Cena bydlení v metropolích klesá

Kvůli šíření koronaviru a souvisejícím opatřením klesá rezidenční nájemné i v nejdražších městech světa. Lidé už nechtějí platit vysoké částky za bydlení v dříve atraktivních centrech, kde nyní většina obchodů, restaurací a služeb nefunguje.  Přitom právě dostupnost služeb je často hlavní důvod, proč se lidé do centra nastěhovali.

Situace je podobná v Sydney, San Francisku, New Yorku i v Londýně, uvedla agentura Bloomberg. "Jestliže teď nejednáte o snížení nájmu, jste blázni," říká analytik Tim Lawless ze společnosti CoreLogic, která se zabývá analýzou dat. "Nabídka je vysoká a poptávka prudce klesla," dodává.

Trhu dnes dominují nájemci

Priority zájemců o bydlení změnil přechod na práci z domova i zavřené obchody a bary. A změnila se tak i rovnováha mezi pronajímateli a nájemníky – trhu začínají vládnout ti druzí. Dokladem tohoto trendu je i 26letá Christine Chungová, které se podařilo vyjednat devítiprocentní slevu na nájemném za dům v žádané čtvrti Enmore v australském Sydney. "Až bude smlouva končit, budu tlačit na další slevu," říká Chungová. "Trh se změnil," vysvětluje žena, která se o dům v lokalitě vzdálené asi deset kilometrů od centra města dělí s třemi dalšími nájemníky.

Měnit se ale začíná i situace na předměstích. Lidé se solidním příjmem si myslí, že se do kanceláří na plný úvazek už nikdy nevrátí a začínají být ochotni dojíždět do práce z větší vzdálenosti výměnou za více prostoru a větší zahradu. Ceny takových nemovitostí se proto zvyšují navzdory hrozbě globální recese.

Například v oblasti Westchester County, která leží na sever od New Yorku a která se může pochlubit více než 80 kilometry čtverečních parků, se prodejní ceny rodinných domů zvýšily ve srovnání s loňskem o 16 %. Naopak na Manhattanu jsou dnes nejnižší od roku 2013 a nabídka je ve srovnání s minulým rokem trojnásobná.

Konec „bytových“ karavanů

Dramatický pokles cen nájmů zažívá i kalifornské San Francisco. Město, které působí jako magnet na ambiciózní mladé lidi, proslulo raketově rostoucími nájmy, jež přiměly i některé zaměstnance ze Silicon Valley žít v pronajatých obytných vozech zaparkovaných na ulici. Když teď ale technologické firmy sdělují zaměstnancům, že budou pracovat na dálku určitě ještě v příštím roce a možná trvale, nájmy rychle klesají. Nájemné v garsonce v San Franciscu bylo v září podle webu Realtor meziročně o 31 % nižší, zatímco celostátní pokles činil 0,5 %.

V Londýně ceny nájmů klesají v reakci na úbytek zahraničních studentů a dobře placených cizinců, kteří město opouštějí kvůli brexitu. V nejdražších čtvrtích nájmy podle společnosti Knight Frank v září meziročně klesly o 8,1 %, nejprudčeji za posledních více než deset let. Slabší poptávku po bydlení vykazuje Londýn jako jediný region v Británii, ukázal průzkum organizace Royal Institution of Chartered Surveyors.

Podle profesorky urbanismu Christine Boyerové z Princetonské univerzity by pokles cen bydlení mohl vést k jeho spravedlivější distribuci. Města si ale podle ní svou přitažlivost uchovají: "Milujeme města, rádi se sdružujeme.“

ČTK/pb

Hlavní partneři

Partneři