Investiční trh: na obzoru oživení?

Investiční aktivita v oblasti komerčních nemovitostí v Evropě se podle poslední analýzy poradenské společnosti Colliers International oživí a objem investic by měl v posledním čtvrtletí tohoto roku dosáhnout 100 miliard eur. V Česku by to podle prognózy společnosti Colliers mělo být 2,6 miliardy eur.

Nejnovější publikace společnosti Colliers s názvem Prevail & Prosper zkoumá kapitálové toky a „hotspoty“ komerčních nemovitostí napříč regionem EMEA. Zaměřuje se na to, jak reaguje investiční trh, a na způsoby, jakými města a odvětví reagovaly na pandemii. K jejím hlavním závěrům patří skutečnost, že 95 % investorů očekává zotavení trhu za 12 měsíců. V rámci regionu EMEA jsou přitom velmi aktivní metropole Německa, Francie a Švýcarska, přičemž německé a severské trhy těží ze stabilního ekonomického a politického prostředí – zájem investorů přitahují tamní středně velká města s alternativními řešeními pro dojíždění a nízká rizika přerušení nájmu. Ve hře je dnes na trhu podle expertů z Colliers i to, že takřka každá nemovitostní transakce dokončená v této době bude z hlediska výnosů vypadat za 18–24 měsíců výhodně – samozřejmě pokud se situace postupně uklidní.

Sklady a byty lákají

Co se jednotlivých segmentů trhu týká, jako vysoce odolné proti negativním dopadům pandemie se ukázaly být zejména logistika a rezidence. Objemy investic do kancelářských budov naproti tomu během druhého a třetího čtvrtletí poklesly a ceny také začaly reagovat na nejistotu spojenou s budoucí rolí kancelářského pracoviště. Ještě hůře na tom jsou maloobchodní a gastronomické sektory – pro ty pandemie představuje extrémní výzvu a mnoho menších operátorů nebude schopno v současné podobě pokračovat, natož aby prosperovaly.

„Sektory nemovitostí, jako je logistika, cenově dostupné rezidenční objekty, vědecké parky a zařízení zdravotní péče, nadále přitahují větší poptávku. Investoři jsou ovšem opatrní a v ostatních odvětvích je jejich výběr vysoce selektivní. Trh je samozřejmě stále křehký a vnější faktory by jej mohly vrátit zpět do nedávných turbulencí - včetně amerických voleb v listopadu a druhé vlny pandemie v Evropě. Pokud se tomu však bude možné vyhnout a situace se zklidní, v posledním čtvrtletí by objem investic mohl dosáhnout více než 100 miliard eur, což by znamenalo ve srovnání s druhým a třetím čtvrtletím zdvojnásobení,“ říká Richard Divall z Colliers. Díky očekávanému oživení investic v závěru roku by se tak v meziročním srovnání realitní investice v regionu EMEA snížily jen o 14 %. Citovaná analýza přitom predikuje, že hospodářské oživení nebude komplexní a bude se v nejbližší době týkat jen některých sektorů ekonomiky.

ČR: změna poptávky

Analytici společnosti CBRE konstatují, že u nás investorský apetit pandemie příliš neomezila, ale změnila jeho preference. I do Česka postupně ze západní Evropy přichází nový trend - investoři se více než minulosti zajímají o nájemní bydlení. Zatím největší investiční transakce letošního roku v ČR se týká právě koupě rezidenčního nájemního portfolia společnosti Residomo v hodnotě 1,3 mld. eur švédskou společností Heimstaden Bostad.

„V prvních třech čtvrtletích roku 2020 českému trhu jednoznačně dominoval rezidenční sektor s podílem 62 % z celkového objemu investic. Na druhém a třetím místě pak stojí sektory maloobchodu a kanceláří,“ komentuje dosavadní vývoj Katarína Brydone, vedoucí oddělení investic CBRE. A dodává, že investice do industriálních a logistických nemovitostí se na celkovém objemu investic podílely jen 9 %, což je ovšem spjato především s limitovanou nabídkou.

Celkový objem uzavřených investičních transakcí za první tři čtvrtletí v Česku převýšil 2,1 mld eur, což odpovídá jejich průměrné výši za posledních pět let v tomto časovém období. Podle prognóz CBRE realitní investice v ČR za celý rok 2020 dosáhnou hodnoty 2,6 miliardy eur. Loni to podle údajů JLL bylo 3,1 miliard.

Petr Bým

Hlavní partneři

Partneři