PDS připravuje první projekty

Městem loni založená Pražská developerská společnost (PDS) připravuje na pozemcích vlastněných Prahou několik projektů stavby bytových domů. Městské bydlení by mělo vzniknout ve Vršovicích, na Smíchově, na Palmovce, v Ládví a na Zlíchově.

PDS byla založena - po mnoha letech diskusí, jak alespoň částečně zmírnit nedostatek bytů v metropoli - právě pro tento účel. Nyní podle včera schváleného dokumentu dostala firma na starost deset pozemků s tržní hodnotou 2,94 mld. Kč. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09) na nich bude možné vystavět zhruba 310 bytů, ale už příští týden bude pozemková „základna“ PDS dále rozšířena tak, aby by umožňovala výstavbu zhruba 700 bytových jednotek. Radní Adam Zábranský (Piráti) dodal, že náklady tohoto městského developmentu jsou odhadovány na 1,2 mld. Kč a výstavba by měla začít mezi lety 2023 a 2026. "Když se město bude chovat odpovědně, tak jsme schopní v dalších dvaceti letech postavit 6 000 nebo 7 000 bytů na pozemcích v majetku hlavního města," doplnil P. Hlaváček.

Už dříve město deklarovalo cíl pro vlastní bytovou výstavbu na úrovni 500 bytů ročně, nyní je tedy vedení města střídmější.

Loni se v Praze prodalo celkem 5 800 nových bytů (v regionech zhruba 7 000), což je poměrně rekordní množství - více bytů našlo v metropoli odbyt pouze v letech 2015 a 2016, kdy se jednalo o 7 000, resp. 6 650 bytů, jak ukazují data společností Trigema, Skanska a Central Group.

 

 

Od Vršovic až do Ďáblic

První ze schválených projektů má vzniknout na místě nynějšího parkoviště u vršovického fotbalového stadion Ďolíček v souvislosti s projektem celkové revitalizace stadionu a jeho okolí. Radní také schválili dodatek k memorandu s Prahou 10, podle dohody by mělo 30 % bytů v domě připadnout městské části. Město také plánuje vyhlásit architektonickou soutěž na podobu oprav stadionu, úprav okolí a bytového domu.

Radní schválili také přípravu projektu domu na Smíchově mezi ulicemi Matoušova, Štefánikova a V Botanice, kde PDS připraví architektonickou soutěž na podobu stavby. Další bytový projekt vznikne na pozemky u metra Palmovka, které vlastní magistrát, městská část a dopravní podnik. Vedle toho radní schválili projekty na jižním okraji ďáblického sídliště a ve svahu při ulici Nový Zlíchov. Na pozemku jižně od ulice Sicherova v Praze 14 pak PDS připraví projekt školky. Další dva projekty na Nových Dvorech a v Dolních Počernicích radní odložili k dopracování, ale podle informací magistrátu panuje i na nich shoda.

Kooperativní výstavba

Podle schváleného dokumentu město nechalo stanovit tržní hodnotu pozemků o rozloze asi 419 000 metrů čtverečních, které zatím PDS pro přípravu projektů svěřilo. Praha podle informací vedení magistrátu zatím pracovala pouze s účetní hodnotou, která byla padesátkrát nižší. PDS plánuje oceňovat své portfolio každý rok. "Město se začíná chovat jako dobrý správce. Zároveň je to podklad pro budoucí jednání o financování projektů," vysvětlil náměstek primátora Hlaváček.

PDS, v jejímž čele stojí Petr Urbánek, připraví projekty na městských pozemcích a bude jej mít na starosti po celou dobu schvalovacích procesů až k územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení. Samotná realizační fáze se uskuteční různými způsoby, tedy i ve spolupráci se soukromým sektorem, družstvy či stavebními společenstvími. Cílem je zvýšit bytovou výstavbu v metropoli a urychlit přípravu projektů, která nyní trvá často i více než deset let. Z porovnání městských záměrů se statistikami výstavby soukromými subjekty vyplývá, že Praha by bytovému trhu mohla přispívat zhruba 10 % jeho celkového objemu.

SF/pb

 

 

Hlavní partneři

Partneři