Majitel RE/MAX Česko David Krajný získal licenci na realitní síť na Ukrajině

30. 5. 2023

Majitel realitní společnosti RE/MAX Česko a Slovensko David Krajný získal poloviční podíl ve společnosti, která převzala licenci na provozování franšízové sítě realitních kanceláří RE/MAX na Ukrajině. V současné době vede David Krajný více než 220 franšízových realitních kanceláří RE/MAX v Česku a na Slovensku, ve kterých pracuje více než 1 550 makléřů. Do realitního světa vstoupil před 18 lety. „Získání licence RE/MAX pro Ukrajinu je pro mne obrovská výzva i radost, protože se vracím do míst, kde jsem v minulosti dlouho působil a mám zde spoustu přátel.“ komentuje David Krajný. „I přes válečné útrapy věřím v obrovský potenciál Ukrajiny nejen v oblasti trhu s realitami. Našim cílem je co nejdříve začít obnovovat a rozšiřovat síť RE/MAX, zejména v bezpečných oblastech centrální a západní Ukrajiny, kde zájem o prodej a nákup nemovitostí trvá i nadále. Hodláme se soustředit na vybudování nového trhu, který bude postaven na transparentnosti, profesionálním a etickém přístupu, tak aby se RE/MAX stal lídrem trhu a nejvyhledávanějším makléřem,“ doplňuje David Krajný.

V současné době lze na Ukrajině rozlišit 3 regiony: jižní a východní regiony v blízkosti fronty s Ruskem, centrální region s relativně stabilní situací, především Kyjev, a západní relativně bezpečný region. Je zřejmé, že aktivita ve frontových oblastech je minimální. Ceny klesly až trojnásobně a počet transakcí je minimální, a to i v levném segmentu do 40-50 tisíc dolarů. Jedná se o města jako Charkov, Záporoží, Mykolajiv, Cherson, Sumy, Černihiv. V Kyjevě se situace stabilizuje a trh ožívá. I když počet transakcí je dvakrát nižší než před válkou.

V roce 2021 bylo celkem uzavřeno 540 850 smluv o prodeji nemovitostí. V roce 2022 se počet smluv snížil na 182 809. To znamená, že v roce 2022 bylo v této kategorii uzavřeno téměř třikrát méně smluv než v roce 2021. Na jaře roku 2023 došlo na trhu s nemovitostmi v hlavním městě k relativnímu oživení poptávky. Po téměř „mrtvém“ trhu v lednu a únoru 2023 vykazoval od března 2023 na pozadí pozitivních nálad realitní trh pozitivní dynamiku.

Bylo zaznamenáno mírné oživení poptávky a nárůst počtu transakcí. Ve srovnání s počátkem roku 2022 však počet transakcí, které se v současnosti uskutečňují, dosahuje pouze 35 % předválečných ukazatelů. V 95 % případů probíhají obchody v segmentu levnějších bytů, 5 % případů tvoří obchody v segmentu střední třídy, pokud je k dispozici dobrá cenová sleva. V prémiovém segmentu se žádné obchody nekonají, protože po tomto segmentu není v současné době poptávka.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři