Co dělat s pozemky před začátkem výstavby?

Bolesti současného stavebního zákona, platného od roku 2006, jsou notoricky známé a mnohokrát diskutované. V rámci žebříčku, srovnávajícího více než 190 zemí světa, patří Česku nelichotivá 157. příčka. Průměrná délka stavebního řízení u větších developerských projektů přesahuje nyní pět let.

Výjimkou však nejsou ani svým rozsahem složitější projekty, které čekají na svou realizaci více než deset let. Platnost nového stavebního zákona je přitom stále hodně vzdálená. Ministryně Dostálová hovoří o květnu tohoto roku, účinnost zákona však má nabíhat postupně až do plné digitalizace do července 2023. Na to, že stavební řízení bude rychlejší (mluví se o jednom roce) a mnohem méně komplikované, si tedy budeme muset ještě počkat. Developeři se tak (zejména u velkých projektů nových urbanistických celků či komplikovanější výstavbě na územích bývalých brownfieldů) nadále musejí potýkat s tím, že za nemalé náklady koupí pozemky v územních plánech určené pro výstavbu, které však do samotné realizace plánovaného projektu budou dlouhou dobu ležet ladem. Co s nimi do té doby, aby byly k užitku? Po dobu vlekoucího se stavebního řízení je jednou z možností poskytnout tyto pozemky nebo chátrající nemovitosti, které na nich dosud stojí, k veřejně prospěšným aktivitám či službám.  Praxe ukazuje, že se tak již v řadě případů děje.

Naděje v Benkově

Developerská společnost Geosan Development koupila na pražském Chodově v ulici Benkova pozemek, na němž stojí starší dům, který se již dlouho nevyužívá a postupně tak ještě více chátrá. Než developer získá povolení potřebná pro jeho odstranění, aby na pozemku mohl postavit dva menší moderní domy s byty, rozhodl se nabídnout nemovitost k bezplatnému využití veřejně prospěšným organizacím. Díky tomu bude dům po dobu dvou let užívat nezisková organizace Naděje, poskytující všestrannou pomoc lidem bez domova. „Pro lidi bez domova je standardní bydlení z různých důvodů těžko dosažitelné. Projekt tréninkového bydlení v Benkově ulici pomůže alespoň několika z nich vrátit se zpět do normálního života. Využívá zkušeností v oblasti sociálního bydlení, které jsou prověřené a velmi funkční například v Rakousku, Holandsku nebo Skotsku. Toho, že se firma Geosan Development rozhodla pro pomoc těm, kteří ztratili domov, si velmi ceníme,“ komentuje Daniel Svoboda z neziskovky Naděje pro Prahu.

Sportoviště na bývalém brownfieldu

Společensky vstřícný přístup má k využívání svých pozemků, na nichž připravuje bytovou a komerční výstavbu, také developerská společnost Passerinvest Group. Na rozsáhlém brownfieldu v pražských Nových Roztylech na okraji Krčského lesa, kde býval areál Interlovu, v posledních dvou letech vybudovala a pro veřejnost spravuje několik sportovišť, přístupných zdarma po celý rok: 650 m dlouhou kondiční běžeckou trať lemovanou lavičkami, discgolfové a workoutové hřiště s cvičebními stroji i venkovní posilovnu pro všechny generace, oblíbenou zejména mezi seniory. „Jde o součást našeho dlouhodobého záměru revitalizace pozemků, které vlastníme. A zároveň o první kroky ke znovuobnovení funkce parku jako místa pro setkávání a odpočinek. Plánovaná administrativní a zejména bytová výstavba společně s parkem a službami vytvoří městské funkce zahrnující prostor pro práci, bydlení, sport i relaxaci. Naším cílem je vytvořit příjemný funkční a vyvážený městský celek, což považujeme za jedinou správnou cestu pro uživatelsky přívětivé, a přitom moderní a udržitelné město,“ komentuje Martin Unger ze společnosti Passerinvest Group.

Cukrkandlové setkávání

Příjemné místo pro komunitní život v celé lokalitě vytváří společnost Skanska Reality v pražských Modřanech. Developer vlastní brownfieldové pozemky bývalého modřanského cukrovaru, kde plánuje v budoucnu postavit novou rezidenční čtvrť. V rámci participačního projektu, jenž se rodil od roku 2016 a je výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi společností Skanska Reality, městskou částí Praha 12, Stavební fakultou ČVUT, architekty a také modřanskou veřejností a jejími starousedlíky, tady pro veřejnost přímo pod modřanským komínem vznikl komunitní prostor Cukrkandl - místo pro setkávání zájemců z celého blízkého i širšího okolí. „Výsledek participačního procesu, který jsme představili veřejnosti touto netradiční formou, je pro nás zárukou, že cesta veřejné participace dává smysl a na jejím konci může stát výrazný projekt se společenským přesahem,“ uvedl při oficiálním otevření areálu v květnu 2018 Petr Michálek ze Skanska Reality. Cukrkandl je pro veřejnost otevřen od dubna do října a zahrnuje mj. cyklokavárnu, komunitní zahradu, bikrosovou dráhu pro děti i dospělé, volejbalové a dětské hřiště či venkovní posilovnu. Komunitní aktivity chce Skanska Reality zachovat i poté, co rezidenční čtvrť Modřanský cukrovar postaví.

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři