Pražská doprava v bližší i vzdálenější perspektivě

V prvním čtvrtletí vzrostly tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v České republice mezičtvrtletně nejvíce za posledních deset let. Je to dáno nejen zdlouhavým povolovacím procesem, tedy jedním z faktorů velkého převisu poptávky nad nabídkou, ale také nadstandardním zájmem investorů, dostupným financováním a zdražováním…

Pětiletý rekord (H2)

Celkově by měla být v letošním roce na 24 trzích v regionu dokončena výstavba kancelářských prostor o rozloze 5,2 milionů metrů čtverečních. Podobný objem administrativních ploch (5,1 milionů metrů) by měl být dokončen i v roce 2022. Jedná se o nejvyšší objem dokončené výstavby za posledních pět let. Analýza společnosti Savills však předpokládá, že vzhledem k tomu, že polovina těchto prostor je již předpronajata (platí to pro 54 % prostor, které mají být dokončeny letos, a 39 % z ploch dodaných v roce 2022), tak budou vzhledem k předpokládané úrovni poptávky všechny nové kancelářské prostory rychle obsazeny.

  • V Česku je situace obdobná
  • Třetina obyvatel České republiky
  • Realitní investoři mají nového favorita
  • Podle investiční analýzy společnosti

Poptávka po „hybridních“ kancelářích (H3)

Statistiky také potvrzují názory, že přechod na hybridní model práce je největší výzvou, které budou společnosti v příštích pěti letech čelit. „Vzhledem k nízké dostupnosti kanceláří v mnoha lokalitách je lepší začít hledat prostory, které vám budou pro hybridní model práce vyhovovat, raději dříve než později,“ uvádí se v publikaci Impact, kterou Savills vydala nedávno.

Předpovědi do budoucna (H4)

Zpráva European Office Development předpovídá, že zvýšení sekundární nabídky by mělo způsobit celkový nárůst průměrné míry neobsazenosti v celé sledované oblasti, nicméně velká část z toho nemusí být atraktivní z hlediska současných požadavků nájemců.

Analytici společnost Savills předpokládají, že objem neobsazených kanceláří bude v průměru tvořit 7,5 % z celkové nabídky evropských trhů.

Mylné domněnky (H3)

Na evropských trzích se předpokládá nejvyšší míra neobsazenosti ve Varšavě (11 %), Bukurešti (11 %) a pařížské čtvrti La Defense (13,5 %). „Jen v Evropě letos přibude téměř 1,5krát více moderních kanceláří, než je objem všech administrativních ploch v celé Praze. Vzhledem k tomu, že si již většinu z těchto prostor stihly firmy pronajmout, a to i navzdory nejistotě spojené s pandemií, bylo by mylné se domnívat, že kancelářský sektor je v úpadku.

  1. V Česku je situace obdobná
  2. Třetina obyvatel České republiky
  3. Realitní investoři mají nového favorita
  4. Podle investiční analýzy společnosti

Zájem o ekologii (H4)

Z čísel je navíc již nyní zřejmé, že příští rok bude z hlediska nabídky a poptávky přinejmenším podobný. I v České republice firmy přecházejí na hybridní model práce, který kombinuje práci z domova a z kanceláře, a tak zájem o moderní a ekologické budovy, které tomuto stylu práce více vyhovují, roste,“ říká Pavel Novák ze Savills ČR a SR.

Vzhledem k tomu, že si již většinu z těchto prostor stihly firmy pronajmout, a to i navzdory nejistotě.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři