Ceny bytů rostou, ale bydlení je dostupnější

Ceny bytů v Praze nerostou zdaleka tak rychle jako v příhraničních oblastech. Oproti loňskému červenci byty metropoli zdražily jen o 6 %, přesto tady v nominální hodnotě rozdíl v ceně dosahuje 300 000 Kč. O stejnou sumu vzrostly ceny také v Libereckém kraji, kde však meziroční růst dosáhl 24 %. Před čtyřmi měsíci ceny bytů překonaly dosavadní sedmileté maximum z roku 2009 a od té doby se drží nad touto úrovní.

Průměrná nabídková cena bytů v červenci meziměsíčně sice mírně klesla z 2,15 na 2,14 mil. Kč, ale meziročně jsou podle dat realitního portálu RealityČechy.cz nyní ceny bytů v průměru o 120 000 Kč vyšší. U kategorie větších bytů (3+1 nebo 4+1) je přitom rozdíl ještě větší, např. jednotky s dispozicí 4 + 1 meziročně zdražily o 200 000 Kč na 5,5 mil. Kč.

Historicky nejlepší dostupnost bydlení byla v červnu 2015 (31,9 %), naopak nejhorší v únoru 2009 (50,3 %). Pro nejbližší období se v tomto ohledu situace pro zájemce o byt ale mírně zhorší. „V krátkodobém výhledu bude dostupnost bydlení velmi dobrá, v dlouhodobém výhledu pak bude docházet k postupnému zhoršování. Porostou ceny nemovitostí a v příštích letech je reálný růst úrokových sazeb“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na úvěrové poradenství v oblasti bydlení.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři