Glosář E. Korce: Pražská podpora bydlení? Stoprocentní zvýšení daně z nemovitosti!

Trochu ve stínu mediálně vděčnějšího zákazu novoročního ohňostroje zůstala zpráva o rozhodnutí, která však bude mít dopad na stovky tisíc domácností. Magistrát hlavního města chystá vyhlášku, která by zvýšila daň z nemovitosti rovnou o 100 %. Respektive umožní vedením jednotlivých městských částí až takové zdražení. Drtivá většina radnic s tím už počítá.

Místní politici po zvýšení daně z nemovitosti volají už dlouhá léta. Není se jim co divit, výnos jde přímo do rozpočtu jejich radnice, zvýšení daňového koeficientu jim tak může významně zlepšit hospodaření. Co ovšem stojí za povšimnutí, je načasování tohoto kroku. Dochází k němu totiž v situaci, kdy ceny bydlení v Praze neustále rostou a vlastní byt se vzdaluje stále větší části obyvatel. Průměrná cena nového bytu dosáhla dříve neuvěřitelných sta tisíc korun za metr čtvereční a bohužel se nezdá, že by to měla být konečná meta.

Neúnosnost tohoto stavu si začali uvědomovat i politici, kteří před loňskými komunálními volbami slibovali zvýšení dostupnosti bydlení. Receptů na to je dost a mohou přinést i poměrně rychlé výsledky. Není hned nutné čekat na komplexní změnu stavebního zákona, což je běh na dlouho trať. Stačí si stanovit menší cíle. Relativně rychle lze připravit nové pozemky pro bytovou výstavbu a odblokovat dlouhodobě stavebními uzávěrami svázaná rozvojová území. V takovém případě by se na trh v rámci měsíců dostaly stovky nových cenově dostupnějších bytů, které nyní čekají „zaseknuté“ v povolovacím procesu.

Místo toho ale lokální politici chtějí udělat pravý opak a dostupnost bydlení ještě zhoršit. Svým aktuálním rozhodnutím zvýšit daň z nemovitosti totiž jen přispějí k dalšímu růstu cen bytů i zdražování nájemného. Pražanům tak nezbude, než se po bydlení poohlédnout jinde. Se všemi negativními důsledky pro hlavní město z toho vyplývajícími.

Autor je generálním ředitelem a předsedou představenstva developerské společnosti Ekospol.

Evžen Korec

Hlavní partneři

Partneři