Odsune se digitalizace stavebního řízení na příští rok?

24. 5. 2024

Hnutí ANO vyzvalo vládu k odsunutí startu digitalizace stavebního řízení alespoň do konce roku, aby se úředníci na stavebních úřadech mohli připravit. Na tiskové konferenci to řekla Klára Dostálová, bývalá ministryně pro místní rozvoj. Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje digitalizaci spustit 1. července. „Úředníky nemáme zaškolené, neexistují systémy, na kterých by se měli školit, vybavení příslušnou výpočetní technikou,“ řekla K. Dostálová. „Celé to může velmi ohrozit stavební řízení v České republice,“ dodala. Rozumné by podle ní bylo odsunout termín minimálně do konce roku.

Podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše se ale dolaďují poslední detaily a odklad by přinesl více škody než užitku. Jeho úřad představí systém na začátku června úředníkům, zveřejňuje instruktážní videa a chystá školení. Na Dopravním a energetickém stavebním úřadu už systémy zkoušejí od minulého týdne.

Prezident Petr Pavel po jednání se starosty na Pardubicku ve středu řekl, že by byl pro odklad spuštění digitalizace stavebního řízení. Mohlo by to podle něj občany i firmy ušetřit nepříjemností. Starostové mají z nástupu digitalizované podoby stavebního řízení obavy kvůli nedostatečné připravenosti úředníků i vybavení.

remspace/ČTK

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři