Doba slev na byty končí? Bude se zdražovat?

3. 5. 2024

Realitní trh s novými byty v hlavním městě se vrací k rekordům. V prvním kvartálu letošního roku se prodalo 1 600 bytů – několikanásobně více než ve stejných obdobích posledních dvou let. „V roce 2023 bylo na pražském trhu touto dobou prodáno zhruba 650 bytů, letos to je minimálně 1 600 nových bytů. Toto období se podobá výsledkům z roku 2021, který byl rekordní,“ komentuje vývoj na pražském trhu novostaveb Petr Michálek, generální ředitel Skanska Residential. Významně rostoucí poptávce podle jeho slov napomohl pokles míry inflace a také úrokových sazeb, které se aktuálně pohybují na nejnižší úrovni od června 2022. „Klienti, kteří financují nemovitost hypotečními úvěry, se vracejí zpátky. V silných letech jejich podíl běžně tvořil zhruba 80 %. V posledních dvou letech klesl zhruba na pětinu. Nyní se dostáváme k poměru přibližně 50 na 50,“ popisuje P. Michálek.

S rostoucím zájmem na trhu nových bytů se podle jeho slov snaží udržet tempo také nabídka. Řada projektů výstavby totiž v době nejistého vývoje ekonomiky dostala dočasnou stopku. Rezidenční stavitelé zároveň nepospíchali ani s přidáváním nových bytů k prodeji na trh. „Na trh se dostalo mnohem více projektů nových bytů. Mohly to být desítky menších projektů, řekněme do 30 bytových jednotek. Přes růst prodejů proto celková úroveň nabídky klesla pouze mírně,“ vysvětluje P. Michálek. V letošním roce by se měla opět více rozjet také výstavba rezidenčních projektů. Loni se právě bytová výstavba podle analýzy Sdružení pro architekturu a rozvoj propadla o 15 %, nejvíce ze všech segmentů tuzemského stavebnictví.

Drahé úvěrové financování v posledních dvou letech nedopadalo pouze na klienty, kteří chtěli nakupovat vlastní bydlení, ale i na samotné developery, kteří sháněli prostředky na výstavbu. I pro stavitele se podle P. Michálka situace postupně zlepšuje. Peníze jsou ale oproti období před posledními dvěma slabými roky stále drahé.

Vzhledem k rostoucímu trendu prodejů nových bytů v Praze asi brzy skončí také marketingové akce, které většina developerských firem na trhu v předchozích dvou letech spustila, aby přilákala klienty. Nejčastěji se na trhu objevovaly ve formě parkovacího stání zdarma, vybavení kuchyně a dalšího příslušenství. Konečný klient na těchto formách nabídek mohl ušetřit statisíce korun. Na růst zájmu kupujících pořizovat nové vlastní bydlení podle P. Michálka zareagují také ceny nemovitostí. Po měsících stagnace a mírného poklesu je čeká další růst. „Pokles cen skončil v loňském roce a v letošním bude následovat mírný nárůst, řekněme do 5 %,“ predikuje developer. V letošním prvním kvartálu nové byty v hlavním městě stály 142 073 korun za metr čtvereční.

Zároveň bude ubývat příležitostí pro institucionální investory. „Ti právě v letech 2022 a 2023 dostávali od developerů velmi dobré nabídky, protože kupovali celé fáze nebo celé projekty. Myslím si, že to bude s návratem poptávky ustávat. Developeři budou preferovat primárně koncové klienty před prodejem celých projektů investorům,“ dodává Petr Michálek.

remspace/ Seznam zprávy

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři