Investoři preferují Polsko a Česko

Nadějné předpovědi pro investory a samozřejmě hlavně pro majitele transferovaných nemovitostí se opírají o dosavadní výsledky tohoto roku. Za posledních dvanáct měsíců (do dubna 2017) bylo na klíčových realitních trzích regionu CEE (tj. ČR, SR, Polsko, Maďarsko) celkem investováno 12,2 miliard eur (zhruba 330 mld. Kč) a dosáhlo se tak nového ročního maxima za čtyři poslední čtvrtletí.

Analytici v CBRE očekávají, že tento nárůst bude v průběhu roku pokračovat - investoři zjevně vnímají celý region střední a východní Evropy jako investiční trh nabízející pevné ekonomické základy a v neposlední řadě také zajímavé výnosy ve srovnání s trhy v západní Evropě.

„Nebývalý objem kapitálu směřujícího do střední a východní Evropy je dokladem silných ekonomických základů a rozvoje regionu. S narůstající konkurencí v oblasti nejlukrativnějších aktiv očekáváme, že investoři na klíčových trzích budou agresivnější v oblasti sekundárních nemovitostí a znovu vážně prověří trhy nabízející výhodu vyšších výnosů, například Maďarsko, Slovensko a Rumunsko. Zájem bude i o Rusko, protože jeho ekonomika se stabilizuje a nehrozí měnové riziko,“ komentuje investiční výhledy regionu Anthony Selman z CBRE.

Silné duo

Za celý rok 2017 by v regionu mohl být překročen rekordní objem investic ve výši 11,3 mld. eur z roku 2016. Z hlediska investorů ovšem oblast CEE není homogenním trhem. Největší část realitních investic ve střední a východní Evropě  historicky směřuje do České republiky a Polska, které společně představují v průměru 75 % celkového objemu investic v celém regionu. Už velikost národních trhů samozřejmě přisuzuje v této dvojici prvenství našim severním sousedům, nicméně právě v minulých dvou čtvrtletích nejvíce investic přilákala Česká republika Jenom v prvním čtvrtletí 2017 bylo do komerčních nemovitostí v České republice investováno přes 1,4 miliard eur, což v tomto období představovalo 50 % všech investic v oblasti. Odborníci nicméně očekávají, po pomalém startu objem realizovaných transakcí v Polsku rapidně naroste.

Místo kanceláří obchodní centra

Investoři si ve velkém našli cestu zpět na maďarský trh, kde hodnota transakcí v první čtvrtletí tohoto roku dosáhla 500 mil. eur. V hledáčku investorů usilujících o výhodnější výnosy je také slovenský trh, neboť v České republice se konkurence v oblasti aktiv vyostřuje.

Co se jednotlivých segmentů komerčních realit týká, nedávná dominance kancelářských budov bude podle prognóz vystřídána prvenstvím „retailu“, kam už v prvním letošním čtvrtletí v rámci regionu směřovalo 1,4 mld. eur..

 

Foto: Dariusz Rompa

SF/pb

 

Hlavní partneři

Partneři