Karel Prager – architekt, stavitel, vizionář

Národní galerie právě nyní zase jednou přispěla k pomalu, ale jistě se rozbíhající diskusi o společenské roli a kvalitě soudobé architektury – tentokrát zásadní výstavou mapující dílo architekta Karla Pragera. „Pragerovy stavby nemusí každý obdivovat, ale je nutností je znát!“.
řekla při vernisáží Radomíra Sedláková, autorka a spolu s Jakubem Potůčkem také kurátorka výstavy s názvem „Karel Prager – architekt, stavitel, vizionář“. K naplnění tohoto imperativu dává dnes NG výjimečnou šanci.

Karel Prager (1923 – 2001) byl jedním z nejvýraznějších tvůrců české architektury 2. poloviny 20. století. Architekt, který vstoupil do praxe v období tzv. socialistického realismu, se do popředí prosadil velmi záhy, již v první polovině 50. let. Mezi špičky české architektury se dostal v letech šedesátých, kdy se česká architektura zbavila planého historismu a vrátila se ke své tradici inženýrského oboru. Byla to sice doba nepříliš vyspělého stavebnictví, ale o to větších výzev.

Fasáda je pro dům kůže

Jednou z jeho posledních realizací byl bytový soubor U Kříže v pražských Jinonicích, kde vytvořil ojedinělou komplex pohodlných, pohledných a přívětivých domů. I to, co již nestihl dokončit, patřilo oblasti bydlení – kruhový obytný dům, studie využití území bývalého ČKD ve Vysočanech a obytný soubor pro Řeporyje.

Foto NG: Karel Prager Makromolekulární ústav Federální shromáždění Emauzy Nová scéna ND U Kříže – obytný komplex

Výstava, která se koná při příležitosti nedožitých 90. narozenin Karla Pragera, představuje ucelený průřez architektovy tvorby v modelech, plánech i fotografiích. Exponáty jsou většinou zapůjčeny z archivu Architektonického studia Gama, který Karel Prager v roce 1967 založil. Nakladatelství Titanic připravuje publikaci „Karel Prager: Místo určuje děj“. Výstava bude v NG – Veletržním paláci otevřena do 5. 1. 2014.

Hlavní partneři

Partneři