V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů

16. 4. 2024

V Praze se nejrychleji vrátí investice do pronajímaných bytů o rozloze 20 až 39 metrů čtverečních. Peníze vložené do nákupu nemovitostí o této velikosti se aktuálně v průměru vrátí za 25 let a byt se pronajme za 42 dní. Nejdražší pronájmy bytů jsou v Praze 1, 2 a 5. Vyplývá to z dat realitního portálu Sreality.cz. Podle nich je v hlavním městě pořizovací cena nemovitostí nejvyšší v celé ČR, přesto mnoho investorů vidí metropoli jako velmi lukrativní lokalitu.

Menší byty se v Praze, zejména v centru nebo s dobrou dostupností do něj, pronajímají rychle. Déle si na nového nájemníka počkají majitelé bytů o velikosti 120 metrů čtverečních a více. U nich je průměrná doba inzerce delší než 60 dní.

Výnosnost investice podle Sreality záleží na mnoha parametrech, včetně stavu a dispozice konkrétního bytu. Byt v Praze se pronajímá v průměru okolo 40 dnů od zadání inzerátu. Průměrná prodejní cena nejmenších bytů se pohybuje okolo 4,5 milionu korun a nájem činí zhruba 15 636 korun měsíčně.

Nejrychleji se pronajímají byty o velikosti 60 až 79 metrů čtverečních. Průměrný nájem v takovém bytě stojí 23 214 korun měsíčně a svého nájemce najde do 38 dní od podání inzerce. Průměrná prodejní cena je osm milionů korun a návratnost investice činí 29 let. Investice do bytů o více než 120 metrech čtverečních, které v průměru stojí přes 20 milionů korun, se majitelům vrátí podle dosavadních propočtů za 55 let. Nájemné v takto velkých bytech je v průměru 31 156 korun.

remspace/ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři