticky úsporných bytů, tedy těch, co mají energetickou třídu A, B, nebo C, se neustále zvyšuje. Zatímco v roce 2012 jich bylo podle šetření Trigemy dohromady 6,4 %, o rok později to bylo již 8,4 %. Aktuálně je jich v nabídce 64 % z celkových zhruba 4 000 bytů, které jsou na trhu.

„Trigema již od roku 2015 staví podle pravidel, která budou v Česku platné až od příštího roku. Díky legislativním opatřením se situace v tomto ohledu celkově postupně zlepšuje, ale stále není optimální. Energetická náročnost budov není totiž jen o výpočtech před zahájením stavby, ale především o budoucím užívání,“ dodává M. Soural.

Novostavby bez PENBu

Průkaz energetické náročnosti slouží (PENB) je certifikátem kvality budovy v oblasti energetické úspornosti. Udává veškeré energie spotřebované při standardizovaném provozu budovy a podobně jako energetický štítek spotřebiče objekt řadí budovu do příslušné třídy energetické náročnosti. Tento štítek je od roku 2009 povinný pro všechny nově stavěné budovy, a to včetně rodinných domů, a dále pak pro rekonstrukce větších budov. Podle získaných hodnot se budovy dělí do sedmi kategorií/ tříd energetické náročnosti:

  • A – mimořádně úsporná
  • B - úsporná
  • C – vyhovující
  • D -  nevyhovující
  • E – nehospodárná
  • F – velmi nehospodárná
  • G – mimořádně nehospodárná

I přes informační povinnost poskytovat PENB zákazníkům je stále velmi obtížné u některých developerských projektů zjistit, do jaké energetické třídy jejich projekt spadá. Někteří – a není jich málo - jej dokonce vůbec neuvádí. Takových projektů je podle analytiků Trigemy v současné chvíli na trhu 40 %. Paradoxně se v této skupině nachází také některé projekty od renomovaných „nízkoenergetických“ developerů.

Nové pražské byty podle energetických tříd

 

PENB Počet projektů  Dostupné byty
A 1,30 % 1,06 %
B 45,02 % 54,81 %
C 10,39 % 7,69 %
D 0,43 % 0,05 %
G 1,30 % 1,20 %
Neuvádí 41,13 % 35,13 %
Nízkoen. RD 0,43 % 0,05 %
Celkový součet 100,00 % 100,00 %

 

Zdroj: Trigema

Poznámka: Sloupec Dostupné byty uvádí aktuální počet  dostupných bytů v projektech se zařazením dle PENB.  Aktuální analýza společnosti Trigema byla realizována na vzorku 231 projektů od 139 developerů působících v Praze. Studie byla provedena k termínu 1. března 2017.

 

SF/pb

Hlavní partneři