Pražský rezidenční trh: 7000 – 7 %

Údaj o 7 000 prodaných nových bytů je zapotřebí trochu korigovat směrem dolů. Z tohoto počtu totiž 7 % tvoří byty v projektech bez územního rozhodnutí! – tato, nikoli až tak překvapivá informace vyplývá ze statistického přehledu o trhu nových bytů v Praze za rok 2015, který připravuje společně trio Ekospol, Skanska a Trigema. Jeho detaily včera zveřejnila naposled zmíněná společnost – pražský rezidenční trh je i přes zmíněnou korekci zjevně ve dosti dobré kondici, mírné obavy ovšem vzbuzují výhledy pro nejbližší léta.

Rezidenční developeři loni v hlavním městě utržili celkem 28 mld. Kč, což představuje nárůst o 27 %. Jde ovšem do jisté míry o teoretická čísla. Za prodaný byt – a tedy započítání jeho poslední nabídkové ceny do statistik – se považuje byt „pod smlouvou“ včetně rezervační. Co do kvantity se trh zvětšil o 18 % a i po výše uvedené korekci o velmi slušných 9 %.

Příznivý je i cenový vývoj. Průměrné nabídkové ceny v Praze rostou – za loňský rok o 4 %, takže nyní činí přibližně 64 300 Kč za metr plochy včetně DPH – přitom statistická šetření Trigemy naznačují, že ceny akcelerují hlavně projekty z poslední doby. Také díky tomu se postupně zvětšuje střední a vyšší segment nabídky, zatímco bytů levných (pod 45 000 včetně DPH za metr plochy) spíše ubývá. V současné nabídce jsou také nejvíce zastoupeny byty za 40 000 – 50 000 Kč za metr plochy s DPH (podíl 33 %) a následující cenová kategorie, tedy v cenách 50 – 60 000 Kč (24 %). Celkem si zájemci o nový byt v Praze dnes mohou vybírat z celkem 5 800 bytů.

V celé zemi je v současnosti k mání 4 400 dalších bytů – je patrné, že Praha spolu se Středočeským krajem je na trhu nových rezidencí přes aktuální pokles nabídky bezkonkurenční a rozhodující lokalitou. Na druhé straně jsou v Česku místa, kde se nové byty víceméně nestaví. Tak například v Pardubickém, Zlínském a Libereckém kraji se na sklonku loňského roku nabízelo po pouhých 90 bytových jednotkách, přičemž za poslední loňský kvartál se tady prodalo 90, 5 a 15 bytů. V regionech tak až na výjimky bytovou výstavbu představují hlavně a především rodinné domy. Ale i regionech průměrné ceny bytů stoupají – metr plochy se dnes v nich prodává za průměrných 43 000 (včetně DPH).

Vývoj cenových segmentů dostupných bytů (2013 –2015 4Q)

„Za současného stavu věcí úředníci odmítají brát na sebe odpovědnost i riziko,“ říká hlava Trigemy. Analytici této společnosti i proto předpokládají, že letos bude prodej nových bytů v metropoli stagnovat na loňské úrovni a v roce následujícím už vykáže pokles o 7 %. V Nových Butovicích, kde Trigema sídlí, zjevně převládá střídmost a opatrnost – zvláště třeba v porovnání se vždy optimistickým šéfem Ekospolu. Evžen Korec doufá pro letošní rok v prodej 8 000 bytů a konec pražské rezidenční bonanzy předvídá nejdříve na rok 2019.

Hlavní partneři

Partneři