Pražské letiště se rozšíří o obří lucerny od ateliéru MVRDV

6. 11. 2023

Příjezdovou cestu na první terminál Letiště Václava Havla doplní budovy, které navrhl v podobě krystalů zahalených do satelitních snímků Česka vítěz mezinárodní soutěže, nizozemský architektonický ateliér MVRDV. Už z dálky mají návštěvníky, kteří budou na ruzyňské letiště přijíždět auty nebo hromadnou dopravou,  vítat velkoryse prosklené budovy, které budou zvláště za tmy zářit jako velké lucerny.

Projekt rozšíří Terminál 1 na východní straně o dvě přibližně čtvercové budovy pro bezpečnostní kontrolu, obchodní plochy nebo VIP salonky. Naproti přes ulici, ve veřejné části letiště, přibude trojúhelníková, klínovitá stavba s hotelem, konferenčním centrem a krytým parkovištěm. Všechny tři stavby jsou navržené v jednotném stylu a společně vytvoří novou vstupní bránu k letišti. Kromě panoramatického prosklení, jež má zajistit i dobrý výhled z interiéru do okolí, budou fasády pokryté potiskem s motivy satelitních snímků české krajiny. Typicky pro tvorbu MVRDV budou okraje mezi průhlednou a zakrytou částí fasád hranatě „okousané“, jako poskládané z pixelů či minecraftových bloků. Prostory mezi stavbami obklopí zeleň, zastoupená druhy obvyklými pro místní přírodu. Motiv satelitních snímků se bude opakovat i na střechách nových budov a na stropech v interiérech.

Stavby jsou navržené na principu udržitelnosti. Pro část konstrukcí jsou sice nezbytný beton a ocel, ale podlahy budou lehké a duté a podepírané trámy z vrstveného lepeného dřeva. Potištěné sklo na fasádě bude obsahovat fotovoltaiku, která vyrobí část elektřiny pro spotřebu v budově. Potisk se zároveň postará o stínění na potřebných místech. Fasáda má obsahovat i programovatelné světelné prvky, které umožní na budově vyvěšovat informace o aktuálních událostech.

Seznam Zprávy/ich/rs

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři