Slovensko: nárůst realitních investic

Investice na slovenském komerčním realitním trhu v roce 2019 přesáhly hodnotu 680 milionů eur (více než 17 miliard korun). Podle dat společnosti Cushman & Wakefield se jedná o 30% nárůst oproti průměru za posledních pět let.

Čísla ze Slovenska se však liší: společnost JLL spočítala, že loni byly na trhu komerčních nemovitostí našich východních sousedů realizovány transakce za 770 milionů eur. CBRE pak na základě svého průzkumu uvádí číslovku 641 milionů eur. CBRE dále uvádí, že celkem se na slovenském trhu loni uskutečnilo 22 transakcí.

Tahouni? Kanceláře a logistika

Pro investory na Slovensku jsou nejzajímavější kancelářské budovy. Loni tvořily 46 % z celkového objemu transakcí. Mezi roky 2014 a 2018 to přitom dle údajů Cushman & Wakefield bylo 23 %. Na druhém místě je aktuálně logistika a průmyslové nemovitosti, další pozice patří obchodu a hotelům. A kdo na Slovensku investuje? Nejvíce jsou to sami Slováci (37 % hodnoty všech investic), na druhém místě jsou investoři z Asie (35 %).

Hlavním ohniskem všech investic je poměrně nepřekvapivě Bratislavský kraj, kam se soustředily dvě třetiny investic. Jedná se zejména o kancelářský trh ve slovenské metropoli, který dnes představuje 1,8 milionu m² plochy. Ve čtvrtém kvartálu loňského roku byly dokončeny tři budovy: The Corner, Blumenau a Bezručova Offices. Ve výstavbě je dalších deset budov, které se na trh dostanou v letech 2020 a 2021 a přinesou dalších přibližně 130 000 m2 moderních kancelářských prostor. Míra neobsazenosti bratislavských kanceláří je podle nejnovějších dat ze čtvrtého čtvrtletí 2019 na úrovni 8,73 %.

Situace v oblasti maloobchodu a logistiky bude v nejbližších letech ovlivněna růstem e-commerce. „Daří se supermarketům, hypermarketům a obchodním centrům. Ostatní odvětví maloobchodu jsou však pod tlakem aktuálních trendů, které přinášejí užitek primárně odvětví logistiky,“ objasňuje šéf pro evropské průzkumy v CBRE Jos Tromp. A pokračuje: „Stále více investicí bude v roce 2020 v Evropě směřovat do datových center a cloudových služeb. Zaznamenáváme rostoucí zájem o nové lokality.“

Největší transakce: korejská akvizice Twin City Tower

Na českém trhu jsou v poslední době velmi aktivní investoři z Jižní Koreje. „Roli hraje výhodný směnný kurz mezi eurem a jihokorejským wonem. Navíc rozdíl v riziku mezi investováním v České republice a západní Evropou vnímají Korejci jako úplně minimální,“ řekl na nedávném na diskusním setkání Stavebního fóra David Sajner z Knight Frank.

Korejci se nyní vrhli i na území našeho souseda. Slovensko loni vůbec poprvé v historii zaznamenalo investici od velkého institucionálního jihokorejského investora - AIP Asset Management -, který do svého portfolia získal Twin City Tower. „Slovensko se definitivně dostalo na investiční mapu asijských investorů. Toto jsou otevřené dveře pro vstup dalších významných světových hráčů,“ nechal se slyšet Marián Fridrich z Cushman & Wakefield. Twin City Tower je plně obsazená 23patrová kancelářská budova v centru Bratislavy. Společnost HB Reavis za její prodej inkasovala 120 milionů eur.

Výnosy vyšší než v Česku

Ve střední a východní Evropě byly loni realizovány realitní investice za 14 miliard eur. Podle prognóz má celý region před sebou období silné investiční aktivity. „Vzhledem k vysokému objemu kapitálu, který nadále míří do tohoto regionu, očekávám, že letošní rok bude dalším úspěšným rokem, přičemž celkový objem investic by mohl dokonce překonat rok 2019,“ poznamenává Mike Atwell ze společnosti JLL.

Slovensko má dnes reputaci bezpečné investiční lokality se zajímavými výnosy. Jak ukazuje následující tabulka, tamní výnosy překonávají ty české ve všech třech sledovaných segmentech. Slovenské výnosy v jednotlivých segmentech trhu jsou přitom vzácně vyrovnané.

Výnosy ve 4. čtvrtletí 2019 (v %, prime yields)

 

 

 

 

 

 

Německo - evropský investiční přeborník

V oblasti realitních investic je v Evropě na prvním místě Německo – loni se tam proinvestovalo 84 miliard eur (více než dva biliony korun). Na špici žebříčku patří také Velká Británie a Francie. Slovensko v současnosti je dnes na 22. příčce. „Největší transakce sice byly realizované koncem roku 2019, plně dotáhnout se je ale podařilo až tento z rok. I z toho důvodu předpokládáme, že v roce 2020 realitní investice na Slovensku přesáhnou hranici jedné miliardy eur,“ předpovídá Anthony Selman z CBRE.

Tomáš Kafka

Hlavní partneři

Partneři